Haberler

Haberler

Toplam 115 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Türkiye''nin dünyaya açılan kapısı Kuşadası (26 Temmuz 2010)Kuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Dilek Yarımadası ile sınırlanan Kuşadası, İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında bulunmasıyla dikkat çekiyor.
Kalbindeki yarayla yaşıyor Saraybosna (26 Temmuz 2010)Saraybosna''nın şehitliği tam merkezde yani kalbinde. 1984 yılında kış olimpiyatlarında kayak pisti olan yer şimdi şehitlik. Buradaki şehitler, sırp sniperleri ve topçularından korunmak için gece gömülmek zorunda kalmış.
Aliağa''ya engelliler için park kurulacak (27 Temmuz 2010)Belediye Başkanı Oğuz, engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için park alanı inşa ettiklerini söyledi.
Bosna Savaşı''nın simgesi Mostar Köprüsü (27 Temmuz 2010)Kanuni Sultan Süleyman''ın yaptırdığı Mostar Köprüsü 429 yıl ayakta kaldıktan sonra Sırp tanklarıyla yerle bir oldu. Köprü yine Türkler tarafından aslına uygun olarak yeniden inşaa edildi.
İzmir''in ilk arkeoparkı Klaros''ta kurulacak (28 Temmuz 2010)Ege Üniversitesi ve Menderes Kaymakamlığı işbirliğiyle hazırlanan proje ile Menderes Ahmetbeyli Mahallesi''nde yer alan Klaros Bilicilik Merkezi''nde İzmir''in ilk Arkeopark''ı oluşturulacak. Arkeolojik önemine karşın yerli ve yabancı turistler tarafından yeterince tanınmayan Klaros Bilicilik Merkezi''nin, bu proje ile turistler için bir çekim merkezi haline getirilmesi hedefleniyor. ''Klaros Bilicilik Merkezi Arkeopark Projesi'' kapsamında öncelikle Klaros kazılarından elde edilen ve halen çeşitli müzelerde veya müze depolarında bulunan 10 eserin kopyalarının yapılarak ören yerinde sergilenmesi hedefleniyor. Proje ile aynı zamanda bilgilendirme ve tanıtım levhaları, Klaros''u tanıtım amaçlı broşürler, afişler ve web sayfası hazırlanacak, ören yerine aydınlatma ve güvenlik sistemi kurulacak. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından desteklenen projenin 305 bin TL''lik bütçesinin yüzde 75''ini İZKA karşılayacak. Klaros kazıları, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuran Şahin başkanlığında yürütülüyor.
Tarih: 28 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Asır
"Ayvalık balıkçısıyla zeytincisiyle güzel" (30 Temmuz 2010)Ayvalık denilince akla ilk gelenlerden iki unsur, zeytin ve turizmdir. İlçe halkının ekonomik anlamda bu iki sektörden geçimini sağlamasının bilinciyle, Ayvalık''ın ekonomik yapısının geleceği hakkında, ilçedeki ticaret ve sanayicileriyle yatırımcılarının çatı örgütü konumunda olan Ayvalık Ticaret Odası yetkililerinin de söyleyeceklerini olabileceğini düşünerek, ATO''nun genç ve dinamik başkanı Rahmi Gencel''in kapısını çaldık. ATO''nun güler yüzü Gencel, yoğun temposuna rağmen bizi kırmadı ve ilçenin yükselen değeri turizm konusundaki düşüncelerini bizlerle paylaştı.
Muğla''da iyileştirme çalışmaları (30 Temmuz 2010)Muğla Belediyesi ve Muğla Valiliği tarafından hazırlanan proje ile Muğla Arastası''nda yenileme çalışmalarına başlandı. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi hanlar ve kendine özgü ahşap mimariye sahip Muğla evleriyle adından söz ettiren illerinin, kaybolmaya yüz tutan çeşitli mesleklerin icra edildiği tarihi arastasını da bünyesinde barındırdığını söyledi.
Datça "Aslan"ını istiyor (26 Temmuz 2010)1855 yılında İngiltere''ye götürülerek British Museum''un girişinde sergilenen Knidos Aslanı ile Knidos Demeteri heykellerinin Türkiye''ye iadesi için çalışma başlatıldı.
Duygusal tasarımlar mimariye yön verdi (27 Temmuz 2010)Mimarlar artık şehirlerin duygusal yapısını ele alarak projelerine şekil veriyor. Kimi soğuk bir Kuzey Avrupa şehrinde yazlık yaparak doğaya gönderme yapıyor, kimi ise bir kültür şehrinde ilginç bir opera binası tasarlayarak şehri kalbinden vuracak projelere imza atıyor.
Fethiye, beklentiler ötesinde bir tatil sunuyor (26 Temmuz 2010)Deniz, kum, güneş üçgenin dışına çıkabileceğiniz Fethiye, çılgın eğlenceler ve farklı alternatifler yanında doğa sporlarının adrenalini en yüksek olanlarını yapma fırsatı sunar.
"İnciraltı''nın imara açılması gerekiyor" (26 Temmuz 2010)Yeni Asır TV''de önceki akşam İl Genel Meclisi eski Başkanı İsmail Yılmaz''ın hazırlayıp sunduğu "Ne dersiniz" programında soruları yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kenti turizm ve hizmet sektöründe büyütmek istediklerini söyledi. İzmir''in elinde büyümek için yarımada ve Alsancak Limanı''ndan Karşıyaka Turan''a kadar uzanan liman arkası ile İnciraltı olduğuna dikkat çekti. "İnciraltı''nda bir alan planlıyoruz, 4 katı geçmeyen, ulu ağaçların altında, yeşil dokuda, az katlı bir yer" diyen Kocaoğlu, "Planlama kapsamında İnciraltı''nı ikiye bölen ve Crowne Plaza''ya giden yolu kaldırıp üst tarafa alacağız. Yolun bulunduğu alanı da yeşil alana dahil edeceğiz. Mevcut kent ormanına da ilave yapacağız. EXPO''yu aldığımız takdirde orada yapmayı planlıyoruz" dedi.
"AKM''nin kapanmasından şikâyet edenler, buna sebep olanlardır" (26 Temmuz 2010)Kültür Sanat-Sen, TMMOB Mimarlar Odası, İstanbul Kültür Forumu, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Pen Yazarlar Derneği, Sinema Emekçileri Sendikası''nın da aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları, 2 yıldır kapalı bulunan Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) onarım çalışmaları sonucunda tahrip olduğu gerekçesiyle önceki gün Kültür Bakanlığı ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Antik kentler, erken uyarı sistemi ile korunacak (26 Temmuz 2010)Antik kentler, yangın ve sele karşı kızılötesi kameralar ve uzaktan kontrollü erken uyarı sistemiyle korunacak.
Maddenin ışığa dönüştüğü an ve mekân (26 Temmuz 2010)Pozitif ilimlerin kavramları birbirine iyice yaklaştırdığı günümüzde "ses ve ışık madde midir değil midir" tartışmaları arasından sıyrılıp kiminde maddenin ışığa kiminde de ışığın maddeye dönüştüğü bir görsel şölenin içinde buluyoruz kendimizi.
Küçükçükmece''de Türkiye''nin en büyük gösteri merkezi kurulacak (26 Temmuz 2010)Küçükçükmece''de ''''Avrasya Gösteri Merkezi'''' adıyla Türkiye''nin en büyük gösteri merkezi kurulacak.
Santrale hayır diyen köylüler iptal davası açtı (26 Temmuz 2010)Düzce''nin güneyindeki dağlardan çıkan, Sakarya''nın Hendek ilçesine bağlı köyleri dolaşarak yine Düzce''nin Gölyaka ilçesindeki Efteni Gölü''ne dökülen Aksu Deresi''nin üzerine yapılması düşünülen hidroelektrik santrale (HES) karşı çıkan köylüler, Orman Bakanlığı''nın hazırlanan ÇED Raporu hakkında aldığı kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi''ne, avukatları aracılığıyla dava açtı.
Mardin''deki tarihi alt geçitleri yapboz tahtasına çevirdiler (26 Temmuz 2010)Mardin''deki tarihi abbaralar (alt geçitler) bazı kişilerin sprey boyalarla yazı yazmasından dolayı adeta yazboz tahtasına dönüştü.
Balıkesir''deki kazılardan tarih fışkırdı (26 Temmuz 2010)Balıkesir''in Kepsut ilçesine bağlı Kalburcu köyü yakınlarında yapılan kazılarda elde edilen bulgulara göre, bölgenin, geçmişi erken tunç çağından başlayarak, Helenistik Roma ve Doğu Roma dönemlerine uzanan, önemli bir antik yerleşim birimi olduğu tahmin ediliyor.
İstanbul, 2011-2013 vizyonunu belirliyor (28 Temmuz 2010)İstanbul Valisi ve İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul için belirlenecek bölge planının vizyon, ana hedef ve stratejilerinin, Marmara Bölgesi için olduğu kadar ülkenin tümü için önemli olduğunu söyledi.
İETT otobüsleri engellilere uygun hale getiriliyor (28 Temmuz 2010)İETT İşletmeleri Genel Müdürü Hayri Baraçlı, bütün otobüsleri engellilere uygun hale getirmeye çalıştıklarını bildirdi.
Toplam 115 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.