Haberler

Haberler

Toplam 123 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladı (28 Haziran 2010)Kuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Şehir manzaralı yüzme havuzu (25 Haziran 2010)Güney Asya ülkesi Singapur''da dünyanın en lüks otellerinden biri açıldı. Otelin asıl özelliği ise 150 metre boyunda dev bir havuzu terasında bulundurması. Ancak otelde bir gecelik konaklama 400 dolara mal oluyor. Singapur''da dün hizmete giren Marina Bay Sands oteli terasındaki 150 uzunluğundaki havuzuyla dünya genelinde turistlerin ilgisini çekeceğe benziyor. Otelde konaklayanlar terastaki havuzda yüzerken aynı zamanda şehir tüm muhteşem manzarasıyla ayaklarının altında. Terasta havuzla birlikte restorant ve şehri izlemek için bir gözlemevi de bulunuyor.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Hürriyet
Dünya şehirleri ‘Küresel Fon'' ile gelişecek (25 Haziran 2010)Yerel yönetimlerin finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında banka işlevi görecek "Kentsel Gelişme Küresel Fonu"nu, UCLG Eşbaşkanı Kadir Topbaş tanıttı.
Belediyelerin kentsel dönüşüm yetkisi değişti (25 Haziran 2010)Belediyelerin, konut, sanayi ve ticaret alanlarında, kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayabilmesini öngören 5998 sayılı ''''Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'''' yürürlüğe girdi.
Demir çıkarmak için 20 bin kişilik şehri taşıyacaklar (25 Haziran 2010)İsveç''in demir rezerviyle ünlü kenti Kiruna, göçe hazırlanıyor. Yaklaşık 800 milyon ton demir üzerine kurulduğu tespit edilen şehirde ülkenin resmî maden firması, belediyeyle el sıkıştı. 20 bin nüfuslu Kiruna, 57 milyar 678 bin TL karşılığında 4 kilometre uzağa taşınacak.
Dev kumarhaneye görkemli açılış (25 Haziran 2010)Dünyanın en pahalı kumarhanesi Marina Bay Sands, dün gece Singapur''da görkemli bir törenle açıldı. Yılda 18 milyon kişi tarafından ziyaret edilmesi beklenen kumarhanenin açılış töreninde Grammy ödüllü sanatçı Kelly Rowland başta olmak üzere çok sayıda sanatçı konser verdi. Dünya sosyetesinin büyük ilgi gösterdiği tören pek çok televizyon kanalında canlı olarak yayımlandı. Arazi bedeli de dahil olmak üzere yaklaşık 6 milyon dolara mal olan Marina Bay Sands''in içinde 2 bin 500 odalı bir otel, onlarca restoran ve alışveriş merkezi de yer alıyor.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
TOKİ ''kale'' yapacak (25 Haziran 2010)Sınır bölgesinde terör saldırılarının olmadığı yıllarda yapılan karakolların yerine yenileri yapılacak. Aktütün ve Dağlıca gibi terör saldırılarında ağır kayıplar veren, baraka görünümlü eski sınır karakollarının yerine TOKİ ''kale gibi'' yenilerini inşa edecek.
Böceklere 5 yıldızlı otel (25 Haziran 2010)Şimdiye kadar 5 yıldızlı oteller hep insanlar için yapıldı. İngiltere''de ise ''Kovanın Ötesinde'' adı verilen projeyle mimarlık şirketleri böcekler için 5 yıldızlı otel tasarlamak için birbirleriyle yarıştı.
Ege''ye ikinci Meryem Ana (25 Haziran 2010)Marmaris''teki Kameriye Adası''nda bulunan ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği tarihi kilise, Marmaris Ticaret Odası tarafından restore edilerek inanç turizmine kazandırılacak.
Güzelbahçe''nin en güzel "bahçeleri" ödül kazandı (25 Haziran 2010)Güzelbahçe Belediyesi, Peyzaj Mimarları Odası, TEMA Vakfı ve GÜL-DER''in katkılarıyla "en güzel bahçe" yarışması düzenlendi. Güzelbahçe''de ilk kez düzenlenen yarışmada, Dr. Elçin Bora''nın bahçesi birinciliğe layık görüldü. Yarışmanın, ilçede bulunan bahçelerin kalite ve çeşitliliğinin artırılması amacıyla düzenlendiği belirtildi. Güzelbahçe Belediyesi''nden Yüksek Mimar Züka Acar, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi''nden Peyzaj Mimarı Nilay Kocaman, TEMA Vakfı''ndan Aycan Yolyapan, Hülya Sezgin ve GÜLDER adına da Cemile Bağcı''nın bulunduğu komisyon tarafından değerlendirme yapılarak, en güzel bahçeler belirlendi. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, "Her yarışmada birinci seçilir ama bizim için tüm katılımcılar birincidir. Yarışmada temiz denizi simgeleyen Mavi Bayrak''tan yola çıkarak en güzel bahçeye yeşil flama vereceğiz" dedi. Başkan İnce bahçe yarışmasında birinci olan Dr Elçin Bora''ya ödülünü verdi.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır
Yeni sağlık üssü: Manisa (25 Haziran 2010)İl Sağlık Müdürü Ziya Tay, "Manisalılar artık sağlık alanında dışa bağımlı olmaktan kurtulacak" dedi.
Günay ve Kocaoğlu''dan Şanghay''da müze zirvesi (25 Haziran 2010)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Şangay EXPO''da bir araya geldiği Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Agora ve Kadifekale arasına kurulmasına karar verilen Ege Medeniyetler Müzesi konusunu görüştü. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Şangay EXPO''da açtığı standı ziyaret eden Bakan Günay, hem Büyük Kanal Projesi''nin hem de İzmir''in tanıtımına yönelik bu çalışmanın kent ve ülke yararına önemli kazanımlar sağlayacağını söyledi. Stant zeminindeki dev İzmir haritası üzerinde Büyük Kanal Projesi''yle ilgili İZSU Stand Direktörü Meral Çoban''dan brifing alan Bakan Günay, daha sonra İzmir''e kurulacak olan Ege Medeniyetler Müzesi konusunda Başkan Aziz Kocaoğlu ile görüşme yaptı. Müze yerinin harita üzerinde tespitiyle başlayan mini zirveye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer ile Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da katıldı. İzmir''e kazandırılacak yeni müze konusunda kararlılıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kentimize yapacağımız müze konusunda Sayın Bakan''la aynı heyecanı duyuyoruz. El ele vererek en kısa süre içinde bu projeyi gerçekleştirmek arzusundayız" diye konuştu.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır
"Sığınak" zorunluluğu için sınır getiriliyor (25 Haziran 2010)İnşaat sektörünün tepkilerini dikkate alan Bayındırlık Bakanlığı, binalarda sığınak mecburiyetini, bin 200 metrekareden büyük alanlar için uygulamayı planlıyor.
Tünel kazısında gizemli tünel bulundu (25 Haziran 2010)Bartın''da 1971 yılında yıkılan asırlık konağın temeli aranırken bu ilginç yapı ortaya çıktı. Bartın''da, 1971 yılında yıkılan, kentin ileri gelen Rum tüccarlarından Budosaki''ye ait asırlık konağın temeli aranırken tarihi tünel bulundu.
İstanbul''un "değişimi" belgelenecek (25 Haziran 2010)İstanbul Belgesel Günleri kapsamında, "İstanbul: Değişimi Belgelemek" konulu panel bugün 14.00-17.00 saatleri arasında Mimarlar Odası''nda düzenlenecek. Panelde İstanbul''un geçirdiği hızlı değişimin belgelenmesi sorunu tartışılacak.
Kocaoğlu: Expo 2020''ye aday olma heyecanımız arttı (25 Haziran 2010)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2007 yılında da ziyaret ettiği Şanghay''ın 3 yıl gibi kısa bir süre Expo''nun tetiklemesiyle büyük bir gelişme gösterdiğini söyledi.
Şeytan Sofrası''nda gün batımı bir başka (25 Haziran 2010)Eşsiz renk prizmalarıyla doğan güneşi akşam serinliğinde batarken görebilmek herkese nasip olamayacak bir ayrıcalıktır...
Her binanın enerji kimlik kartı olacak (25 Haziran 2010)Uygulama 1 Temmuz''da başlıyor. Yeni binaların tümünün yalıtımlı olması durumunda yılda 300 milyon dolar tasarruf sağlanacak.
Buildist, İngilizlerle güç birleştirdi bölgede ikinciliği hedefledi (24 Haziran 2010)Arkitera Mimarlık Merkezi ile İngiltere''nin önde gelen fuarcılık şirketlerinden Clarion Survey, güçlerini Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı için birleştirdi. Fuar 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında CNR Expo''da gerçekleşecek.
Londra-İstanbul Değişim Programı Bir Kitap Doğurdu (25 Haziran 2010)Londra''da faaliyet gösteren The Architecture Foundation tarafından her sene başka bir şehirle birlikte yürütülen değişim programının son ayağı 3 Temmuz''da İstanbul''dan Londra''ya gidecek mimarların bu çalışmanın ürünü olan kitabın tanıtım toplantısına katılımı ile sona eriyor. Programa katılımcı olarak seçilen mimarların İstanbul''da mimarlık pratiği üzerine yaptıkları tartışmaların toplandığı "İstanbul para-doksa" isimli kitabın tanıtımı aynı zamanda Londra Mimarlık Festivali''nin son etkinliklerinden biri olacak. Arkitera Mimarlık Merkezi ve Garanti Galeri''nin yerel destekçisi olduğu Londra-İstanbul mimarlık değişim programı kapsamında Londra''dan David Kohn, Studio Weave ve 00:/, İstanbul''dan Aslı Kıyak İngin, Boğaçhan Dündaralp (ddrlp) ve Nilüfer Kozikoğlu (Tuşpa NK) seçilmiş ve geçtiğimiz Kasım ayında Londra kökenli mimarlık ofislerinin İstanbul''a gelmesiyle programın ilk somut adımı atılmıştı.
Toplam 123 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.