Haberler

Haberler

Toplam 119 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Arkitera Kampüste''nin 5. Konferansı, Nevzat Sayın''la İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi''nde Gerçekleşti (13 Mayıs 2010)Arkitera Mimarlık Merkezi''nin Medyasoft''un desteği ile düzenlediği Arkitera Kampüste''nin beşinci durağı, 7 Mayıs 2010 tarihinde Nevzat Sayın''ın katılımıyla İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi''nde gerçekleştirildi. Sayın, "inşa etme bağlamında mimarlık" başlığı altında, projelerinden bir kısmını, yaşadığı süreçle birlikte anlattı. Özellikle kullandığı malzemeler, proje yaptığı bölgelerin özellikleri, binanın fonksiyonu gibi koşulların tasarımda nasıl kullanılabileceğini ve ne kadar öenmli olduğuna değindi. Öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen konferansta ilk olarak sözü alan Medyasoft''un Autodesk Ürün Yöneticisi Duygu Kasal kısa bir sunumla öğrencilere Medyasoft ürünlerinden bahsetti.
Bir müzenin düşündürdükleri (13 Mayıs 2010)Avrupa Acil Tıp Birliği Başkan Vekili Uzman Dr. Ülkümen Rodoplu, "Tarihine ve kahramanlarına sahip çıkamayanlar geleceğe yön verebilirler mi?" diye soruyor. Hemen ardından da kendi cevaplıyor: "Hayır, veremezler!"
AKM''nin kaderini bilelim artık! (13 Mayıs 2010)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a bu defa açık seçik ve çok net soruyorum. Atatürk Kültür Merkezi''nin açılmasını istiyor musunuz, yoksa tam tersine engel mi oluyorsunuz?
Davutpaşa Kışlası''nın fırını meslek yüksekokulu oluyor (13 Mayıs 2010)Tarihi Davutpaşa Kışlası üzerine kurulan Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü sınırları içindeki Osmanlı''dan kalma tarihi fırın, meslek yüksek okulu oluyor. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Dr. Ali Koçak, üniversite kampüsü içindeki birçok tarihi eserin tescil edildiğini ve master planının hazırlandığını belirterek, "Bu plan içinde tarihi fırının, aynı özelliğini koruyacak şekilde restore edilmesi konusunda bir karara vardık. Restorasyon için Büyükşehir Belediyesi ile gerekli protokoller yapıldı. Tarihi fırın, kurulacak olan Fırıncılık Meslek Yüksek Okulu''nun uygulama alanı olarak kullanılacak" dedi.
Tarih: 13 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Mesut Altun
Rockçı mimar Rojkind konferansa geliyor (13 Mayıs 2010)Ünlü bir Rock grubunun davulcusu, iflah olmaz kâşif ve Meksiko''dan dünyaya açılan mimar Michel Rojkind, Siemens Ev Aletlerinin ana sponsorluğunda Yapı-Endüstri Merkezi''nin konuğu olarak İstanbul''a geliyor. 08 Haziran 2010 Salı akşamı saat 19.00''da Yapı-Endüstri Merkezi''nde gerçekleşecek konferans ‘Bulaşıcı Risk'' adıyla yapılacak. Meksiko City''deki ofisinde çalışmalarını sürdüren Rojkind konferansta ekonomik krizde bağlamında tasarım yapmanın güçlüklerinden ve gerekli strateji bilincinin gerekliliğinden söz edecek.
Tarih: 13 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah Emlak
Cape Town''un üstünde bir sandalye var! (13 Mayıs 2010)Ünlü mimarlar ertık ellerini korkak alıştırmıyor. Hollandalı bir mimarlık şirketi Cape Town şehrine 760 metre uzunluğunda bir sandalye oturtarak ayaklarda rezidans, oturma bölümünde ise park ve sosyal alanlar yapacak.
Divriği Ulu Cami kurtarılacak (13 Mayıs 2010)Sivas''taki Divriği Ulu Cami ve darüşşifası (sağlık yurdu) için kurtarma kazısı başlıyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu''nun (UNESCO) koruma çalışmaları kapsamında oluşturulan Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan yapının doğu cephesinde esere baskı yapan toprak eğimi, kaldırılacak. Ulu Cami, mimarisi, estetik, kültürel ve evrensel değeriyle, 13. yüzyılda kadın-erkek eşitliğini simgeleyen bir anıt olarak nitelendiriliyor.
Tarih: 13 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Sürdürülebilir inovasyon/yen(ilikç)i tasarımda takımın yeni üyesi... (13 Mayıs 2010)''Enerji bağımsızlığına giden yol, ekonomik canlılığın geri dönmesi bina endüstri sektörünün üretimi olan sera gazı salınımlarının azaltılması ile olur.'' E. Mazria. Enerji Türkiye''nin çalışması için esastır. Vardığımız noktada görünen manzara dışarıya bağımlı olup dışarıdan alınan yenilenemeyen enerji kaynaklarının azalması ile beraber bir de bolluk içinde enerji kullanan gelişmiş ülkelerdeki ucuz enerji döneminin de sona erdiği.
Taksim ‘Cumhuriyet Meydanı''mızdır (13 Mayıs 2010)Resmi belgelerde ‘Cumhuriyet Meydanı'' denilen Taksim''in bu adla ‘tabelası'' bile vardı
Şehir planlacılarından Abant için dava (13 Mayıs 2010)TMMOB Şehir Plancıları Odası, "Abant Tabiat Parkı''ndaki uygulamaların durdurulması ve benzer girişimlerin engellenmesi" amacıyla Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bolu Valiliğine dava açtı.
3. Köprü güzergahında arazilerin nitelikleri değişmeyecek!... (13 Mayıs 2010)3. Köprü güzergahının orman alanlarını ve su havzalarını etkilememesi için viyadük ve tünellerin tercih edileceğini hatırlatan Başkan Topbaş, "Köprünün rant sağlamaması da çok önemli. Buradaki arazileri kimse çeviremez. Devlet kimseye hak etmediği bir şeyi vermez" dedi.
Taksim’in adı değişsin mi? (13 Mayıs 2010)Taksim Meydanı''nın isminin ‘1 Mayıs Meydanı'' olarak değiştirilmesi için hem İstanbul Büyükşehir hem de Beyoğlu belediye meclislerine CHP''liler tarafından verilen önergeler kabul edildi. Tarihçiler, mimarlar, şehir plancıları ve sendikalar ise fikir ayrılığına düştü.
Bu kasabada plastik su şişesi yasak (13 Mayıs 2010)ABD''deki kasaba sakinleri plastik şişeden su içemeyecek...
Yeşim Bakırküre''nin Kahve Dünyası İçin Tasarladığı “Su” ve “Affogato” Bardakları “Red Dot Design Award” Kazandı!.. (13 Mayıs 2010)Dünyanın en prestijli tasarım ödülleri arasında yer alan "red dot design award" için bu sene 57 farklı ülkeden tasarımcılar ve markalar, toplam 4.252 ürünle "red dot: product design" yarışmasına katıldı. Kahve Dünyası için kutu, bardak, fincan tasarımları yapan endüstriyel tasarımcı Yeşim Bakırküre''nin tasarladığı bardaklar; yenilik derecesi, işlevsellik, biçimsel kalite, ergonomi, simgesel ve duygusal içerik gibi kriterlere göre ve başarılı detay çözümlemeleriyle, sıra dışı tasarım değerlendirmesi kazanarak endüstrinin en iyileri arasında yer aldı ve "red dot design award - honourable mention 2010" etiketiyle ödüllendirildi.
"Allianoi''ye destek yolculuğu" (13 Mayıs 2010)Allianoi Girişim Grubu, Yortanlı Barajı''nın tehdit ettiği Bergama yakınlarındaki 2000 yıllık sağlık merkezi Allianoi''nin sular altında kalmaması için 16 Mayıs''da Allianoi''de bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.
REDEVCO ortak girişimi Çin''de ilk BREEAM projesini gerçekleştiriyor (13 Mayıs 2010)REDEVCO ile Shui on Land, Çin''de bir ilke imza atarak bir binayı dünya genelinde yeşil binalara uygulanan en önemli sınıflandırma aracı olan BREEAM''in değerlendirmesine sundu. 2009 yılı sonlarında BRE Global ile çalışmaya başlamış olan Ortaklık, Wuhan Tiandi Binası''nda BREEAM değerlendirmesi için uygun kriterlerin geliştirilmesiyle ilgili son aşamalara gelmiş bulunuyor.
Meriç Köprüsü bakıma alındı (13 Mayıs 2010)Meriç Nehri üzerindeki tarihi Meriç Köprüsü (Abdülmecit-Yeni Köprü), oluşan tahribatın onarımı içim onarıma alındı. Onarım çalışmaları süresince köprüden tek yönlü ulaşım sağlanacak. Edirne kent merkeziyle, Karaağaç Mahallesi ve Yunanistan''a açılan Pazarkule Sınır Kapısı''na ulaşımı sağlayan tarihi Meriç Köprüsü''nde onarım ve tadilat başladı.
6 milyon bira şişesinden ev (13 Mayıs 2010)Yollardan ve arkadaşlarından topladığı bira şişeleri ile 19 yılda kendine ev yaptı...
Gümrükçüoğlu: Çömlekçi Projesi''ni mutlaka yapacağız (13 Mayıs 2010)Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Çömlekçi Dönüşüm Projesi''ne mutlaka kazma vuracaklarını söyledi. Gümrükçüoğlu, söz konusu alanda yapılaşmaya izin vermeyeceklerini de kaydetti. Çömlekçi Kentsel dönüşüm Projesi''nin hayata geçmesi için özel bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, "TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile bir görüşme yaptım.
''Ali Sami Yen Parkı olsun'' (13 Mayıs 2010)İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, CHP Grubu adına verilen önergede, Şişli''deki Ali Sami Yen Stadı arazisinin park haline getirilmesi istendi.
Toplam 119 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.