Haberler

Haberler

Toplam 145 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
'Site' için son sekiz gün (9 Ocak 2010)Çağdaş sanatın Türkiye'deki en önemli isimlerinden Sarkis'in İstanbul Modern'de açtığı büyük sergisi sekiz gün sonra kapanıyor. 17 Ocak akşamı sona erecek ‘Site' adlı sergi, 11 Eylül 2009'da açılmıştı. Yaşamını Fransa'da sürdüren Sarkis Zabunyan, doğup büyüdüğü kent İstanbul'da ilk kez bu kadar kapsamlı bir sergi açmış oldu. Sanatçının bütün bir kariyerini kapsayan sergide, Sarkis'in açtığı bütün sergilerden, yaptığı çalışmalardan ve kendi kişisel tarihinden imgeler müzenin duvarlarını kaplıyor. Bu imgelerin oluşturduğu çokrenkli ve çoksesli dünyanın içinde, kimi önemli Sarkis enstelasyonları, objeler de izleyiciyle buluşuyor. Sarkis, İstanbul Modern sergisinin hemen ardından, Şubat ayında, Paris'te bir sergi açacak. Sanatçı, Pompidou Müzesi binasına yayılan bir sergi hazırladı.
Tarih: 9 Ocak 2010 Kaynak: Radikal
Dayı Ahmet Ağa Konağı açıldı (8 Ocak 2010)Gaziantep'te AB desteğiyle restore ettirildikten sonra butik otel ve restoran olarak hayata kazandırılan Dayı Ahmet Ağa Konağı ikinci kez hizmete açıldı.
Gurur tablosu: Sabiha Gökçen (8 Ocak 2010)Yılbaşı tatilinde İstanbul'daydım. Benim için bu tatilin en çarpıcı yanı, ilk kez Brüksel'den Sabiha Gökçen Havaalanı'na uçmak oldu.
Topkapı Sarayı Müzesi'ne yakışacak restorasyon (8 Ocak 2010)Sarayın kapalı bölümleri, gün ışığına çıkmamış eserlerin sergilenmesi için restore ediliyor. Müdür Vekili Erdoğdu, "Hayalim 700 bin metrekarelik sarayı müze park yapmak" diyor.
Kültür merkezi olmayan Avrupa Kültür Başkenti (8 Ocak 2010)2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Başkanı Şekib Avdagiç, AKM'nin yenilenmesine yürütmeyi durdurma kararını "Kültür Başkenti, kültür merkezsiz kaldı" diye değerlendirdi. Avdagiç "Birilerinin işine gelmedi, kapalı olmasından rahatlar" dedi.
Tarihi Mimar Sinan Köprüsü'nde "Kültür Tesisi" değil kaçak yapılar yıkıldı (8 Ocak 2010)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Zabıta Tedbir Müdürlüğü ekiplerince, dün Büyükçekmece'de yıkımı gerçekleştirilen 14 adet gecekondunun arasında kültürel tesis bulunmamaktadır.
Hasankeyf'i yok etmiyoruz, geleceğe hazırlıyoruz (8 Ocak 2010)TBMM Genel Kurulunda konuşan Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, "Hasankeyf'i yok etmiyoruz, bilakis geleceğe hazırlıyoruz' dedi.
Güneşin doğuşu ve batışını gören Antik Kent ''Amos'' (8 Ocak 2010)Muğla'nın Marmaris ilçesinin Turunç beldesi sınırları içerisinde bulunan ve 4 bin yıllık geçmişe sahip olduğu belirtilen Amos Antik Kenti'nin gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.
Filistin'e Türk Köyü kuruluyor (8 Ocak 2010)Filistin'de Türk Köyü ve toplumsal merkez kurmayı planlayan Türk Kızılayı'na Kudüs'te arazi tahsis edildi. Projelerin başlaması için İsrail'in izni bekleniyor.
İklim değişikliğinin çözümü var mı? (8 Ocak 2010)Japon bilim adamları, karbondioksidi metan gazına dönüştürerek, iklim değişikliğiyle mücadeleye ve doğal gaz üretimine katkıda bulunmak istiyor. Japonya Deniz Dünyası Bilim ve Teknoloji Kurumundan (JAMSTEC) araştırmacılar, Honşu Adası açıklarında bir bakteri keşfettiklerini, bu bakterinin 2-4 bin metre derinde karbondioksitle toprak altında bir araya getirildiğinde karbondioksidi metana dönüştürdüğünü belirttiler. Doğal ortamda bu dönüşümün milyarlarca yıl aldığını belirten JAMSTEC'in sözcüsü, zorluğun metanın üretimini hızlandırmak için bu bakterinin güçlendirilmesi olduğunu, araştırmacıların bu süreci yüzyıla kadar indirmek için bazı yöntemler geliştirmeyi umduklarını söyledi. Ancak kurum, bu projeyi resmen başlatmadan önce başta parasal olmak üzere bazı engellerle de karşı karşıya.
Tarih: 8 Ocak 2010 Kaynak: NTVMSNBC Emlak
Küçük detaylar; büyük evler (8 Ocak 2010)Yeni bir yıl; yeni bir yaşam, yeni bir başlangıç demek... Bu nedenle 2010'la beraber evinde ya da ofisinde de değişiklik yapmak isteyenler mutlaka olacaktır. Peki neler yapmalılar, hangi renkleri ya da eşyaları tercih etmeliler? İşte son trendler.
5 asırlık tarih yenileniyor (8 Ocak 2010)Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Ermeni Katolik ile Protestan Cemaati kiliselerini restore ediyor. Romalılar, Sasaniler, Artuklular ve Akkoyunlular gibi 33 medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır'da kültür varlıkları, ilgili kurumlarca tek tek aslına uygun restore ediliyor. Bölgede son iki yılda 30 eser restore edilirken, Sur ilçesindeki virane haldeki 16. veya 17. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Ermeni Katolik Kilisesi ile 19. yüzyıla ait Protestan Cemaati Kilisesi'nin de restorasyonu için çalışma başlatıldı. Söz konusu kiliseler restorasyonlarının ardından virane görünümlerinden kurtularak, kültür turizminin hizmetine sunulacak.
Tarih: 8 Ocak 2010 Kaynak: NTVMSNBC Emlak
Çinliler 3. Boğaz Köprüsü'ne talip (8 Ocak 2010)Doğu ve Güneydoğu'da yatırım olanaklarını araştırmak istediklerini söyleyen Çin Dış Ticaret Bakanı Chen Deming, '3. Boğaz Köprüsü projesiyle de yakından ilgileniyoruz' dedi.
Katar Şeyhi'nin yeni adresi Marmaris (8 Ocak 2010)Katar Emiri Al Thani, fotoğraflarını beğendiği Marmaris'teki Munamar Oteli'ni 22 milyon 80 bin TL'ye satın aldı. Muğla'nın Marmaris ilçesi İçmeler beldesinde bulunan ve bölgenin en eski otellerinden biri olan 5 yıldızlı Munamar Oteli'ni Katar Devlet Yönetimi Kraliyet Ailesi üyesi Şeyh Nasser Ahmed Ali A. Al Thani, 15 milyon dolara satın aldı. Şeyh'in sahibi olduğu Al Maselah İnşaat ve Sanayi Turizm Ticaret Şirketi adına alınan otelde ay sonunda yenileme çalışmalarına başlanacak.
Tarım arazilerinin konuta açılmasına itiraz (8 Ocak 2010)Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş: "İncir, zeytin bahçelerimizin parsellenerek arsa haline getirilmesine, buralarda mekanlaşmalar yapılmasına itirazım var. "Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Aydın Şubesi'nin yeni seçilen başkanı Mahmut Nedim Barış ve Yönetim Kurulu üyeleri, Vali Coş'u makamında ziyaret etti.
Karadeniz’de 36 yüzen ada (8 Ocak 2010)Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut başkanlığındaki ekip, Doğu Karadeniz'de 36 yüzen ada tespit ettiğini açıkladı.
Ayasofya’daki 17 yıllık iskele sökülüyor (8 Ocak 2010)2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un en önemli kültür sanat zenginliklerinden Ayasofya Müzesi'nde 160 yıldır yüzü kapalı bulunan "Serafim" meleğinin restorasyonu bitti. Yaklaşık 17 yıldır müzenin içinde bulunan iskele de 3 hafta içinde sökülecek.
Başkanı'ı isyan ettiren yıkım (8 Ocak 2010)Büyükçekmece Belediyesi'nin Uluslararası Festivali'ni düzenlediği Kültür Parkı'ndaki yapılar Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı. Büyükşehir yıkıma gerekçe olarak Mimar Sinan Köprüsü etrafındaki yapıların kaçak olmasını ve İSKİ'nin taşkın uyarısını gösterdi.
73 milyon gelecek (8 Ocak 2010)Başkan Kocaoğlu, "Hazineye açılan5 buçuk milyon liralık davayı kazandık. Yürütmeyi durdurma kararı çıkarttık. Şimdi onun sonucunu bekliyoruz. Maliye Bakanlığı lütfederse...
Galataport'a ihale modeli aranıyor (8 Ocak 2010)Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, 2010'u özelleştirme uygulamaları için tarihi bir yıl olarak ifade ederken, 10.4 milyar liralık özelleştirme gelir hedefinin aşılacağını söyledi. Aksu, 2005 yılında büyük tartışma yaratan ve ardından iptal edilen Galataport'da da ihale sürecinin 2010 içinde tamamlanacağını açıkladı.
Toplam 145 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.