Haberler

Haberler

Toplam 141 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Açılımlı Dönüşüm ve Kentsel Yalanlar (19 Nisan 2010)Açıl Susam Açıl Kürt açılımı, Demokratik açılım, Alevi açılımı derken, Roman açılımıyla siyasal alandaki açılım furyası toplumsal alana da taşınmış oldu. Aslında isimlendirilmese de, kentsel dönüşüm projelerinin her biri bir açılımı temsil ediyor; Ayazma-Tepeüstü açılımı, Sulukule açılımı, Başıbüyük açılımı, Tarlabaşı açılımları bu açılımlara bir dizi örnek oluşturuyor.
Turizmin başkentine yeni terminal (19 Nisan 2010)IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, eskisi yıkılarak daha geniş ve modern bir şekilde yapılan Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali ile yolculara daha kaliteli hizmet verileceğini söyledi.
Su ve rüzgârda gerçek yatırımcının önü açılacak (19 Nisan 2010)Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hidroelektrik santrallar (HES) konusunda bir netleştirmeye gitmeleri gerektiğini belirterek, "Gerçek yatırımcının daha fazla önü açılacak ama spekülatif yatırımcının önü daha fazla kapanacak. Bundan sonra çantacıların işi o kadar kolay olmayacak" dedi.
Falezler niye kırıldı? (19 Nisan 2010)Antalya kent merkezinde inşaatı tamamlanma aşamasına gelen otelin, müşterilerinin denize girmelerini ve güneşlenmelerini sağlamak amacıyla merdiven ve güneşlenme terası yapımı için falezlerde iş makineleriyle çalışma yapması üzerine belediye işlem başlattı.
Abant Nasıl Kurtulur? (19 Nisan 2010)Abant Tabiat Parkı''nda yapılan ‘çevre düzenlemesi'' Bolu Valiliği, sivil toplum örgütleri ve doğa bilimcileri karşı karşıya getirdi. Bolu Valisi Akpınar, "Biz yuvalara zarar vermedik.
Kemer tünelleri açılıyor (19 Nisan 2010)Antalya-Kemer Karayolunda yapımı tamamlanan toplam 2 bin 402 metre uzunluğundaki 3 tünel, yarın törenle hizmete açılacak.
''Eski Antakya Evleri'' ne olacak? (19 Nisan 2010)Hatay''da, sınır komşusu ülkelerle vize uygulamasına son verilmesi dolayısıyla yaşanacak hareketliliğin yanı sıra tarihi, kültürel ve coğrafya açısından potansiyel de dikkate alındı. İşte düşünülen projeler...
Urla''da imar şartı 3 bin metrekare (19 Nisan 2010)Büyükşehir Belediyesi, Urla''da tarım arazilerinin korunması için yaptığı mücalede geri adım attı. Çeve ve Orman Bakanlığı üst ölçekli planda bu ilçede imar hakkı için en fazla 3 bin metrekare sınırlama getirdi. Büyükşehir Belediyesi ise bu sınırı 10 bin metrekare olarak belirledi. Fakat son meclis toplantısında arazi sahiplerinin itirazlarını kabul eden belediye sınırı 3 bin metrekareye düşürdü. AK Parti gurubu bu karara spekülasyon iddialarıyla karşı çıktı. Söz konusu planlar Meclis''te oy çokluğuyla kabul edildi.
Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet
Konak''a en büyük Arkeoloji Parkı (19 Nisan 2010)Konak Basmane''deki Altınpark kazılarına yeniden başlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi''nden Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığındaki ekip, İzmir''in 9040 olarak açıklanan yaşına ışık tutacak kalıntıları birer birer gün ışığına çıkarıyor.
Emek Sineması için yürüyüş (19 Nisan 2010)Sinema ve oyuncu birliklerinden oluşan "Emek Sineması''nı Yıktırmayalım Platformu" üyeleri, Emek Sineması''nın yıkılmasını yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Platforma destek vermek için bir araya gelen oyuncular, sinema çalışanları ve vatandaşlardan oluşan 1000 kişilik grup dün Taksim Meydanı''ndan Emek Sineması''nın önüne kadar yürüdü. Eyleme destek vermek amacıyla bir araya gelen müzik grubunun çaldığı müziklerin renk kattığı eylemde "Emek Bizim, İstanbul Bizim, Sessiz Kalma, Emeğe Sahip Çık" sloganları atarak yürüyen platform üyeleri tarihi Emek Sineması önünde basın açıklaması yaptı. Toplantıya beklenilenin altında oyuncunun katılması dikkat çekti.
Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: İbrahim Şahin
Bina yetersiz ve burada trafik sorunu yaşanıyor (19 Nisan 2010)Başlıkta belirttiğimiz bina, İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı 21 ilçedeki 260 mezarlık ile bu ilçelerdeki tüm cenaze işlemlerinin yürütüldüğü mekan. Bina Yenişehir''de ve Mezarlıklar Müdürlüğü''ne ait tarihi bir mekan. Yasal işlemlerdeki resmi sıfatıyla söyleyecek olursak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü.
Akyazı projesi için ilk adım atıldı (19 Nisan 2010)Trabzon''un Akyazı beldesinde yapılması planlanan stadyum ile sosyal ve sportif tesisleri kapsayan ''''Akyazı Projesi'''' için TOKİ görevlilerince denizde sondaj çalışmaları yapılıyor.
Ali Sami Yen arazisine 416.5 milyon lira (19 Nisan 2010)TOKİ, Ali Sami Yen Stadı''nın arazisinin satışına ilişkin ihaleyi 416 milyon 500 bin lirayla Nurol-Aşçıoğlu grubu kazandı.
Liman tamam, bekle bizi Samos! (19 Nisan 2010)Seferihisar''dan Yunan adasına feribot seferleri haziranda başlıyor. Türkiye''nin ‘Yavaş Şehir'' unvanlı ilk ilçesi Seferihisar, yaz sezonuna hazırlanıyor. Yapımı tamamlanma noktasına gelen Sığacık Yat Limanı''nın, Mayıs ayı içinde açılacak olması yüzleri güldürürken, Belediye Başkanı Tunç Soyer "Yunanistan''ın Samos Adası''na düzenlemeyi planladığımız feribot seferleri için de geri sayımı başlattık.
Kültür ve Turizm Bakanı Günay: ''Abant''ta Bakanlığın izin verdiği otel planı yok'' (19 Nisan 2010)Kültür ve Turizm Bakanlığı, Abant Gölü''nde Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın izni ya da bilgisi dahilinde bir otel yapımının söz konusu olmadığını açıkladı. Günay''ın açıklamasında göre Abant''ta ‘turistik tesis yapılması ve bölgenin turizm merkezi ilan edilmesi'' talebi, Bolu Valiliği''nden geldi; Kültür ve Turizm Bakanlığı ise yanıt yazısında sadece böyle bir talep konusunda izlenilmesi gereken süreci'' anlattı, herhangi bir onay vermedi.
Emek Sineması için direniş vakti (19 Nisan 2010)Sekiz aydır kapalı olan Emek Sineması çalışanları, 2002 tarihli bu fotoğrafta bir arada: Soldan sağa; İlhan İraz, Aykut Karaağaç, İskender Sarıtaş, (müdür) Hikmet Dikmen, Selma Uçar, Şükran Öztek, Naciye Dikmen. Arkadakiler; Ahmet Yumurtacı, Hayrettin Akkoç, Murat Aldemir. Emekliler dinlenmeye çekilmiş, gençlerse işsiz...
CABE Rehberleri Buildist''in Desteği ile Türkçe''ye Çeviriliyor (19 Nisan 2010)İngiliz Mimarlık ve Yapılı Çevre Komisyonu CABE (Commission for Architecture and Built Environment) 10 senedir mimarlarla, plancılarla, tasarımcılarla ve müşterilerle çalışarak onlara hayatlarını şekillendirecek projeler üzerinde deneyimler sunan bir kuruluş. CABE, müşterilere, müteahhitlere, mimarlara ve plancılara tavsiye veriyor ve kamu kurumlarına iyi tasarımlarla yardımcı oluyor. Kamu kurumlarının ev tasarım uzmanlıklarını destekliyor. Daha iyi bir yapılı çevre için eğitimler veriyor ve mimarlık, tasarım ve kamusal alan çalışmaları ile ilgili yayınlar hazırlıyor. PDF olarak hazırlanan bu yayınların bir kısmı CABE ile yapılan işbirliği sonucu Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Türkçe''ye çeviriliyor. Buildist''in mimarlık kültürüne verdiği desteğin bir ürünü olan bu yayınlar Burcu Karabaş tarafından Türkçeleştiriliyor.
Arkitera Kampüste''nin 4. Durağı''nda Can Çinici KTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileriyle Buluştu (16 Nisan 2010)Arkitera Mimarlık Merkezi''nin Medyasoft''un desteği ile başlattığı 2010 yılı içinde Anadolu''daki mimarlık fakültelerinde mimarların katılımıyla gerçekleştirdiği konferans serisi Arkitera Kampüste''nin dördüncü durağı, 15 Nisan 2010 tarihinde Can Çinici''nin katılımıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi''nde gerçekleştirildi.
Büyümenin Reçetesi Yine İhracat! (16 Nisan 2010)Tüm Türkiye gibi İnşaat Sektörünün de 2010 yılında ihracata odaklanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye ekonomisinin küresel krizin etkilerini hızla geride bıraktığını ve bununla birlikte özel sektör yatırımlarına daha fazla odaklanmak gerektiğini vurguladı.
Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün 2010 Teması: "Tarım Mirası" (16 Nisan 2010)ICOMOS Dünya Anıtlar ve Sitler Günü, her sene Nisan ayının 18''inde tüm dünya ile birlikte Türkiye''de de kutlanıyor. Bu sene de 18 Nisan 2010 tarihinde "Tarım Mirası" teması ile İzmir''de kutlanacak olan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün önceki senelerdeki temaları şu şekilde sıralanıyor: 2003 yılında Bodrum''da gerçekleşen konferansının teması "Sualtı Kültür Mirası", 2004 yılının "Toprak Mimarisi ve Mirası", 2005 yılının "ICOMOS''un 40. Yıl Dönümü", 2006 yılının "Endüstriyel Miras", 2007 yılının "Kültürel Peyzajlar ve Doğa Anıtları", 2008 yılının "Dini Miras ve Kutsal Yerler", 2009 yılının "Miras ve Bilim"
Toplam 141 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.