Haberler

Haberler

Toplam 207 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
41. Yılında Çatı Sistemine Güneş Enerjisini Dahil Etti (5 Mart 2010)Başak Grubu 41. yılını AB Temsilcileri ve kendi bayileri ile Belarus''ta kutladı. Toprak kiremitte Türkiye''nin en büyük 2 şirketinden biri olan Başak Grubu''nun bayii toplantısı; Avrupa Birliği Minsk temsilcisi Eros Belfiore, Avupa Güvenlik ve İşbirliği Organizasyonu''ndan Maxim Markov ve Türkiye Minsk Büyükelçiliği Ticari Ataşesi Müzeyyen Civan''ın katılımı ile Minks''te gerçekleştirildi.
Yapı Kredi Bankacılık Akademisi Dünya''da Eğitim Kategorisinde "Yılın Binası" Seçildi (5 Mart 2010)Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, dünyanın en etkin ve prestijli mimarlık yayınları arasında bulunan ArchDaily tarafından eğitim kategorisinde Yılın Binası (Building of the Year 2009) seçildi.
Eksik yapı yapan müteahhitler yandı (5 Mart 2010)Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Çankırı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada eksik ve aykırı yapılar yapan müteahhitlerin artık rahat çalışmayacağını belirtti. Özel müteahhitleri kayıt altına alarak denetimleri artıracaklarını belirten Demir, "Ruhsat ve eklerine aykırı bir yapı yapılmışsa müteahhit ikinci bir inşaat alamayacak.
"Geçici Kentler İstanbul"da Birincilik Ödülü Türk Ekibe (5 Mart 2010)2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr''un ortak projesi olarak hayata geçen ve uluslararası atölye çalışmalarıyla üç kentin öğrencilerini biraraya getiren "Geçici Kentler-2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesinin İstanbul ayağı için düzenlenen sınırlı yarışmayı kazananlar belirlendi. Projenin İstanbul ayağında yarışma alanı Haliç Tersanesi idi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın 2010''un yaz aylarında birçok etkinlik düzenlemeyi planladığı alanda, öğrencilerden bu etkinlikleri göz önünde bulundurarak geçici bir müdahale tasarlamaları istendi.
Yapı Fiziği ve Sürdürülebilir Tasarım Kongresi Başladı (5 Mart 2010)Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Lisansüstü Yapı Fiziği Programının, 30. yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştirdiği ''Yapı Fiziği ve Sürdürülebilir Tasarım Kongresi'' 4 Mart Perşembe günü başladı.
Tarihi Harran Harabeleri İlgi Bekliyor (5 Mart 2010)Şanlıurfa''nın Harran ilçesinde bulunan ve Anadolu''nun ilk üniversitesi olma özeliğine sahip Harran Üniversitesi harabeleri içinde bulunan rasathane ilgi bekliyor. 744-750 yıllarında Emeviler tarafından yapıldığı tahmin edilen Ulu Cami ve Rasathane kulesi artık zamana karşı dayanma gücünü kaybetmek üzere. Üniversite içinde bulunan Rasathane kulesi, gün geçtikçe burcun alt kemere doğru yıkılmaya başlandığı görüldü.
Türksat, haritada Google''a rakip oluyor (5 Mart 2010)Türkiye''nin uydu şirketi önemli bir anlaşmaya imza attı. Dünyanın en büyük arama motoru Google ile anlaşması biten Dijital Globe şirketi ile el sıkıştıklarını belirten Türksat''ın direktörü Hayati Taştan, "İddialıyız. Daha kaliteli ve güncel bilgiler vereceğiz." dedi.
Yolcuların yüzde 98''i Yüksek Hızlı Tren''i tercih etti (5 Mart 2010)Yüksek Hızlı Tren''in sefere başlamasının üzerinden bir yıl geçmeden taşınan yolcu sayısı 1 milyonu buldu. Trenin 999 bin 999, 1 milyon ve 1 milyon 1''inci yolcusu için Ankara Garı''nda bir tören düzenlendi.
Kazakistan''da Yunus Emre Merkezi (5 Mart 2010)Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Kaza-kistan''ın başkenti Astana''da hizmete girdi. Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Kazakistan Koordinatörü Dr. Ömer Kocaman, merkezi fiilen hizmete soktuklarını, ancak resmi açılışın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün 24-26 Mayıs''taki Kazakistan ziyareti sırasında yapılacağını söyledi. Türkiye''den kitaplar getirtileceğini ve her konuda belgeye ulaşılabileceğini anlatan Kocaman, "Aynı zamanda Türk dilini öğrenmek isteyen Kazak vatandaşları sembolik bir ücret karşılığında burada açtığımız kurslardan yararlanabilecek." diye konuştu.
Tarih: 5 Mart 2010 Kaynak: Zaman
Kamuda ithal granite son (5 Mart 2010)Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, kamuda ithal granit yerine yerli doğaltaş kullanılması için yaptıkları çalışmalarda başarı kaydettiklerini açıkladı. Erdinç, hükümetten destek aldıklarını söyledi.
Vali Harput, tarihî Aksu köyüne sahip çıkacak (5 Mart 2010)Bursa Valisi Şahabettin Harput, Kestel Kaymakamı Erhan Özdemir ile Kestel''e bağlı tarihî Aksu köyünü ziyaret ederek incelemelerde bulundu.Vatandaşlarla köyü gezen Vali, köydeki tarihî çeşme, hanlar, tarihî çınar ve evlerde incelemelerde bulundu.
İETT, 15 bin öğrenciye İstanbul''un tarihî mekanlarını tanıtacak (5 Mart 2010)İETT ve Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, İstanbul''da yaşadığı halde şehre yabancı kalan öğrencilere yönelik "Uygarlıklar Şehri İstanbul''u Tanıyalım" projesi hazırladı. Yaklaşık 15 bin öğrencide şehre aidiyet duygusunu geliştirmek için Galata Kulesi, Mevlevihane, Rumeli Hisarı, Topkapı Sarayı, Panorama 1453 Müzesi ve Askeri Müze''ye geziler düzenlenecek.
Seçimkondular büyüdü (5 Mart 2010)Referans, Mart 2009''daki yerel seçim öncesinde kaçak yapılaşmayı tespit ettiği Sultanbeyli''ne bir yıl sonra tekrar gitti. Tek katlı tuğla evler kocaman apartmana, boş arsalar yerleşim yerlerine dönüşmüş. Belediyeler gecekondulaşmayı sadece seyrediyor.
Tarih: 5 Mart 2010 Kaynak: Referans Yazan: Enis Tayman
Hilton, Kuşadası’nda yatırım yapacak (5 Mart 2010)Dünyaca ünlü oteller zinciri Hilton, Kuşadası''nda turizm yatırımı gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
Karaköy''de yeni bir sanat mekânı (5 Mart 2010)Karaköy’de yeni bir sanat mekanı açıldı: amberPlatform. Sanat ve teknoloji alanında araştırma, üretim ve paylaşım mekanı olarak açılan amberPlatform’da seminer, sunumlar, atölye çalışmaları, sergi ve performanslar yapılacak. 2007’den beri amberFestival, amberNetwork ve amberKonferans gibi etkinlikler düzenleyen Beden-İşlemsem Sanatlar Derneği (BİS) tarafından açılan amberPlatform, İstanbul 2010 Ajansı tarafından da destekleniyor. Misafir sanatçı programı da olan, yaygın dolaşım kanallarına dahil olmayı amaçlayan sanatçı ve insiyatifleri de içeren işbirliği, kültürel değişim projeleriyle uluslararası paylaşım ve ortaklıklar için de zemin oluşturacak. amberPlatform 2010 yılı boyunca açık kalacak.
Tarih: 5 Mart 2010 Kaynak: Radikal
Sıfır karbondioksit toplu konut projesi (5 Mart 2010)Türk-Alman Ağırbaş-Wienstroer mimarlık ve şehir planlama şirketinin geliştirdiği toplu konut projesindeki 400 kadar konut tümüyle yenilenebilir enerjiyle beslenecek. Proje 2013 yılında Hamburg''da yapılacak dünyanın en büyük şehir planlama ve imar fuarlarından IBA için açılan yarışmada birincilik ödülünü kazandı.
Mimarlığın ''yeni trendleri'' (5 Mart 2010)Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine ‘Avrupa ve Asya-Pasifik''te Yeni Mimarlık Trendleri'' başlıklı bir sergiyle katılıyor. 9 Mart''ta açılacak ve 10 Nisan''a kadar sürecek sergide Avrupa ve Asya-Pasifik ülkelerinden toplam 15 mimarlık ofisinin işleri gösterilecek. Sergide Türkiye''den Han Tümertekin''in de bir yapıtı sergilenecek. Sergiyle ilgili olarak Türkiye''den Han Tümertekin, Singapur''dan Mun Summ Wong, Norveç''ten Reinhard Kropf, Portekiz''den Bernardo Rodrigues ve İstanbul''da çalışan Japon mimar Tatsuya Yamamoto''nun katılımcı olarak yer alacağı bir panel 9 Mart Salı günü saat 16.00''da Milli Reasürans Oditoryumu''nda gerçekleşecek.
Tarih: 5 Mart 2010 Kaynak: Radikal
Kayseri''ye 32 km uzunluğunda sahil yolu (5 Mart 2010)Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Kayseri''nin Kocasinan ilçesinde bulunan Yamula Barajı kıyısına 32 kilometre uzunluğunda sahil yolu yapılacağını belirtti.
İkizdere Vadisi''ni kurtaracak karar (5 Mart 2010)Rize İdare Mahkemesi, İkizdere Vadisi''nde yapılacak hidroelektrik santrali (HES) projesinin iptali için açılan davada "gerekçeli yürütmeyi durdurma" kararı verdi.
Yenikapı''ya müze istasyon (5 Mart 2010)Marmaray Projesi''nin en önemli ayaklarından olan Yenikapı İstasyonu, buradan çıkarılan tarihi eserlerin sergileneceği müze haline getirilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kurulu Başkanı Avdagiç arasında 2013 yılında tamamlanacak proje için protokol imzalandı.
Toplam 207 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.