Haberler

Haberler

Toplam 132 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Guetemala, Budapeşte ve Şehir (20 Ağustos 2010)Stimboli...Veya "şehre doğru"...İstanbul'un adının geldiği sözcük. Şehre doğru ama hangisine? Gelinene mi, gidilene mi, gidilecek olana mı? Veya, "i Poli"ye... Büyük harfle "Şehre"; asolan bir tek şehir olunca, hangisi diye de sormaya gerek kalmıyor. "Poli", modern Yunanca'da, şehir demek. Ve tabii, "o Şehrin" de adı, oradan geliyor. İstanbul'un...
Günay Çilingiroğlu'nu Kaybettik (20 Ağustos 2010)Türk modern mimarlık tarihinin önemli binalarından İstanbul Reklam Sitesi ve Tercüman Gazetecilik ve Matbaacılık Tesisleri'nin mimarı Günay Çilingiroğlu 18 Ağustos 2010 tarihinde vefat etti. Cenazesi 20 Ağustos Cuma günü Levent Camisi'nde kılınan ikindi namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.
Mimarlık Firmaları Geleceğin Kentlerini Düşlüyor (20 Ağustos 2010)Kentlerimiz 2030'da neye benzeyecek? Bu soruyu 3 tanınmış mimarlık firmasına sorduk. Yanıtlar ise çok çarpıcı ve birçok açıdan da devrimsel. Nasıl yaşadığımız, çalıştığımız, eğlendiğimizden yola çıkarak her firma kentlerimizin gelecekte nasıl bir hal alacağına dair farklı düşüncelere sahip. Gelecekte binalar sadece ikamet edilen yerler olmaktan çok çalışma ve eğlenceyi de kapsayan, kendine yeterli ve bağımsız mekanlar haline gelecek. Biyolojik arıtma sistemi doğrultusunda atık sularının %100 yeniden kullanımı gerçekleşmeyebilir fakat enerjilerinin çoğunu kendileri üretebilecek.
Avcılar'daki trafiğe katlı kavşak çözümü (20 Ağustos 2010)Küçükçekmece ve Avcılar arasındaki yan yolların trafik yükünü azaltacak kavşak bu pazar hizmete giriyor.
İkizdere Vadisi'nde ÇED raporuna iptal (20 Ağustos 2010)Rize İdare Mahkemesi, İkizdere Vadisi'nde yapımı planlanan Dereköy Regülatörü ve Demirkapı hidroelektrik santral (HES) projesi için Çevre ve Orman Bakanlığı'nın verdiği 'Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu' raporunu iptal etti.
"Van bir marka" (20 Ağustos 2010)İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Şanlıurfa, Malatya ve Denizli illerinin büyükşehir olması gerektiği yönündeki açıklamalarına atıfta bulunan AK Parti Van milletvekili İkram Dinçer, "1 milyonu aşan bir nüfusa sahip olan Van, büyükşehir olmayı çoktan hak ediyor" dedi.
Yabancıların yüzde 94'ü İzmir'i tanımıyor (20 Ağustos 2010)İzmir Kentsel Pazarlama Stratejik Planı kapsamında yapılan anketin sonuçlarına göre yabancılar şehrimizi pek tanımasa da, plan ile 2013 yılına kadar İzmir'in bilinirliğinin artırılması hedefleniyor
Dünya şampiyonası konutlara yaradı (20 Ağustos 2010)FIBA 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'na sayılı günler kala, Kayseri'de yapılacak (A) Grubu maçlarının oynanacağı Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi'nin çevresindeki yol ve konutlar tadilattan geçirildi.
Evlere kod geliyor güvenlik sistemi AB'ye bağlanıyor (20 Ağustos 2010)Yapı güvenliğine Eurocode 'stardart'ı geliyor. Böylece Hakkari'de ve Adapazarı'nda yapılacak yapıların öncelikleri farklı olacak ancak bu yapıların gücü, standardı aynı olacak.
AOÇ talana açıldı (20 Ağustos 2010)Ankara Atatürk Orman Çiftliği'nin yeni imar planına meslek odaları tepkili: "AOÇ'un ranta açılması gündemde, planın altına imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız".
İstanbul'un merdivenleri ‘basamak'la kaplanacak (20 Ağustos 2010)2010'un İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olması sebebiyle kente bir destek projesi de Seranit'ten geldi.
Lightmapping İstanbul, Aydınlatmanın Kentsel Yaşam Kalitesindeki Rolünü Gözler Önüne Seriyor! (19 Ağustos 2010)PLD Türkiye Dergisi ile İnsan Yerleşimleri Derneği tarafından düzenlenen ve BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı‘nın desteklediği LightMapping İstanbul etkinliği İstanbul'un önemli yaşam alanları olan Galata, Taksim, Cihangir, Fener-Balat ve Beşiktaş'ta gerçekleştirildi. Konusunda uzman ekip lilderleriyle birlikte düzenlenen gece gezilerinde, aydınlatmanın kente ve kent kültürüne kazandırdıkları, yaşam kalitesine etkisi, kentsel mekandaki önemi gibi konular tartışıldı, mekanlardaki önemli noktalarda fotoğraf çekimleri yapıldı.
İran Büyükelçiliği'nin Tartışmalı 100 Milyon Pound'luk Binası (19 Ağustos 2010)Prens Charles'ın tartışmalı Chelsea Barracks projesini durduran marifeti, bu yıl çok hızlı bir şekilde etkisini göstermeye başladı. Güney Kensington yerel halkı, Londra merkezinde kabul gören yeni İran Büyükelçiliği Binası için planları engellemesindeki desteği üzerine ona başvurdular.
Süleymaniye'de operasyon! (19 Ağustos 2010)Mimar Sinan'ın 'kalfalık eseri' Süleymaniye Camisi 454 yıllık tarihinin en kapsamlı restorasyonundan geçiyor.
Yeldeğirmeni’nde yenileme koruma amaçlı olmalı… (19 Ağustos 2010)Kadıköy'ün rıhtıma inen yokuşlarından muhteşem deniz manzarasının göründüğü, rüzgârı ile ünlü Yeldeğirmeni, geçmişten günümüze uzanan mimari unsurları ile dikkat çekiyor. Burada mutlu bir çocukluk geçiren ve semtin sivil mimarisi ile yakından ilgilenen TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Bölge Temsilciliği Başkanı Arif Atılgan'la Yeldeğirmeni'ni ve Kadıköy Belediyesi'nin üzerinde çalıştığı "Yeldeğirmeni Yenileme Projesi"ni etraflıca konuştuk.
Adept ve Sou Fujimoto İsveç'te Kütüphane Tasarlıyor (19 Ağustos 2010)Danimarkalı Adept ile Japonyalı Sou Fujimoto İsveç'te yeni bir kütüphane tasarımı yarışmasını kazandı.
Yeni Projeler Gözünü Yurtdışına Çevirdi (19 Ağustos 2010)Libya, Brezilya ve Mısır, İngiltere'den vazgeçen mimarların yeni kazançlı pazarları olarak öne çıkıyor. Sanayi şimdi ikinci bir durgunluk döneminin başını çekiyor ve adeta giderek artan biçimde boşalan Birleşik Krallık siparişi defterini doldurmak umuduyla yerküreyi aşındıran birçok projenin oluşmasına sebep oluyor.
"Sakin şehir"e balık çiftliği darbesi (19 Ağustos 2010)Biz "boy-soy" tartışmasıyla oyalanırken asıl "koy"lar elden gidiyor sessiz sedasız... Seferihisar'ın Sığacık Koyu, Ege'nin en sevdiğim tabiat köşesi...
Metro da, opera da gelişme için şarttır (19 Ağustos 2010)Böyle diyen Aziz Kocaoğlu, kendisini en çok üzen iki konunun Turan -Alsancak Yeni Kent Merkezi ile İnciraltı planlaması sürecinde yaşananlar olduğunu söyledi.
Çinli mucit depremde koruyan yatak yaptı (19 Ağustos 2010)Çinli bir mucit, depremde "tam koruma" sağlayan yatak icat etti. China Daily gazetesi, 66 yaşındaki Vang Vınşi'nin patentini aldığı yatağın dört bir yanının, içme suyu, konserve yiyecek, megafon ve çekiç konulabilen dolaplarla çevrili olduğunu, yatağın depremden sonra göçük altında kalan kişinin günlerce dayanabilmesini sağlayabildiğini yazdı. Gazetenin haberinde, sarsıntı sırasında sert bir tahtanın yatağın üzerini kaplayarak, molozun yataktaki kişinin üzerine düşmesini engellediği belirtildi.
Toplam 132 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.