Haberler

Haberler

Toplam 192 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Utzon'un Zarif Görünüşlü fakat Kaprisli Tasarımı (22 Ocak 2010)Avustralya dendiğinde kangurulardan bile önce, zihnimizde canlanan ilk görüntü Sidney Opera Binası. Yapının tasarım ve inşaat hikayeleri "Çirkin ördek yavrusu" masalını hatırlatıyor. Yıllar boyu sık sık eleştirilere maruz kalan yapı, pahalı olması ve tasarımı sırasında uygulaması düşünülmemesi nedeniyle adeta yerden yere vuruldu. Bir başka eleştri ise yapının tüm cazibesinin doruğa ulaştığı kabuklarının iç mekandan hissedilmemesi nedeniyle "biçimin işlevi izlememesi" ile ilgiliydi. Zamanın teknolojisiyle 6 yıl boyunca nasıl inşa edileceği araştırılan yapı kendi teknolojisini yaratıp yeni bir dönem başlattı.
Depremde ilk 24 saat çok önemli (22 Ocak 2010)Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, deprem felaketi sonrası aramada ve kurtarma çalışmalarında ilk 24 saatin önemine dikkati çekerek, deprem tehlikesi altındaki yerlerde apartman ve sokak deprem planları yapılması, komşuların birbirine yardım için hazır hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.
Ruhsatsız "Suada"ya gecekondu prosedürü (22 Ocak 2010)Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri, "Tapusuz gecekondu ile denizin ortasında kaçak yapılıp, ruhsatsız çalıştırılan Suada arasında hiç fark yok. İşletmeyi mühürleyeceğiz" dedi.
İstanbul için 2010 yaklaşımı - 2 (22 Ocak 2010)Geçen yazımızı İstanbul 2010 açılış kutlamalarından hemen önce yazmış ve kutlamaları izledikten sonra bu konu üzerinde konuşmaya devam edeceğimizi söylemiştik. Hatırlayacağınız gibi AKB Ajansı, 2010'un "büyük bir katılım projesi" olduğunu söylüyordu
Hızlı Treni Sevdik (22 Ocak 2010)13 Mart 2009'da Ankara- Eskişehir arasında başlayan yüksek hızlı trenle 10 ayda 1 milyon kişi seyahat etti. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Hızlı trenle bu yıl 2 milyon kişiyi taşımayı hedefliyoruz' dedi.
Galataport Yarım Kaldı, Tamamlamaya Çalışıyorlar (22 Ocak 2010)Galataport ihalesi yeniden hükümetin gündeminde. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, ‘Galataport ihalesine, 2010'da çıkabilir' açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından hükümete yeniden yeşil ışık yakan Royal Caribbean konsorsiyumun lideri İsrailli işadamı Eyal ve Sami Ofer kardeşler ise ihaleye yeniden girmek istediklerini duyurdu.
Küresel kriz, Eyfel Kulesi'ni de vurdu (22 Ocak 2010)Dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz, Fransa'nın başkenti Paris'in simgesi Eyfel Kulesi'ni de vurdu. Yerli ve yabancı turistlerin başkentteki uğrak yeri olan Eyfel Kulesi'ni geçen yıl ziyaret edenlerin sayısı, bir önceki yıla oranla düşüş gösterdi. Eyfel Kulesi'ni işleten şirket, geçen yıl 120. yıldönümü kutlamaları ile ilgili düzenlenen tüm etkinliklere rağmen kuleyi 6,6 milyon turistin ziyaret ettiği açıkladı. Eyfel Kulesi'ni 2008 yılında 6,9 milyon turist ziyaret etmişti. Özellikle geçen yılın ilk döneminde ziyaretçi sayısında önemli düşüş yaşayan Eyfel Kulesi'ni gezenlerin yüzde 71'ini yabancı turistler teşkil ediyor.
Tarih: 22 Ocak 2010 Kaynak: Cumhuriyet
Kocaeli Dünyaya Model Olacak (22 Ocak 2010)Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2010-2011 yılında hayata geçirmeyi planladıkları 131 projeyi açıkladı. Kocaeli'nin büyükşehir ünvanını almasının ardından sınırlarının 110 kat genişlediğini kaydeden Karaosmanoğlu, "Hedefimiz dünyanın model alacağı bir Kocaeli meydana getirmek" dedi.
Himalaya buzulları 2035'e kadar eriyecek mi? (22 Ocak 2010)BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), Himalayalar'da buzulların 2035'e kadar tamamen eriyeceği tespitinin yapıldığı raporundaki bu tespitin hatalı olduğunu ve bundan dolayı üzüntü duyduğunu bildirdi.IPCC'den yapılan açıklamada, 2007 yılında iklim bilimcileri tarafından hazırlanan raporun 938. sayfasındaki bir paragrafta yer alan hatanın, IPCC'nin gelişmiş yöntemlerinin yeterince uygulanmamasından kaynaklandığı belirtildi.
Baba (Jean) Tschumi'nin Çizimleri MoMA'ya Bağışlandı (22 Ocak 2010)Bernard Tschumi babası İsviçreli mimar Jean Tschumi'nin 43 çizimini MoMA'ya bağışladı. 1962 yılında 57 yaşında ölen baba Tschumi 20 yüzyılın ortalarında mimarlık eğitimi ve pratiğini etkileyen önemli figürlerden bir tanesiydi.
Evinize dıştan yalıtım yaptırın (22 Ocak 2010)Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertan Buyruk, son yıllarda enerjiye olan ihtiyacın artması nedeniyle enerji tasarrufu konusunun gündemde olduğunu söyledi.
Başkent'te hız arttı (22 Ocak 2010)Şehir içinden Eskişehir, Konya, Samsun ve İstanbul istikametine açılan yolların bazı kesimlerinde hız limiti 50'den 70'e çıkartıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) kararıyla bu yolların çevre yoluna kadar olan kesimlerinde hız limiti 70 kilometre olarak belirlendi. Şehir içindeki bulvar ve caddelerde hız limitinin 50 kilometre olduğunu hatırlatan emniyet yetkilileri, İstanbul ve Konya yollarının Migros ayrımı, Eskişehir yolunun AŞTİ köprüsü, Samsun yolunun ise Aydınlıkevler kavşağından itibaren çevre yoluna kadar olan kesimlerinde hız limitinin 70'e çıkartıldığını kaydetti. Karar doğrultusunda hızı 50 kilometre olarak gösteren uyarı levhalarının da değiştirileceğini belirten emniyet yetkilileri, radar denetimlerine aralıksız devam edileceğini bildirdi.
Tarih: 22 Ocak 2010 Kaynak: NTVMSNBC Emlak
Antalya Limanı yolcu salonu yenileniyor (22 Ocak 2010)Global Yatırım Holding, Çelebi Holding ve Antmarin ortaklığında işletilen Antalya Limanı'nda yolcu salonu yenilenecek ve yolculara çadırda hizmet verilecek. AK-İŞ Denizcilik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ata Küner, Avrupa'nın en büyük kruvaziyer şirketlerinden Alman AIDA'nın Antalya'ya 27 sefer düzenleyeceğini söyledi.
"CHP beni hiçbir şey yapmamakla suçluyor ama..." (22 Ocak 2010)İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş, kent projelerini anlattı... "Tipik bir İstanbul görüntüsü. Yağmur ve trafik felç. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Teşvikiye'de koluma girip şemsiyesini açıyor..."
Gezgör TV yola çıktı (22 Ocak 2010)Taksilerde yolculuk edenlere, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerini duyurmayı, Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları ve kent hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan GEZGÖR TV, İstanbul'da 6 ay içinde 10 bin taksiye takılacak.Proje sahibi Nuri Çolakoğlu, New York, Londra, Şangay, Pekin ve Singapur gibi dünyanın önemli şehirlerde kullanılan GEZGÖR TV'nin İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'da da uygulamaya konulduğunu belirtti.
Osmanlı coğrafyasına vizesiz seyahat (22 Ocak 2010)Kosova Artık vizesiz gezebileceğimiz ülkelerin sayısı 55'e ulaştı. Bosna, Kosova, Arnavutluk, Makedonya'nın ardından, Kuzey Afrika ülkelerinin de sınırlarını açmasıyla eski Osmanlı toprakları, rahatça gidebileceğimiz ülkeler arasına girdi. Sırada Rusya ve Suudi Arabistan var.
Kilyos'a oturan gemi Marmara'yı zehirledi; etkisi en az 20 yıl sürecek (22 Ocak 2010)İstanbul'da hafta başında etkili olan şiddetli lodos sebebiyle Kilyos Güven Burnu'nda karaya oturan kuru yük gemisi, Marmara Denizi'nde büyük bir çevre kirliliğine yol açtı.
Kral mezarlarına seyir terası projesi hazır (22 Ocak 2010)Yeni Asır'ın 'Tarih kanser oldu' manşetiyle gündeme getirdiği, Dalyan'daki kaya mezarlarına yapılacak olan seyir terasları için hazırlanan proje, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayını bekliyor.
Rönesans'ın doğum yeri Floransa (22 Ocak 2010)Dünyanın sanat başkenti Floransa'da Rönesans'ın ünlü dehaları Dante, Boccacio, Giotto, Donatello, Botticelli, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Celluni ve Machiavelli'ninin eserleri her yerde karşınıza çıkar ve sizi hayretlere düşürür.
Bursa 2011'i bekliyor (22 Ocak 2010)Uludağ ve ova manzarasına sahip Crowne Plaza Bursa, 4 katı zemin altında, 18 katı ise zemin üzerinde olmak üzere toplam 22 kat olacak.Öztimurlar İnşaat AŞ. ile franchise anlaşması yapan Inter Continental Oteller Grubunun 5 yıldızlı markası ''Crowne Plaza''yı Bursa'ya getirecek otel yatırımının temeli, törenle atıldı.
Toplam 192 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.