Haberler

Haberler

Toplam 129 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
8 yıl onardılar kaideyi unuttular (23 Kasım 2010)Sultanahmet''te bulunan tarihi Çemberlitaş Anıtı, 8 yıl önce tramvay yolundan geçen araçların titreşime yol açarak taşlarına zarar vermesi nedeniyle restore edilmeye başlandı. 11 ay önce onarımı biten anıtta mermer kaidenin düzeltilmediği fark edilince restorasyona yeniden start verildi.
Japonya ile Marmaray''da ek kredi anlaşması (23 Kasım 2010)Ortak yürütülen çalışmalar uyarınca, Japonya hükümeti Marmaray Projesi için yaklaşık 42 milyar Yen civarında ek kredi anlaşmasını onayladı.
Bornova resmen tarihi kent (23 Kasım 2010)Ege Bölgesi''nin ilk yerleşimlerine ev sahipliği yapan Bornova, Tarihi Kentler Birliği''ne üye oldu.
Seferihisar şimdi de ‘çocuk dostu'' olacak (23 Kasım 2010)Türkiye''nin ilk ‘Sakin Şehir''i, bu kez de ‘çocuk dostu kent'' olma yolunda. BM Çocuklara Yardım Fonu''na başvurulacak. Sonrasında, çocuklar için ‘cennetten bir köşe'' yaratılacak.
“Mimari Projelerin Eğitim Mekanı” Tartışması Üzerinden Davet ve İş Birliği Çağrısı (23 Kasım 2010)Orta Doğu Teknik Üniversitesi''nde mimarlık öğrencileri proje derslerini stüdyoda gerçekleştirirler. "Stüdyo mekânı" teorik derslerin veya o yarıyıl dışındaki öğrencilerin yararlandığı ortak kullanımlı bir yer değil, o proje yarıyılına o dönem boyunca ayrılmış özel kullanımlı mekânlardır. Stüdyo''nun kapısı öğrenciler çalışırken açıktır. Bir başka ifade ile o an orada dersi olan değil, dersi olmayan da girebilir. Mimarlık öğrencisi olmak gerekmez jürileri dinlemek için... Eğer ODTÜ birinci sınıf öğrenci iseniz büyük ihtimalle ortak avlunuzun şeffaf yapısından diğer stüdyoları görüp sözgelimi son sınıf öğrencilerinin neler ürettiği, ne zaman ürettiği ve nasıl ürettiği hakkında daima fikir sahibisinizdir.
En uzun pist onda (23 Kasım 2010)İstanbul''un 3. havalimanına jumbo jet bile inebilecek.
Çeşme''ye Osmanlı kenti kurulacak (23 Kasım 2010)Türkiye''nin önde gelen turizm merkezlerinden Çeşme''de hayata geçirilmesi planlanan projeyle 16''ncı Yüzyıl dönemi Osmanlı kenti yeniden canlandırılacak.
Göz kamaştırdı! (23 Kasım 2010)1902''de İtalyan mimar Raimondo D''Aranco tarafından yapılan ve iki yıl önce uluslararası ihaleyle restorasyon çalışmasına başlanan Mısır''ın İstanbul Başkonsolosluğu''nun bulunduğu yalı, yenilenen yüzüyle göz kamaştırıyor.
LSE Araştırma Bursu için Başvurular Başladı (22 Kasım 2010)LSE Cities, kentler, mekan ve toplum arasındaki ilişkileri araştıracak ve Urban Age tarafından yürütülen benzer çalışmaları geliştirmek için çalışacak kıdemli bir araştırma görevlisi arıyor.
İstanbul''un dev bütçesi dudak uçuklatıyor (22 Kasım 2010)İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İSKİ, İETT ve bağlı 25 şirketiyle birlikte 18 milyar 54 milyon 984 bin TL olarak belirlenen 2011 tahmini konsolide bütçesi, aralarında Dişişleri, İçişleri, Adalet, Milli Savunma, Sağlık ve Ulaştırma Bakanlığının da bulunduğu 12 bakanlık ile Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Anayasa Mahkemesinin bütçelerini geride bıraktı.
Üç Yeni Metro (22 Kasım 2010)Aziz Kocaoğlu: Mevcut metro inşaatlarını tamamlayacağız. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''dan da projesini hazırladığımız üç yeni metro hattını yapmalarını isteyeceğiz.
AVM değil, yol gerekli (22 Kasım 2010)İstanbul''u severiz. Özellikle de bayram günlerini. Çünkü yollar 1960''ları hatırlatıyor. Trafik rahat. Otosu olanların çoğu, megakentten kaçmakta. Devasa inşaat kamyonları dahi tatilde. Şu satırları yazarken, bu sabah başımıza gelecekleri iyi tahmin ediyoruz.
Kendi yaptıkları binada okuyorlar (22 Kasım 2010)İzmir Ekonomi Üniversitesi''nin Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, hem tasarımına hem de inşaatına öğrencilerin aktif olarak katıldığı yeni binasında eğitim veriyor.
İstanbul''a 120 milyon kapasiteli havalimanı şart! (22 Kasım 2010)Evet! Yanlış okumadınız, şayet İstanbul''a yeni bir havalimanı yapılacaksa ki bence bir an evvel icraata geçilmelidir, kapasitesi en az 120 milyon yolcu/yıl olarak planlanmalı.
New York''un Gelecekteki Sınırı: Kıyı Alanları (22 Kasım 2010)Brooklyn, Williamburgs''ta yeni bir lüks condominium projesi olan Edge''in çatısında durmaktan kurtulamazsınız ancak Manhattan siluetinin büyük manzarası tarafından kandırılabilirsiniz. Ama Edge''i inşa eden şirketin geliştiricisi Jeffrey E. Levine''ın kuzeye baktığında gördükleri, Queens ve Brooklyn kıyı şeridi boyunca uzanan gelişmemiş alanlar. Edge''in yaratıcısı, Douglas Development''ı da işleten Levine Builders''ın başkanı Mr. Levine "Arazi satın almak ve geliştirmek üzere depolamak büyük bir fırsat," diyor.
Kütahya''da 4300 yıllık saray gün ışığına çıktı (19 Kasım 2010)Seyitömer Höyüğü''ndeki kurtarma kazısında 4300 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen saray kalıntıları ile içerisinde bol miktarda seramik, porselen ve metal eserler bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilgen: ''İçinden çıkan buluntular ve mimari özelliklerin detayına bakıldığında, burasının bir saray olduğunu kesinlikle düşündüren ipuçları çıktı'' dedi.
Öncüoğlu+ACP Mimarlık Tarafından Tasarlanan Starcity Alışveriş Merkezi MAPIC 2010 Ödüllerinde Finale Kaldı (22 Kasım 2010)MAPIC 2010 kapsamında verilen MAPIC"En İyi Alışveriş Merkezi" ödüllerinde Öncüoğlu+ACP Mimarlık tarafından tasarlanan Starcity Alışveriş Merkezi uluslararası jüri tarafından finalist olarak seçildi. Starcity projesi Ekim ayında Cityscape Global 2010 Mimarlık ödüllerinde de finale kalmıştı.
Halk, ''güneş enerjisi''ni keşfetti (22 Kasım 2010)Türkiye''de birçok alanda tercih edilen güneş enerjisini keşfeden Anadolu insanı, kendisine hem kolaylık hem de ekonomik tasarruf sağlayan güneş enerjisi ile çalışan sistemleri tercih ediyor, köylerde özellikle güneş enerjisiyle çalışan su ısıtma sistemleri yaygınlaşıyor.
İstanbul Boğazı''nda 150 yıllık rüya gerçek oluyor (22 Kasım 2010)İlk projesi 1860 yılında Sultan Abdülmecit tarafından hazırlatılan, ancak günün koşullarıyla gerçekleştirilmeyen, denizin altından İstanbul Boğazı''nı geçme rüyası, Marmaray''la 150 yıl sonra gerçek oluyor. Dünyadaki en önemli projelerden ve İstanbul için asırlık bir rüyanın gerçekleşmesi olan Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi İnşaatı (MARMARAY) Projesi kapsamında, Ocak ayında insanlar ilk kez İstanbul Boğazı''nın altından yürüyerek karşı yakaya ulaşabilecek.
Denizli''ye termal kasaba (19 Kasım 2010)Denizli''de termal bir kasaba oluşturma düşüncesi yatırımcıları ve yerel yönetimi harekete geçirdi. Denizli Valisi Yavuz Erkmen, "Termal anlamda bir kasaba kurmak istiyoruz. Bunu başardığımız takdirde Denizli, insanların sağlık turizminden gelip yararlanabildiği nitelikli bir yapıya sahip olacak" dedi.
Toplam 129 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.