Haberler

Haberler

Toplam 93 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
3. yüzyıldan kalma çömlekler bulundu (6 Eylül 2010)Macaristan''ın başkenti Budapeşte''de 3. yüzyıldan kalma çömlekler bulundu.
Sahil şeridine inşaat için MEGM''den izin gerekiyor (6 Eylül 2010)Kıyı ve sahil şeritleri ile doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan araziler üzerinde yapılacak yapı ve tesisler ile alâkalı olarak, önce Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü''nden araştırma izni alınacak, daha sonra ise inşaat izni için yapılacak yatırımın teklif dosyası Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü''ne teslim edilecek.
Esenler''in çehresini değiştiren otopark ve park hizmete alındı (6 Eylül 2010)İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Esenler''de 7 milyon TL harcanarak inşa edilen Nene Hatun Yeraltı Otoparkı ve Parkı, Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı. Topbaş, "Birileri Deli Dumrul gibi sokakları tutmuştu. Biz değnekçiliğe son vererek otoparkları İSPARK''ın çatısı altında topladık. Yani İstanbul''a 2 milyar dolar değerinde bir şirket kazandırdık" dedi.
Üsküdar - Beykoz trafiğini rahatlatacak proje (6 Eylül 2010)İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Beylerbeyi Tünel Çıkışı Altgeçit, Kavşak ve Bağlantı Yolları Uygulama Projesi ile bölgedeki trafik yoğunluğu çözülecek.
Aspendos''un sırları çözülüyor (6 Eylül 2010)Aspendos Antik Kenti''nde 3 yıldır araştırma yapan Doç. Dr. Köse, ''''Tüm bulgular, kentin siyasi ve ekonomik açıdan güçlü olduğunu ortaya koyuyor'''' dedi.
Sarıgül Nişantaşı''ndan Barcelona yaratacak (6 Eylül 2010)Son derece radikal bir kararla Nişantaşı''nın en gözde caddesi. Abdi İpekçi''yi trafiğe kapatma kararı alan Şişli Belediyesi, Kentsel Tasarım Projesi kapsamında daha bir çok ilginç çalışmaya imza atacak.
En yüksek sur duvarına ulaşıldı (6 Eylül 2010)Dünyada en erken tarihli Zerdüşt tapınma merkezinin yer aldığı Balıkesir''in Bandırma ilçesine bağlı Ergili köyü yakınlarındaki ''''Daskyleion Antik Kenti''''nde, 1988 yılından bu yana sürdürülen kazı çalışmalarında bugüne kadar gün ışığına çıkarılan en yüksek sur duvarına ulaşıldı. Muğla Üniversitesi öğretim üyesi ve kazı ekibi başkanı Doç. Dr. Kaan İren, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''''Hisartepe'''' mevkisindeki kazılar sırasında, önce M.Ö 6. ve 5. yüzyıllara ait olup, kuzey yönünde uzanan Pers uygarlığına ait kente girişi koruyan surlara ulaştıklarını belirtti. İren, ardından yine aynı dönem ve uygarlığa ait, doğu-batı yönünde ilerleyen, kente girişi koruyup, diğer surlarla köşe yapan, kireçten yapılmış başka bir sur duvarını da ortaya çıkardıklarını kaydederek, şu bilgileri verdi: ''''Kireç taşından yapılan bu sur duvarının yüksekliğini, şu ana dek ulaştığımız kadarıyla 2,60 metre olarak belirledik. Kazı çalışmaları ilerledikçe, yüksekliğin 3-3,5 metreye ulaşacağını tahmin ediyoruz. İki evreli bu sur duvarı, Daskyleion''da şimdiye dek ulaştığımız en yüksek duvardır.'''' Kaan İren, 1 Temmuz''da başlattıkları bu yıl ki kazı çalışmalarını 15 Eylül''de tamamlayacaklarını belirterek, bu dönem toplam 150 bin liralık ödenek ve 16 kişilik ekiple çalıştıklarını kaydetti.
Tarih: 6 Eylül 2010 Kaynak: Yeni Asır
"Allianoi''de taşınabilir eserler koruma altında" (6 Eylül 2010)Yortanlı Barajı suları altında kalacak antik kentten çıkarılan 10 bin eser arasından "Su Perisi" heykeli Bergama Müzesi''nde sergilenirken, Teşhir dışında kalan eserler mühürlü depolarda muhafaza ediliyor.
Allianoi için maket önerisine yeşil ışık (6 Eylül 2010)Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, Yeni Asır TV''de yayınlanan "Ne Dersiniz" programında Allianoi''nin minyatürünün Yortanlı Barajı''nın kenarına yapılması önerisine olumlu yanıt verdi.
Engelliler için yarı olimpik yüzme havuzu yapıldı (6 Eylül 2010)Kahramanmaraş Belediyesi tarafından Belediye Spor Kompleksi içerisine yapılan engelliler yarı olimpik yüzme havuzu tamamlandı.
Eyüpsultan, egzoz dumanından kurtuluyor (6 Eylül 2010)Sadece İstanbul''un değil özellikle Ramazan ayları ve kandillerde tüm Türkiye''nin manevî merkezi durumundaki Eyüp, yayalaştırma çalışmalarıyla rahat bir nefes alacak. Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği cami, türbe ve mezarlıklar artık daha rahat gezilebilecek.
Çözün şehrin gizli dilini! (6 Eylül 2010)Nurtopu gibi, üç yılda bir düzenlenecek çağdaş sanat etkinliği ''trienal''imiz oldu. Bağımsız Sanat Derneği tarafından düzenlenen 1. Uluslararası İstanbul Trienali''nin gezici ilk sergisi ''Şehrin Gizli Dili'', Karaköy Sanat Limanı''na demir attı. Politik işlerin ağırlıklı olduğu sergide yirmi beş sanatçının ''yalnızlaşma-yabancılaşma-kimliksizleşme-dilsizleşme'' kavramlarının etrafında ürettiği eserler var.
TOKİ''den ödüllü fotoğraf yarışması (6 Eylül 2010)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), tarafından ''Toplu konut ve insan'' konulu fotoğraf yarışması düzenliyor. Amatör ve profesyonel herkese açık renkli baskı fotoğraf yarışmasına son başvuru süresi 27 Eylül 2010. Yarışmada birinciye 4 bin lira, ikinciye 3 bin lira ve üçüncüye de 2 bin lira para ödülü verilecek. 10 fotoğrafa ise bin liralık mansiyon verilecek. Her katılımcı en fazla 4 fotoğraf gönderebilecek.
Tarih: 6 Eylül 2010 Kaynak: Zaman
İstanbul''un uzun tahribat listesi (6 Eylül 2010)Demokrat Parti''nin 1950''li yılların ortalarında başlattığı çılgın imar bütün kültür tarihimiz için bir kara sahifedir. Bu tahribat bugüne kadar sürdü.
Zap Suyu''nun devrimci köprüsü canlanıyor (6 Eylül 2010)1969''da Milliyet''in açtığı kampanyayla, İstanbul Boğazı''na yapılacak köprüye tepki olarak devrimci gençler tarafından yapılan ve 1999''da bombalanan Devrimci Gençlik Köprüsü yeniden inşa ediliyor.
Allianoi ve AKP (6 Eylül 2010)DÜNYANIN sağlam kalmış tek antik ılıcası olarak tanımlanan Allianoi''yi sulara gömme arzusunda Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun sanatçı Tarkan''ı azarlamasından sonra konu farklı tartışmaları beraberinde getirdi.
Yıkılmaya yüz tuttu (6 Eylül 2010)Bitlis''in Ahlat ilçesinde bulunan tarihi Osmanlı Kalesi restore ediliyor.
Büyük Sahra kumlarını durdurmak için Afrika''ya 7.600 km''lik Yeşil Set (6 Eylül 2010)Afrika... Yüzölçümü ve nüfus olarak dünyanın ikinci büyük kıtası. 30 milyon km2 alanda 877 milyon Afrikalı yaşıyor. Afrika''nın dünya nüfusu içindeki payı bugün yüzde 14. Birleşmiş Milletler bu oranın 2050''de yüzde 25 ila yüzde 30 arasında olacağını tahmin ediyor, çünkü dünyada nüfusu en hızlı artan kıta, Afrika.
Depremi ahşap binayla yendiler (6 Eylül 2010)Haiti''yi ocak ayında vuran deprem 260 bin kişiyi öldürürken, Yeni Zelanda''da meydana gelen ‘kardeş deprem''de can kaybı olmadı. Alman Der Spiegel dergisine göre bunun nedeni, iki ülkedeki mimari farklılıklar...
İstanbul''a 51 otel daha açılacak (6 Eylül 2010)TUROB İstanbul''un mevcut otel ve yatak kapasitesini araştırdı.
Toplam 93 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.