Haberler

Haberler

Toplam 143 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladı (28 Haziran 2010)Kuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Melnikov Müzesi Sorunu Çözülüyor mu? (11 Haziran 2010)Sovyet mimar ve ressam Konstantin Melnikov tarafından Moskova''nın kalbinde yapılan bir binanın müzeye çevrilme planı, mülkiyet konusundaki anlaşmazlık sebebiyle muallakta kalmış durumda. Bu mimari kent simgesinin devlet müzesi mi, özel müze mi olacağı konusunda tarafların yıllarca süren tartışmasından sonra hükümet nihayet konuyla ilgilendi. Binanın Sovyet sanatçıyı ve oğlu Viktor Melnikov''u onurlandıracak bir devlet müzesine dönüşmesi süreci hızlandırılabilir.
Geleceğin şehirlerinde çatışmalar mı olacak? (11 Haziran 2010)Nevzat Sayın''dan geleceği kurgulamasını istedik. Onun geleceğindeki kentler olabildiğince "açık" ama, var olan şartlara baktığı zaman sitelere hapsolmuş varlıklılar ile duvarların arkasındaki yoksulların çatışmalarına sahne olacağını düşünüyor.
Kabuksuz Evlere Doğru (11 Haziran 2010)Tasarımcı Ali Bakova''ya 50 yıl sonrasının evlerini ve oların içinde kullanılacak eşyaların nasıl olacağını sorduk. Öncelikle evlerin "kabuksuz" yani daha çok güneş alan yapılar haline dönüşeceği görüşünde.
Türkiye''nin ''hayalet'' müzeleri (11 Haziran 2010)Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın verilerine göre Türkiye''de yer alan bazı müzelerin "sıfır" ziyaretçisi olması nedeniyle adeta "Hayalet müze" olarak faaliyet gösetirdiğini ortaya koydu.
Yenikapı''da 47 bin çuval tarihi eser toprağa gömülmüş (11 Haziran 2010)Yenikapı''daki metro çalışmaları sırasında çıkartılan 47 bin çuval tarihi eserin saklaması zor olacağı için toprağa gömüldüğü ortaya çıktı. Yetkililer, eserlerin envanterinin çıkartılarak gömüldüğünü bildirdiler.
Arkitera İşveren Ödülü''nün Son Başvuru Tarihi Değişti (11 Haziran 2010)"Arkitera İşveren Ödülü" Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ilk kez 2005 yılında verildi. Bu ödülle mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarını göz önünde bulundurulup nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılması için destek vermek amaçlıyor. Ödül, kamu ve özel sektördeki nitelikli mimari üretime önemli katkısı olan işverene veriliyor. Yapının ve kentsel mekanın mimarı da bir plaketle ödüllendiriliyor.
Antik tiyatrolarımız sanal müzede (11 Haziran 2010)Sanal Mimarlık Müzesi, Anadolu''da bilinen yapıların yanısıra kazısı henüz yapılmamış olan 115 antik kentten seçilmiş 108 tiyatroyu, genel yapısal özellikleriyle "Anadolu Antik Tiyatroları" başlıklı sergide ziyaretçisiyle buluşturuyor.
Topkapı Sarayı binalarına kavuşacak (11 Haziran 2010)Kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğinde Topkapı Sarayı''nın da bulunduğu Sur-u Sultani içinde lokanta ve çay bahçelerinin yaptığı çıkma yapılar yıkılırken, askeri depo olarak kullanılan tescilli tarihi 4 yapı eski günlerine dönmeyi bekliyor.
Başkan Topbaş''tan İstanbullulara ‘tapu'' müjdesi!... (11 Haziran 2010)Kartal Hürriyet Mahallesi''nde vatandaşlara tapu müjdesi veren Başkan Kadir Topbaş, Sarıyer başta olmak üzere İstanbul''un birçok bölgesinde teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından vatandaşların çok cüzi ödemelerle tapularını alacaklarını açıkladı.
Dünyanın en büyük açık hava sergisini Başkan Topbaş açtı (11 Haziran 2010)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç Tersanesi''nde 70 bin metrekare alan üzerine kurulan dünyanın en büyük açık hava sergisini açtı. Sergi, tersanenin ve tersane çalışanlarının geçmişinden çok özel kareler yansıtıyor.
3.Köprü için kaç ağaç kesilecek? (11 Haziran 2010)Yapılması planlanan Üçüncü Köprü için 1.6 milyon ağacın kesileceği iddia edildi.
Haritadan silinecekler mi? (11 Haziran 2010)New Scientist dergisinde yayımlanan yeni bir jeolojik araştırma, iklim değişikliği nedeniyle deniz seviyelerinin yükselmesinin Büyük Okyanus''taki bazı adaların haritadan silinmesine neden olacağı kanısının doğru olmadığını ileri sürdü.
Bu proje köyden göçü durdurur (11 Haziran 2010)Afyon Tazlar''da toprakları koruyarak, köylüye alternatif geçim kaynakları sunarak, doğru tarım teknikleri ve sulama tekniklerini uygulatarak hane başına düşen gelirin artmasını sağlayan proje yaygınlaşıyor...
"Termik santral istemiyoruz" (11 Haziran 2010)Yalova Çevre Platformu yapılmakta olan termik santral ile ilgili bir açıklama yaptı...
Doğal Yaşam Parkı''nı 200 bin kişi gezdi (11 Haziran 2010)İZMİR Büyükşehir Belediyesi''nin Sasalı''da açtığı Doğal Yaşam Parkı, kentin önemli cazibe merkezlerinden biri oldu.
Ne içinde İstanbul''un ne de dışında (11 Haziran 2010)İstanbul''un köylük yeri Akçakese''de en az yüzyıllık 60 ev tescil ettirildi ki, aklına esen yıkıp yerine beton ucubeler kondurmasın. Köyden çok bir sayfiye kasabasını andıran Akçakese''de aradığınızı bulursunuz yine de, temiz bir hava ve Anadolu köylerinde görmeye alıştığımız misafirperverlik...
Pencereden elektrik üretti (11 Haziran 2010)İsviçreli bir bilim adamı, pencereden elektrik üreten bir sistem icat etti. İcat gelecekte binaların kendi elektriğini üretmesinin yolunu açabilir.
2 bin 400 yıllık kral mezarı tescillendi (11 Haziran 2010)Dünyanın önemli yollarının kavşak noktası İzmit, tarihî zenginliklerinden birine daha sahip çıktı.
Ayvalık''ın renkli su altı dünyası dalgıçları bekliyor (11 Haziran 2010)Dünyada sadece Ayvalık''ta bulunan kızıl mercan reefleri su altı zenginlikleriyle de öne çıkan bölge, balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen dalış merkezleri arasında yer alıyor.
Toplam 143 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.