Haberler

Haberler

Toplam 128 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Metro standardında banliyö trenleri hizmete giriyor (1 Eylül 2010)Modern demiryolu işletmeciliğine uygun ve son sistem teknik donanıma sahip setler, bugün Haydarpaşa ve Sirkeci Garı'nda düzenlenecek törenlerle hizmete girecek.
Bursa Evleri`nde tarihe yolculuk (1 Eylül 2010)Özgün yapıları, cumbalı balkonları, işlemeli ahşap doğramaları ve yüksek duvarlı bahçeleriyle sivil mimari örneği ``Eski Bursa Evleri``, betonarme yapılardan bunalan kent sakinlerini, tarihin derinliklerinde yolculuğa çıkarıyor.
İklim değişikliğini hatırlayalım mı? (1 Eylül 2010)Küresel ısınmaya şüpheyle yaklaşanların piri Bjorn Lomborg, birdenbire iklim değişikliğini dünyanın başındaki en büyük sorunlardan biri ilan etti,
TEMA: İnsan faktörü sorgulanmalı (1 Eylül 2010)TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, Doğu Karadeniz'de son yaşanan afetin ne bir başlangıç ne de son olduğunu belirterek, ''Afetlerin 1950'li yıllardan sonra hızlandığı, bölgedeki doğal özelliklerin yüz binlerce yıldır bu şekilde olduğu gerçeğinden hareketle insan faktörünün etkileri sorgulanmalıdır'' dedi.
Uludağ, bu yıl da yaz turizmine açılamadı (1 Eylül 2010)Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'ın yaz turizmine açılma planları bu yıl da gerçekleşmedi. Yetki karmaşası, kaçak yapılaşma, otopark ve tuvalet başta olmak birçok sorunun yaşandığı Uludağ'da istenilen adımın bir türlü atılmaması turizmcilerin de tepkisine sebep oluyor.
Duble yol göl kuruttu (1 Eylül 2010)Bir bölümü doldurulup ortasından duble yol geçirilen Kör Sakarya Gölü ölüyor. Yaklaşık bin metrekarelik bölümü tamamen kuruyan gölde birçok canlı türü yok oldu.
Allianoi diye bir yer yok (1 Eylül 2010)Çevre Bakanı Eroğlu Allianoi'ye destek veren Tarkan'a kızdı, "Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin. Allianoi diye bir yer yok" dedi.
Gerekli tedbirler... (1 Eylül 2010)"Gerekli tedbirler alınacaktır. Gerekli tedbirler alınmıştır."Bürokrasinin ve onların "hınk!" deyicisi siyasetçilerin en çok kullandığı deyim budur, arada sırada "önlemi" deseler de tedbir hiç ağızlarından düşmez.
Diliskelesi'nde alt yapı çalışmaları sürüyor (1 Eylül 2010)Dilovası ilçesine bağlı Diliskelesi Mahallesini daha sağlıklı altyapıya kavuşturmak çalışmalar yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, mahallede yapacağı toplam 46 km uzunluğundaki içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarının yaklaşık 26 km uzunluğundaki kısmını tamamladı.
İstanbul'a dev kapasiteli havalimanı (1 Eylül 2010)Hava yolunun artık halkın yolu olduğunu söyleyen Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 'İhtiyacı gözden kaçırmamak lazım. İstanbul'da 60 milyon yolcu kapasiteli havalanı öngörümüz var' dedi.
Boğaz köprüsü mü, rant köprüsü mü? (1 Eylül 2010)Demokrasilerde halk ile yönetenler arasında yazılı olmayan bir anlaşma var. Bu anlaşma uyarınca halk yönetenlere ülkenin dümenini teslim eder, karşılığında yönetenler ülkeyi dürüstçe idare etmeyi vaat eder.
Venedik Bienali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu (31 Ağustos 2010)Jüri başkanlığını Beatriz Colomina (İspanya)'nın yaptığı, Francesco Dal Co (İtalya), Joseph Grima (İtalya), Arata Isozaki (Japonya), Moritz Küng (İsviçre), Trinh T. Minh-ha (Vietnam)'dan oluşan jüri 2010 Mimarlık Bienali Ödülleri'nin kazanlarını şöyle belirledi:
Sinema'nın Mekanı HES'e Teslim (30 Ağustos 2010)Karadeniz'de Yöre halkının da rol aldığı yapımlar yurt içi ve dışında birçok ödül kazanırken, çekildikleri bölgenin tanıtımına da katkı sağlıyor. Bölgede çekilen filmler arasında ‘Sonbahar', ‘Bal', ‘Bulutları Beklerken' ve ‘Yüreğine Sor' ilk akla gelenler arasında yer alıyor.
Almanya'da Orta Sınıf İsyanı (30 Ağustos 2010)Almanya'nın Stuttgart kentinde, on binlerce kişi iki haftadır hükümete karşı ayakta. Kentin ana tren istasyonunda birkaç kişi olarak bir araya gelen göstericilerin sayısı kısa sürede, 30 bini buldu. Gece gündüz isyan halinde olan Stuttgart halkının çok basit bir amacı var: Şehrin tren istasyonunun yıkılmasını ve daha pahalı olan yenisinin yapılmasını engellemek... Belki bizdeki 3. köprüye ya da ‘rantsal dönüşüm'lere karşı mücadele verenlere örnek oluşturur diye, işte bir modern isyan öyküsü...
Erdoğan'ın Köylüsü, Kendi Oğlu (30 Ağustos 2010)‘O villa köylümün, ben de kiracıyım' diyen Erdoğan'ı, arşivler yalanlıyor. BirGün, 2 sene önce arazinin Erdoğan'ın oğullarına ait olduğunu kanıtlamıştı.
Engellilere rüya gibi bir ev, anahtarsız kapı renk okuyan gardırop (30 Ağustos 2010)Engellilerin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkan akademisyen İnci Zaim Gökbay ve öğrencileri onlar için "engelsiz" bir ev tasarlıyor. Yuvarlak kenarlı mobilyalar, gardıroba kurulan renk okuyucular, kırılmaz mutfak eşyaları engellilere ev içerisinde daha rahat bir yaşam sunuyor.
Haliç Metro Geçiş Köprüsü tarihî silueti etkilemeyecek (30 Ağustos 2010)Yapımı tartışmalara yol açan Haliç Metro Geçiş Köprü'sünün mimarı Hakan Kıran, UNESCO'nun konuyla ilgili kararının yanlış aksettirildiğini söyledi. Köprü direk yüksekliklerinin tarihî yarımadanın eşsiz siluetini bozacağı yönünde eleştiriler alan Kıran, "UNESCO'nun Brezilya'daki toplantısına gidip izah etmeseydik, Türkiye, Dünya Tarih Miras Listesi'nden çıkarılacaktı." dedi.
Osmanlı'yla yaşıt Cumalıkızık köyü topyekûn restore edilecek (30 Ağustos 2010)Oğuz boylarından Kızıklar tarafından yaklaşık 700 yıl önce Uludağ eteklerinde kurulan ve tarihî dokusuyla bugünlere kadar hiç bozulmadan gelen Cumalıkızık köyü, restore edilerek asırlar boyu doğal güzelliğini koruması sağlanacak. Proje kapsamında Cumalıkızık köyü 7 bölgeye ayrılacak; sit alanı içinde orijinalitesi bozulmamış ev, sokak ve meydanlar aslına uygun şekilde restore edilecek.
Haseki Külliyesi müze olacak (31 Ağustos 2010)İstanbul, Kocamustafapaşa'daki tarihî Haseki Külliyesi, restore edilerek müzeye dönüştürülecek. Tarihî eserin 1551 tarihli vakfiyesine göre, her tür hastalığın tedavi edildiği darüşşifada sağlık hizmetleriyle ilgili 28 kişi görev yapıyordu. Haftanın 2 günü hastane dışından isteyenlere ücretsiz ilaç da veriliyordu. Restorasyonun 2011 Temmuz ayında bitirilmesi planlanıyor.
Basketbol Şampiyonasının En Yeni Oyuncusu: Ankara Arena (31 Ağustos 2010)2010 Dünya Basketbol Şampiyonası 28 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında Türkiye'de düzenleniyor. 24 takımın kupaya ulaşmak için yarıştığı Şampiyona için toplam 4 şehir ve 5 salon seçildi. İstanbul'da Abdi İpekçi Arena ve Sinan Erdem Spor Salonu, Ankara'da Ankara Arena, İzmir'de Halkapınar Spor Salonu, Kayseri'de ise Kadir Has Spor Salonu seçilen salonlar. Salonlar arasında yeni yapılan tek bina olan Ankara Arena'nın proje müelliflerinden Kerem Yazgan ile bir söyleşi gerçekleştirdik ve projesini detaylarıyla anlatmasını istedik.
Toplam 128 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.