Haberler

Haberler

Toplam 157 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Rüzgar güllü gökdelen (16 Mart 2010)Londra''da ilk kez bir gökdelenin cephesinde rüzgar tribünleri kullanıldı. 148 metre uzunluğundaki bina bu sayede ihtiyacı olan elektriğin yüzde sekizini kendi üretebiliyor. Strata Tower adlı gökdelende ilk kez rüzgar tribünleri binanın cephesinde kullanıldı. 42 katlı binada sadece rüzgar enerjisi kullanılmıyor. Gökdelen aynı zamanda doğal havalandırma sistemine sahip. Strata Tower, 113 milyon pounda maloldu. Gökdelen, nisan ayında tamamlanmış olacak.
Tarih: 16 Mart 2010 Kaynak: NTVMSNBC
"Doğa bahçesi" (16 Mart 2010)İstanbul''daki son kırsal yaşam kültürü örneklerinden biri Çengelköy Emek Vadisi''nde... Doğa Derneği ekibi ve Emek Mahallesi sakinleri doğayı koruyarak ve imece usulü çalışarak Çengelköy Doğa Bahçesi''ne yaşam veriyorlar.
Çeşme bu limanı bekliyor (16 Mart 2010)İzmir Çeşme''de inşaatı devam eden yat limanının tamamlandığında denizde 400, karada ise 100 tekneye hizmet verilecek.
Cumhuriyetin temeli bu binada atılmıştı... (16 Mart 2010)Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ışık tutacak kararların alındığı Sivas Kongresi''nin yapıldığı tarihi Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, restore edilecek.
Türkiye''ye 3 milyar dolarlık yatırım (16 Mart 2010)Kuveyt Emiri, Türkiye''de 3 milyar dolar tutarında 4 projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Rota İstanbul Boğaz''ına dönerken, yatırımlarda ağırlık emlakta. 2010''da başka bir sürpriz gelebilir.
Tarihi köşk satılacak ama... (16 Mart 2010)Çiftehavuzlar''ın en değerli mülklerinden biri olan tarihi İpar Köşkü için 21 milyon Euro''luk teklif az geldi.
Dünyanın en büyük 2. asma köprüsü olacak (16 Mart 2010)Karayolları 17. Bölge Müdür Yardımcısı Asım Öztürk, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi''nde ihaleyi alan firmalarla sözleşmenin henüz imzalanmadığını, sözleşme imzalanmasının ardından İzmit Körfezi Geçişi''nin 3,5-4 yılda tamamlanabileceğini söyledi.
Bir Mimarlık Eleştirmeni Bir Diğerine Savaş Açarsa (15 Mart 2010)Geçenlerde bir editöre, üniversiteden mezun olduğumda hayalimin mimari eleştirmen olmak olduğunu söylediğimde, güldü. Bana değil (sanmıyorum) ama kaderine terk edilmiş olan bir mesleğe talip olma fikrine... İnternet ortamında hem herkes hem de hiç kimse birer eleştirmen ve mimarlık konuşmaları -genelde binaların yokluğunda- hızla çoğalıyor.
Büyükada yetimhanesi paylaşılamıyor (15 Mart 2010)Dünyânın ikinci en büyük ahşap binâsı olan Büyükada''daki Eski Rum Yetimhânesi, paylaşılamıyor. AİHM''ne mürâcaat ederek yetimhâne binâsını isteyen Fener Rum Ortodox Patrikhânesi, dâvâyı kazandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ise, binânın patrikhâneye değil, ancak yetimhâne vakfına devredilebileceğini söylüyor.
Bu pul ve zarflar İstanbul''a özel (15 Mart 2010)İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın PTT ile gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında dolaşıma giren pul serileri ve ilk gün zarfları sayesinde, İstanbul''un marka değerine katkı sağlanacak.
İstanbul''un kapıları semt isimlerinde yaşıyor (15 Mart 2010)Çevresi surlarla çevrili olduğu için adı ''Eis-Tin-İç Şehir'' olarak adlandırılan İstanbul''a giriş ve çıkışların yapıldığı yaklaşık 60 kapı vardı. Bizans ve Osmanlı döneminde kullanılan kapıların çoğu günümüze kadar ulaşmasa da bulunduğu bölgeye verdiği isimle yaşamaya devam ediyor.
Mimar Sinan''ın 450 yıllık sırrı (15 Mart 2010)Mihrimah Sultan Cami''ndeki onarım çalışmaları, Mimar Sinan''ın bir mühendislik sırrını daha ortaya çıkardı.
İstanbul depremini 2 hafta önceden tahmim edeceğiz (15 Mart 2010)Türkiye''nin önde gelen jeofizik mühendislerinden Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Elazığ''daki 6.0''lık depremden önce, 12 ve 21 Şubat''ta yine Elazığ''da gerçekleşen öncü depremler için kendi web sitesinde uyarı yapmıştı. Ünlü jeofizikçi, depremi önceden tahmin etme konusunda gelinen noktayı şöyle anlatıyor: "4 saat önceden değil, deprem gelmeden 1-2 hafta önce bile depremin olacağını söyleyebileceğiz. Ancak tek başına ''piezo elektriğe'' bakarak deprem olacağını kestirmek yanlış. Biz 8-9 parametreyi birden kullanacağız. Japonya, Çin ve ABD''de deprem tahmini işi böyle yapılıyor. Ama biz burada tek veriye bakıp ''deprem olacak'' diyoruz."
Meydan projesi meydana çıktı (15 Mart 2010)Urla''da yapımı yargı süreci nedeniyle bir süre duran çalışmalar hız kazandı. Planlanandan önce, yıl sonuna kadar hizmete açılmasının beklendiği açıklandırafından ihale edilen meydan projesini Gönen, HT, Etaş ortaklığı kazanmıştı. Şikayet üzerine bir süre duran çalışmalar, yargı sürecinin ardından yeniden başlamıştı.
Psikolojik harekât olarak deprem korkusu! (15 Mart 2010)Muhtemel İstanbul depremini enine boyuna konuşmamız gerek. Depremin gerçek bir felakete dönüşmesini önlemek için ne yaptık bugüne kadar, ne yapamadık?
Kültür-sanat İstanbul''a bu binalardan yayılıyor (15 Mart 2010)Akbank Sanat''tan İKSV''ye, İş Sanat''tan Tarihi Sümerbank Binası''na İstanbul''un belli başlı kültür ve sanat adreslerini seçtik... Canlı performanslardan söyleşilere, tiyatro ve sinema gösterimlerinden çağdaş sanatlara İstanbul bu adreslerden besleniyor.
Gecikmeye karşı Sabiha Gökçen! (15 Mart 2010)İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı''ndan, yeni terminal yapılmadan evvel birkaç defa uçmuştum. Eski havaalanı tesisleri geçici idi ve uluslararası standartta değildi. Ancak geçen hafta ilk defa Asya yakasında Sabiha Gökçen Havaalanı''ndan yeni yapılan terminali kullanarak THY uçuşu ile İzmir''e gittim.
Osmanlı''dan kalma eserler restore edilecek (15 Mart 2010)Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika''dan Balkanlara uzanan coğrafyada başlattığı projeyle Osmanlı zamanında yapılan vakıf eserlerine sahip çıkacak. Eserlerin tespit ve teciline başlayan Genel Müdürlük, vakıf akarlarından elde edilen gelirlerle ecdat yadigarlarını restore ederek, ihtişamlı günlerine kavuşturacak.
Stadyumun altı toplu mezar çıktı (15 Mart 2010)Avusturya''da bir futbol sahasının altından İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından öldürülen kişilerin gömüldüğü iki toplu mezar çıktı. İçişleri Bakanlığı''ndan bir sözcü, ölenlerin kimlik tespiti için mezardan çıkarma işlemleri konusunda görüşmelerin başlayacağını açıkladı. Mezarların bulunduğu yer, ABD savaş uçakları tarafından savaş zamanında çekilmiş fotoğraflarla tespit edildi. Avusturya ordusunun internet sitesinde yapılan açıklamada İkinci Dünya Savaşın''nın son günlerinde burada işlenen insanlık suçlarına tanık olanların ortadan kaldırılması amacıyla 219 kişinin katledildiği söyleniyor. Yüzlerce kurbanın o zaman buradan sorumlu Nazi subayı tarafından katliamın üzerine kalacağı korkusuyla toplu mezardan çıkarılıp başka yerlere gömüldüğü, ancak Kızıl Ordu yaklaşırken işlemin durduğu ve cesetlerin kaldığı ifade ediliyor.
Tarih: 15 Mart 2010 Kaynak: Radikal
TOKİ, Romanlar''ı 100 TL taksitle, peşinatsız ev sahibi yapacak (15 Mart 2010)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Abdi İpekçi Spor Salonu''nda Roman vatandaşlarla biraraya geldi
Toplam 157 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.