Haberler

Haberler

Toplam 157 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kara kalpaklı kent sergi oldu (15 Mart 2010)"Ankara: Kara Kalpaklı Kent" sergisi, cumhuriyetin ilk yıllarında yoga dersine katılan kız öğrencilerden Ankara Palas''ın mönüsüne çok renkli detaylarla dolu. Adalet Cingöz, sanat dünyasındaki olayları tweet formatında aktarıyor.
Haritalar ve İstanbul (15 Mart 2010)Fatih Sultan Mehmet, İstanbul''u almadan önce nasıl bir durumdaydı? Boğaziçi gerçeğe yakın ilk kez kim tarafından, ne zaman çizgilerle bir görünüm kazandı? İstanbul''un kiliseli durumu ile camilerle bezenmiş hali arasında ne gibi ayrımlar var? Sanat tarihçisi Ayşe Yetişkin Kubilay tarafından, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı''nın danışmanlığında hazırlanan İstanbul Haritaları, Denizler Kitabevi''nin yayını olarak elimizin altında...
17 yıl sonra kaldığı yerden Ayasofya (15 Mart 2010)Ayasofya Müzesi''nin içindeki 181 tonluk iskelenin son parçaları da söküldü. Müze restorasyonu nihayet bitti. İstanbul Life, mart sayısında konuyu sayfalarına taşıdı. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti''yle ilgili çalışmalar devam ediyor.
Festivalin evinin kaderi, koruma kurulunda (15 Mart 2010)Evet, bu yıl Festival, Emek''siz yapılacak. Şimdiden üzülüyor insan... Öyle alışmıştık ki o koca salona... O bizim için Beyoğlu''nun ve onun temsil ettiği kültürün ayrılmaz bir parçasıydı. Daha eski kuşaklar vaktiyle adı Melek olan o salonda Hollywood ve Fransız sinemalarının en ünlü filmlerini izlemişlerdi: en şık kıyafetlerle gelinen galalarda, kent burjuvazisinin kalbinin attığı cumartesi-pazar matinelerinde... Bizlerse onu Emek olarak, son 50 yılın en kaliteli filmlerinden bazılarını gösteren salon diye bildik.
Çeşme Marina''da geri sayım (15 Mart 2010)İzmir Çeşme''de IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding''le Camper&Nicholsons Marinas International ortaklığına 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle kiralanan Çeşme Marina''da geri sayım sürüyor. Genel Müdür Can Polat, bina çalışmalarının yüzde 90 oranında tamamlandığını, haziran başında hizmete açmayı hedeflediklerini söyledi.
Çağdaş ulaşım bu mu? (15 Mart 2010)Metro ve raylı sistem projeleri yıllardır tamamlanamadığı için İzmir''de ne yazık ki şehir içi ulaşımın neredeyse tamamı otobüslerle yapılıyor. Kentte 1.5 milyona yakın yolcu otobüslerle taşınıyor. Fakat gerek trafik sıkışıklığı gerekse de son zamanlarda seferlerdeki düzensizlik nedeniyle yaşanan sorunlar her geçen gün katlanarak büyüyor.
AMFİBÜS! (15 Mart 2010)Hollanda''nın Rotterdam kentinde bulunan Maas Nehri, ilginç bir ulaşım türüne ev sahipliği yapıyor. Çünkü "Amfibüs" adı verilen 50 koltuklu bu özel otobüsün maharetleri, karayolu ile sınırlı değil. Gövdesi 6 mm. alüminyumla kaplı olan amfibüs, jet-sürüş ünitesi ve toplanan tekerlekleri sayesinde suda da kolayca hareket ediyor. Amfibüs, adını "hem denizde hem karada yaşayan" anlamına gelen "amfibi" kelimesinden alıyor.
Tarih: 15 Mart 2010 Kaynak: Milliyet
Büyükşehir''den restorasyon atağı... (15 Mart 2010)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ile işbirliği yaparak şehrin tarihini yansıtan Eyüp Vezir Tekkesi, Atıf Efendi Kütüphanesi, Aşiyan Müzesi, Bulgar Kilisesi ve Sultanahmet Sosyal Tesisi''ni restore ediyor.
Beyoğlu''nda ‘HES'' protestosu (15 Mart 2010)İstanbul''da yaşayan Artvinliler, dereler için 170''in üzerinde hidroelektrik santralı projesi olduğuna dikkat çekmek amacıyla Beyoğlu Galatasaray''da bir protesto gösterisi düzenledi. Saat 14.00''te toplanan yaklaşık 500 kişi, "Su haktır, satılamaz", "HES''lere hayır", "Dereler bizimdir, bizim kalacak", "Artvin''e santral istemiyoruz" diye slogan attı. Horon tepen grup sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı''na kadar yürüdü. Gruptakiler daha sonra olaysız dağıldı.
Tarih: 15 Mart 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Özdabak
Çamlıca''nın yeni kulesi uluslararası yarışmayla belirlenecek (15 Mart 2010)Çamlıca''daki televizyon antenlerini toplayarak görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak "Çamlıca Ortak Anten Kulesi"nin projesi uluslararası bir yarışmayla seçilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, projenin startını verdi.
Bill Gates''in "destek veririm" dediği Silikon Vadisi Kurtköy''de açılıyor (15 Mart 2010)Gelişmiş ülkelerdeki gibi üretimin yanı sıra keşiften para kazanmak isteyen Türkiye, Microsoft''un patronu Bill Gates''in Başbakan Tayyip Erdoğan''ın davetlisi olarak geldiği 2006 ve 2008''deki ziyaretleri sırasında destek sözü verdiği Silikon Vadisi''ni Kurtköy''de açıyor.
Marmaray projesi ile İpek Yolu devam edecek (15 Mart 2010)Bakan Yıldırım, ''''Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, ekonomik gelişme ve yaşam kalitesinin arttırılması için, lojistik politikaların oluşturulması ve geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır'''' dedi.
Tarihî Büyük Otel''in restorasyonu bitiyor (15 Mart 2010)Kaplıcalarıyla ünlü Yalova''nın Termal ilçesinde, 1907''de inşa edilen, Cumhuriyet''in kuruluşunda önemli olaylara tanıklık eden, Mustafa Kemal Atatürk''ün sık sık ziyaret ettiği tarihî Büyük Otel ve Gazino''nun restorasyonunda son aşamaya gelindi.
Alsancak''a gökdelen tartışması alevlendi (15 Mart 2010)Büyükşehir Belediye Meclisi''nde, Alsancak''ta en az 5 bin metrekarelik imar parseline, yüzde 40''nı kamuya terketme koşuluyla gökdelen yapımına izin veren imar planı tarışmalara neden oldu. Bölgede 5 bin metrekare arazinin sadece Basmane''deki Dünya Ticaret Merkezi''nde olduğu belirtilerek kararın buraya özel alındığı iddia edildi.
TÜÇAP''ın yeni binası törenle hizmete açıldı (15 Mart 2010)Zonguldak''ta Tüm Çalışanlar Platformu Derneği''nin (TÜÇAP) yeni binası hizmete açıldı.
Düden Park 2. Etap Projesi başlıyor (15 Mart 2010)Düden Parkı''nın doğu ve batısından başlayan alan canlandırılarak, cazibe merkezi haline getirilecek.
Tıp merkezlerinde hekim odaları 16 metrekare olacak (15 Mart 2010)Tıp merkezlerinde poliklinik muayene odaları her klinik uzmanlık dalı için ayrı oluşturulacak ve 8 metrekarelik bölümü hekim çalışma alanı ve 8 metrekarelik bölümü de hasta muayene alanı olmak üzere en az 16 metrekare genişlikte olacak.
Deprem Kurulu: Eski binalar acilen güçlendirilmeli (15 Mart 2010)2007''de somut bir gerekçe gösterilmeden kapatılan Deprem Konseyi''nin ardından ulusal çapta depreme ilişkin önlemlerin tartışıldığı Deprem Danışma Kurulu, ilk toplantısını gerçekleştirdi.
Çanakkale Şehitlikleri havadan gezilebilecek (15 Mart 2010)Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı''nda bulunan şehitlikler havadan tanıtılacak. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Toprak bölümü öğretim üyesi ve Havacılık Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cafer Türkmen, şehitliklerle ilgili projede ''mikrolayt'' ve ''motorlu delta kanat'' olarak adlandırılan 2 kişilik hava araçlarını kullanacaklarını söyledi. Projenin, bölgede ilk defa uygulanacağını dile getiren Türkmen, şu bilgileri verdi: "Başlangıç aşamasında 3 hava aracıyla hizmet vereceğiz. Çanakkale Havaalanı ile Gelibolu Yarımadası Kilye Koyu mevkiine iki ayrı toprak pist yapılacak. Hava araçları günde ortalama, toplam 20 saat çalışacak. Kilye Koyu''nda bulunan ana tanıtım merkezindeki kısa bir tanıtımın ardından, yarım saat içerisinde şehitliklerin havadan gezilmesini sağlayacağız. Pilotlarımıza da tarih hocalarımız tarafından eğitim verilecek. Hava aracıyla gezmenin ziyaretçiye maliyeti ise 100-150 TL arasında olacak." Türkmen, hava araçlarının, motorunun durması halinde de güvenli bir şekilde iniş yapabildiklerini ifade ederek, projenin yaz ayları içerisinde tamamlanarak hizmete girmesini planladıklarını kaydetti.
Tarih: 15 Mart 2010 Kaynak: Zaman
Bursa ''Timsah Stadı''na kavuşuyor (15 Mart 2010)Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, 13 aydır kent gündeminde olan stat projesinde son aşamaya gelindiğini söyledi.
Toplam 157 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.