Haberler

Haberler

Toplam 141 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Atatürk Maskı''na çirkin saldırı (4 Ekim 2010)Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Atatürk Maskı''nın kurşunlandığını söyledi. Buca Belediyesi tarafından Yeşildere''de yaptırılan Atatürk Maskı saldırganların hedefi oldu. Geçtiğimiz hafta içindeki boşluk alana Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi yapılan maskın, gece saatlerinde saldırıya uğradığı belirtildi.
Efsane İstanbul" sergisini, son 2 gününde binlerce kişi gezdi (5 Ekim 2010)Yoğun ilgi nedeniyle süresi 26 Eylül''e dek uzatılan sergi, yabancı basın tarafından da büyük bir ilgiyle takip edildi. International Herald Tribune yazarı Susanne Fowler tarafından hazırlanan ve "İstanbul''da 8000 Yıllık Tarih" başlığı ile yayınlanan yazı, ana sayfadan okuyuculara duyuruldu.
Helikopter ile tarihi taşıdılar (4 Ekim 2010)Bergama''daki Antik Pergamon Kenti''nde ortaya çıkarılan ''lahit kapısı'' helikopterle havalandırılarak müzeye götürüldü.
Dendro Uluslararası Yapı Fuarı''nda Dünya Devlerine Meydan Okudu (5 Ekim 2010)Yapı-İnşaat Olimpiyatı olarak adlandırılan Uluslararası Yapı Fuarı Ankara 2010''a katılan parke üreticisi Dendro, zengin ürün gamı ve dünyada eşi benzeri olmayan uygulama yöntemiyle elde edilen ürünleri ile fuarın en dikkat çeken firması olarak, fuara damgasını vurdu.
Beşparmak''ta benzersiz kaya resimleri bulundu (4 Ekim 2010)Aydın Didim ile Muğla Milas sınırında yer alan Bafa Gölü bölgesindeki Beşparmak Dağları''nda, bulunan "Latmos Prehistorik Kaya Resimleri", bölge tarihinin M.Ö. 6 bin yılına dayandığını kanıtladı. Bir bölümü Aydın, bir bölümü Muğla il sınırları içinde bulunan Beşparmak Dağları, insanoğlunun göçebelikten yerleşik düzene geçmesine koşut olarak gelişmiş, değişen yaşam biçiminin ifadesi olarak yorumlanan ve şimdiye dek tüm kaya resmi sanatları içinde konu ve resim dili açısından tek olma özelliğine sahip tarih öncesi kaya resimlerini gözler önüne seriyor.
Sarıyer Belediyesi Çevreci Binaya Taşınıyor (5 Ekim 2010)Sarıyer Belediyesi, Ömerler Mimarlık''a yaptırdığı yeni yapı sayesinde bugün 17 ayrı noktada hizmet veren belediyeyi tek çatı altında toplayacak.
İngiltere''de evler insan dışkısıyla ısınacak (5 Ekim 2010)İngiltere''nin üniversitesiyle ünlü Oxford kenti yakınlarında bir kasaba, ülkede insan dışkısıyla üretilen biyogazın kullanılacağı ilk yer olmaya hazırlanıyor.
Cam evin duvar ve perde masrafı yok (4 Ekim 2010)Ağaçlar arasında, çevresinde tek bir duvar bile olmayan, her tarafı camlarla çevrili bir evde yaşamak nasıl mı olur? Tasarımı mimar Ahmet Alataş''a ait, Emine Uşaklıgil ile eşi David Tonge''nin evi doğayla aranızdaki engeli kaldırıyor.
Bursa Arkeopark''taki kazılar şehrin tarihini 8 bin 500 yıl geriye götürdü (4 Ekim 2010)Avrupa''nın en büyük tarih öncesi parkı niteliğindeki Arkeopark''taki çalışmalar hızla sürüyor. Gelecek yıl açılacak Arkeopark''taki çalışmalar, 3 bin 500 yıl olarak bilinen şehrin tarihini de 8 bin 500 yıl geriye götürüyor. Başkan Altepe, park alanında canlandırmalar yapılacağını belirterek, park alanına yapılacak otelin de LEED sertifikalı ve çevre dostu olacağını söyledi.
İnşaattan heykel başı çıktı (4 Ekim 2010)Sivas''ın Gürün ilçesinde, özel bir öğrenci yurdunun inşaatının temel kazısı sırasında "heykel başı'''' bulundu.
İstanbul''u seven oturup ağlasın, Bu çeşmeler niye kayıp? (4 Ekim 2010)Nazlıgül Bulut, Fatih''te çocukken oynadığı çeşmenin önünde... Bu çeşme KUDEB tarafından restore edilmiş. ''Fatih''in Kayıp Çeşmeleri'', yer ile yeksan olmuş 54 çeşmenin akıbetinden haber veriyor. Ne padişah çeşmeleri kurtulabilmiş kıyımdan ne paşa çeşmeleri...
Geleceğin şehri (5 Ekim 2010)İngiliz yazar Iyer, National Geographic Traveler için kaleme aldığı İstanbul dosyasında kenti "Avrupa''nın en özel şehri" olarak tanıttı.
Yenilenen Pera Palas İngiliz basınında (5 Ekim 2010)İngilizlerin ünlü gazetesi Daily Mail, yenilenen Pera Palas Oteli''ni sayfalarına taşıdı. Otelin dört yıllık bir sürecin ardından müzeye dönüştürüldüğünü belirten gazete, Osmanlı İmparatorluğu''nun son yıllarında açılan otelin Batılı ilk otel olduğunu yazdı.
Allianoi Sahiden Yok mu Murat Bardakçı? (4 Ekim 2010)Bardakçı gibiler, toplumun gözünde nasıl bir imaj yaratıyorsa, geniş halk kitleleri çoğunlukla bayılır onlara. Yalnız unutmayalım, o kitleler Recep İvedik''e de bayılır.
İbrahim Paşa''nın torunları Çırağan Sarayı''nın peşinde (5 Ekim 2010)Aile üyeleri 1730''da ölen Damat İbrahim Paşa Vakfı''na ait 6 bin taşınmazın iadesini istiyor. Aile, Çırağan Sarayı''nın da vakfa ait olduğunu iddia ediyor.
Zaha Hadid müzesi büyük ödüle kavuştu (5 Ekim 2010)Zaha Hadid''in Roma''da bulunan kıvrımlı ve dinamik çağdaş sanatlar müzesi Maxxi, Britanya mimarisine önemli katkı sağladığı düşünülen yapılara verilen Riba Stirling Ödülü''ne değer görüldü.
Munzur''un "Delileri" Barajlara Karşı (4 Ekim 2010)Doğa katlediliyor, Akdeniz, Ege, Karadeniz derken yıllardır tartışması süren Dersim de büyük tehdit altında. Munzur ve Pülümür vadisi üzerine kurulması planlanan barajlara karşı ise her geçen gün tepki büyüyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa''nın çeşitli ülkelerinden gelerek baraj karşıtı gösteri yapan sanatçılarla uluslararası bir boyut kazanmıştı.
Tophane 2010 (4 Ekim 2010)"Mahalle baskısı, galerilere içki baskını, referanduma evet demenin yansımaları, 2. Madımak olayı, laiklik karşıtlığı, medeniyetler çatışması" gibi yorumların, 21 Eylül akşamı Tophane''deki galerilerin ortak sergi açılış etkinliğinin mahalleliler tarafından organize bir şekilde basılmasını, camların indirilmesini ve çıkan arbedeyi açıklamak için yeterli olmadığını düşünüyorum.
''Bu cami Superman''in kalesine benziyor!'' (5 Ekim 2010)Dünya Ticaret Merkezi''nden iki blok ötede inşa edilmesi planlanan İslam merkezi, ABD''de daha şimdiden büyük tartışmalara neden oldu.
Allianoi''ye Yazık Oldu (4 Ekim 2010)Kültürel miras uzmanı ve Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü yöneticisi Dr. Carsten Paludan-Müller, "Türkiye''nin Allianoi ve benzeri tarihsel miras projelerini ele alırken iki hatta üç kere düşünmesi gerek. Hükümet Allianoi için ne hesap etti bilmiyorum ama gerçekten çok yazık" dedi.
Toplam 141 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.