Haberler

Haberler

Toplam 133 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Batman''da Tekel arazisine 3 bin kişiye iş verecek tekstil sitesi kuruluyor (23 Ağustos 2010)Maliye Bakanı Mehmet Şimşek''in memleketi Batman''da atıl durumda olan Tekel''e ait fabrika arazisi ve depoları üzerinde, 3 bin kişiye istihdam sağlayacak Tekstil Sitesi ile dört lise ve üç kız yurdu inşa ediliyor.
Munzur''da ''HES sondajı''na izin yok (23 Ağustos 2010)Munzur''da hidroelektrik santralı için sondaj çalışması yapan işçiler çevrecilerin girişimiyle gözaltına alındı. Sondaj için malzeme getiren kamyon da emniyete çekildi.
Ege''nin büyük hazinesi Sedir Adası (23 Ağustos 2010)Sezar''ın Cleopatra için Mısır''dan getirttiğine inanılan muhteşem kuma sahip Cleopatra Plajı, sizi çağırıyor..
Esin kaynağını yaşamdan alan projeler (23 Ağustos 2010)Dünyada adından söz ettiren projeler artık yaşam kaynağını hayattan alıyor. Kimisi Moğol halk danslarından temel alıyor, kimisi ise Thames Nehrinin kıvrımlarından esinlerenek nehir üzerinde alışveriş imkanı sunuyor.
Rus zenginin uzay mekiğini Ant Yapı yapıyor (23 Ağustos 2010)Rus zengin Vladimir Doronin''in sevgilisi Naomi Campell ile yaşamak için Moskova eteklerindeki çam ormanları arasında yaptırdığı uzay mekiğine benzer konutu Ant Yapı imzası taşıyor.
Rantı engellemek için 3. köprüye şehir içinden giriş çıkış verilmeyecek (23 Ağustos 2010)3. köprü, İstanbul''un trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak. Ancak şehrin nüfus yoğunluğunu artıracağı ve yeni rant alanları oluşturacağı yönünde iddialar da var. İstanbul Büyükşehir Belediye İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, "Köprünün her iki yakasındaki 50 km''lik bölümde şehre giriş verilmiyor. Bulunduğu arazi kamu arazisi. Bir rant varsa kamuya verilmiş bir rant bu." şeklinde konuştu.
Anadolu insanı camla Oylum Höyük''te tanışmış (23 Ağustos 2010)Kilis''teki Oylum Höyük kazılarında, Anadolu''da camın en erken dönemde kaplarda kullanıldığını gösteren arkeolojik buluntulara ulaşıldı.
Süleymaniye''nin onarımı yıl sonuna kadar bitiyor (23 Ağustos 2010)Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü''nün, 2007 yılında başlattığı Süleymaniye Camii''ndeki restorasyon çalışmaları sürüyor. Gür Yapı İnşaat tarafından başlatılan restorasyonun, bu yılın temmuz ayında tamamlanması gerekiyordu; ancak ortaya çıkan acil ve incelenmesi gereken durumlar sebebiyle hedef tutmadı.
2010''un reddettiği müthiş projeler! (23 Ağustos 2010)İstanbul''un Avrupa Kültür Başkenti yolculuğu devam ediyor. Proje başvuruları ise 2009 Nisan''ında sona ermişti. 2 bin 433 projeden sadece 614''ü İstanbul''a layık görüldü.
Bu evde hiçbir engel yok (23 Ağustos 2010)Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Teknik Bölümler öğrencileri "Engelsiz Ev'''' tasarladı.
Yortanlı barajı çalışmaları bitmek üzere (23 Ağustos 2010)İzmir Valisi Cahit Kıraç, Bergama ilçesi yakınındaki Yortanlı Barajı''nın, bölgedeki Allinoi Antik Kenti korunarak hizmete sunulmasıyla ilgili çalışmayı tamamlamak üzere olduklarını bildirdi. Vali Kıraç, Yortanlı Barajı ve Allinoi Antik Kenti''nde incelemelerde bulundu. Vali Kıraç''a, inceleme sırasında Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel ile Belediye Başkanı Mehmet Gönenç eşlik etti. Vali Kıraç, yaptığı açıklamada, barajın gövdesinin 2005 yılında tamamlandığını ancak, antik kentin korunmasını isteyen çevrecilerin müracaatları nedeniyle 67 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip barajın su tutmadığını kaydetti.
Bergama UNESCO yolunda ilerliyor (23 Ağustos 2010)İzmir''in Bergama ilçesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girebilmesi için belediyenin başlattığı çalışmalar devam ediyor. Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, 17-18 Ağustos 2010 tarihlerinde Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen, söz konusu listeye aday Selimiye Camisi ve Külliyesi taslak yönetim planının değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantıda Başkan Gönenç''le birlikte Belediye Proje Hazırlama ve Kardeş Şehir İlişkileri Büro Sorumlusu Ersin Güleç ile İmar ve Şehircilik Müdürü Yıldıray Kanat da hazır bulundu. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Selimiye Camisi ve Külliyesi Alan Yönetim Başkanı Namık Kemal Döleneken''in başkanlık ettiği toplantıda, yönetim planı bütün ayrıntılarıyla tanıtıldı. Başkan Gönenç, toplantıyla ilgili değerlendirmesinde, "Edirne Belediyesi''nin yapmış olduğu işbirliği ve eşgüdüm gerektiren alan yönetiminin kurulması, yönetim planlarının hazırlanması çalışmaları, diğer belediyeler için iyi bir uygulama örneğidir. Halen İstanbul, Alanya, Diyarbakır, Bursa, Kars ve Selçuk gibi belediyelerimiz, bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor." dedi. Bergama''daki kentsel ve arkeolojik sit alanlarıyla içlerinde barındırdıkları değerlerin özgünlük ve bütünlükleriyle büyük oranda korunduğunu vurgulayan Gönenç, "İlçemiz, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girebilecek tüm niteliklere fazlasıyla sahiptir." şeklinde konuştu.
Tarih: 23 Ağustos 2010 Kaynak: Yeni Asır
Karadeniz''in Zeugması (23 Ağustos 2010)Karabük''ün Eskipazar ilçesinde, Karadeniz''in Zeugması olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti''nde yeni kazı başkanı atanarak 2 yıl aradan sonra çalışmalara başlandı.
Yoros Kalesi''ndeki kazılar, İstanbul''un Bizans ve Osmanlı dönemine ışık tutacak (23 Ağustos 2010)İstanbul Boğazı''nın tarihî açıdan çok önemli bir noktasındaki Yoros Kalesi''nde ilk kez arkeolojik kazı yapılıyor. Kazı Başkanı Prof. Dr. Asnu Bilban Yalçın, kazıların şehrin Bizans ve Osmanlı dönemi hayatına ve inanç sistemine ışık tutacağını ifade ederek, limanda su altı çalışması da yapmak istediklerini kaydetti.
Otellerde ''çimli'' toplantı salonu (23 Ağustos 2010)Uluslararası oteller zinciri Crown Plaza, Britanya''daki belli başlı şubelerinde ilginç bir uygulama başlattı.
Eski Bursa evleri, tüm önlemlere rağmen yok olma tehlikesi altında (23 Ağustos 2010)Tarihî Bursa şehrinin önemli anıtları olarak kabul edilen, kendine özgü tekniği ve mimari yapısıyla öne çıkan ''Eski Bursa Evleri'', tüm tedbirlere karşın yok olma tehlikesi taşıyor. Şehir kültürünün ve toplumsal yapının da yansıması olan evler iki katlı, tek ya da çift çıkmalı ve bahçeli nizam şeklinde. Ayakta kalabilenleri ise çoğunlukla müze olarak kullanılıyor.
Projesi çalıntı kaymakam lojmanı mühürlendi (23 Ağustos 2010)Ardahan Bayındırlık İl Müdürlüğü''nün, Hanak ilçesinde 300 bin lira harcayarak yaptırdığı 14 odalı, kapalı havuzlu, kapalı otoparklı tripleks lojman, projesinin çalındığını iddia eden Mimar Erdinç Erdağı''nın başvurusu üzerine mahkeme kararıyla mühürlendi.
Cami projesine farklı dinlerden destek (23 Ağustos 2010)Farklı din mensubuna ait 71 önde gelen temsilci, 11 Eylül saldırılarıyla yıkılan New York''taki İkiz Kuleler''in yakınına içerisinde cami bulunan İslam Kültür Merkezi''nin inşa edilmesine ülkedeki tartışmalara rağmen destek verdi.
Büyükşehir Agora''da "kazı evi" kuracak (23 Ağustos 2010)Agora kazılarının yapıldığı alanda bir kazı evi oluşturmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yabancı arkeologları da burada ağırlayacak.
Nişanyan taş evleri AİHM''ye götürecek (23 Ağustos 2010)İzmir''in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünde 1995''te yaptırdığı 12 taş eve yıkım kararı çıkması üzerine harekete geçen Sevan Nişanyan, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi''ne (AİHM) taşımaya hazırlanıyor.
Toplam 133 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.