Haberler

Haberler

Toplam 119 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Storefront''a Yeni Yönetici (14 Mayıs 2010)Araştırmacı, öğretim görevlisi ve OOAA (office of architectural affairs)''nın kurucusu olan Katalan mimar Eva Franch, New York''taki Storefront''a yeni yönetici olarak atandı. Joseph Grima''dan boşalan koltuğa 1 Ağustos''ta oturacak Franch 70 kişi arasından seçildi.
Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Storefront Sanat ve Mimarlık Galerisi Derleyen: Emine Merdim Yılmaz
Kale, Uzmanlığını Doğal Taşa Taşıyacak (14 Mayıs 2010)Kaleseramik, doğal taşın sunduğu her güzelliği Kale Doğal Taş ile tüketicilerin ve profesyonellerin beğenisine sunuyor. 14 Mayıs 2010 Cuma günü Barbaros Point Hotel''de Kaleseramik Satış ve Pazarlama Genel Koordinatörü Bahadır Kayan, Kaleseramik Pazarlama Müdürü Burak Orhun ve Kale Doğal Taş Stratejik İş Birimi Müdürü Sibel Hızlan''ın katılımı ile gerçekleşen basın toplantısında Kale Doğal Taş hakkında bilgi verildi.
Vizesiz Rusya''dan Mimari Yansımalar (14 Mayıs 2010)Rusya, geçirmiş olduğu savaşlar, yıkımlar, yangınlar ve politik değişimlere rağmen Dünya''daki zorluklar karşısında direnen güçlü ülkelerden biri. Doğu Slavlarla başlayan tarihsel süreci, geçirdiği birçok evrimlerin ardından Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti''nin bağımsız bir hale gelmesi ile Rusya Federasyonu''nun oluşumunun ardından bugünkü şeklini aldı. Bu hafta içinde yapılan anlaşma ile Rusya da artık vizesiz olarak gidebileceğimiz ülkeler kervanına katıldı. Bu durum aslında turist olarak kenti gezebilmek, farklı dönemlerin kentsel ve mimari ölçekteki yansımalarını görebilmek adına olumlu bir yaklaşım. Çünkü Rusya, Avrupa ülkelerinden sonra mimari açıdan her dönemin farklı izlerini içinde barındıran ve bu izleri de koruyabilen bir ülke.
Şehir Plancıları Odası: Rant köprüsüne hayır (14 Mayıs 2010)TMMOB Şehir Plancıları Odası, hükümetin İstanbul''da yapmayı hedeflediği 3. köprünün rant arayışı olduğunu savunarak, İstanbul''u "harcamak isteyenlerin" karşısında duracaklarını belirtti. Odadan yapılan yazılı açıklamada, "İstanbul''a yapılacak 3. köprünün, İstanbul''un doğal değerlerini, yaşayanlarını rant adına kurban edeceği açıktır. Kentin güneyde doğu-batı eksenli gelişimini kuzey eksenine çekecek 3. köprü, ulaşım sorununu çözmekten öte, kısa bir süre içinde yeni yerleşim alanlarının açılmasına ve kuzeyde yer alan orman alanlarıyla su havzalarının tamamının onarılamaz şekilde tahrip edilmesine neden olacaktır" denildi.
Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Ortak anten yarışmasını Almanlar organize edecek (14 Mayıs 2010)Çamlıca''daki televizyon antenlerini toplayarak görüntü kirliliğini ortadan kaldıracak Çamlıca Ortak Anten Kulesi için düzenlenecek uluslararası yarışmanın organizasyonunu Alman firması ThyssenKrupp yapacak. Demir, çelik ve asansör alanında deneyimli şirket, 1988''den bu yana tanınmış şehir ve başkentlerde mimarlık alanında ödüllü yarışmalar düzenliyor. İnşa edilecek proje, yarışmada seçilen üç proje arasından İstanbullularca belirlenecek.
Tarih: 14 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Süleymaniye''nin göğsünde çiçekler açtı (14 Mayıs 2010)Mimar Sinan''ın en önemli eserleri arasında yer alan Süleymaniye Camisi''nin restorasyonu sırasında, 16. yüzyıla ait çiniler ve çiçek motifli kalem işi desenler ortaya çıktı.
Uzay üssünü andıran gar için onay çıktı (14 Mayıs 2010)Ankara''ya yapılması planlanan hızlı tren istasyonu için Yüksek Planlama Kurulu''ndan (YPK) onay çıktı. Uzay üssü görünümlü hızlı tren istasyonu yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ihale edilecek ve 100-150 milyon dolara inşa edilecek. YPK onayının hemen ardından Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD, ihale için hazırlıklara başladı.
İstanbul''da bir Osmanlı günü (14 Mayıs 2010)Her gün yanlarından geçip gittiğimiz tarihî mekânlarımızı ne kadar tanıyoruz? Ayasofya Müzesi''nin ya da Sultanahmet Camii''nin ne zaman, kim tarafından yapıldığı meselesi değil bu.
Kocaoğlu: Planın özünde değişiklik yapılmayacak (14 Mayıs 2010)Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındırlık İl Müdürlüğü''nün, bölgenin zemin etütlerini onaylamasını beklediklerini söyledi.
Modern ve antik yapıları birleştiren şehirler (14 Mayıs 2010)Portekiz''in abidelerinde, yapılarında tarih ve kültürün doygunluğunu hissetmek mümkün. Bu kültür mirasının korunması ve bakımı için UNESCO 8 Portekiz bölgesini Dünya kültür miras listesine dahil ederek, uluslararası korumaya almış...
Sulukule: Üstü dümdüz, altını da merak eden yok! (14 Mayıs 2010)Sulukule''nin üstündekiler ''temizlendi'', arkeologlara göre altındakiler de inşaat temelleri altında yok olabilir. Bölgede yapılan kazılarda kısa süre içinde kentin eski su şebekesinin izlerine ulaşıldı. Ama kazı alanının yanı başına inşaat temelleri atıldı.
Giyotin lavabo iki yıllık (14 Mayıs 2010)Lavabonun kırılarak Efe Boz''un ölümüne yol açtığı ilköğretim okulunda dün endişe ve öfke vardı. Çocuklarını okula getiren veliler içeri alınmayınca okul yönetimi ile tartışmalar yaşandı. Okul müdürü, tuvaletler ve lavaboların iki yıl önceki tadilatta yenilendiğini söyledi.
Başkan Topbaş; "Taksim Meydanı''nın ismi değişmemeli:" (14 Mayıs 2010)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Meydanı''nın isminin değiştirilmesi ile ilgili olarak Büyükşehir Meclisi''ne verilen önerge ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu.
"Güneşi yeteri kadar kullanamıyoruz" (14 Mayıs 2010)Türkiye''de güneş enerjisi potansiyeli olmasına rağmen bu potansiyelin yeteri kadar kullanılamadığı bildirildi.
''Pazarören yeraltı şehri turizme açılmalı'' (14 Mayıs 2010)Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bu muhteşem eserin mutlaka turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. Bakan Eroğlu, ''Birçok yeraltı şehri gördüm ama buranın bu kadar büyük olabileceğini tahmin etmiyordum. Konuyu Kültür Bakanımıza da anlatacağım.'' dedi.
Rus medyası: Nükleer santralin sahibi Rusya olacak (14 Mayıs 2010)Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev''in ses getiren Türkiye ziyaretini değerlendiren Rus medyasında, ziyaret sırasında anlaşması imzalanan nükleer santralın sahibinin Rusya''nın olacağı değerlendirmeleri yapılıyor.
Adell Armatür''den "Ab-ı Hayat Geçmişten Günümüze İstanbul Suları ve Su Kültürü Sergisi" (13 Mayıs 2010)İstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, Adell Armatür AŞ ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi''nin ortak koleksiyonundan eserlerin yer aldığı "Ab-ı Hayat Geçmişten Günümüze İstanbul Suları ve Su Kültürü Sergisi", 13 Mayıs-20 Temmuz tarihleri arasında Sultanahmet Türk ve İslam Eserleri Müzesi''nde sergilenecek.
DOW, Yapı Fuarı''nda CE Belgeli Ürün Çıkarması Yaptı (13 Mayıs 2010)Yalıtım sektörünün en büyük sorunlarından biri olan merdiven altı ve kalitesiz üretime karşı üstün teknolojisi ve AB standartlarındaki üretimi ile fark yaratan Dow Bina Çözümleri, Uluslararası Yapı Fuarı İstanbul 2010''da CE Belgeli ürünlerini yapı sektörü profesyonellerinin beğenisine sundu.
ARKİV Buluşmaları - 6: YKB Bankacılık Akademisi (13 Mayıs 2010)Çanakkale Seramik&Kalebodur sponsorluğunda 11 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen ARKIV Buluşmaları''nın altıncısı Gebze''de yer alan YKB Bankacılık Akademisi''nde yapıldı. Projenin mimarlarından Ertuğ Uçar''ın önderliğindeki toplantıya Kurtul Erkmen, Emin Balkış, Doğu Kaptan, Ali Hızıroğlu, Arzu Erdem, Ömer Selçuk Baz, Rahmi Uysalkan, Sevince Bayrak, Sıla Akalp, Pelin Özgen ve Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Kanıpak ve Emine Merdim Yılmaz katıldı.
Schindler Mimarlık Yarışması''na Rekor Katılım (13 Mayıs 2010)Mimarlık alanında dünyanın prestijli ödüllerinden biri olan Schindler Uluslararası Mimarlık Yarışması''na her geçen yıl ilgi artıyor. Bu yılki yarışmaya Avrupa''dan toplam 1369 mimarlık fakültesi öğrencisi başvuru yaptı. Öğrenciler, 1936 Berlin Olimpiyatları''nın yapıldığı alanın bir bölümünü farklı fiziksel özelliklere sahip ve her yaştan insanın erişebileceği şekilde yeniden düzenleyecek.
Toplam 119 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.