Haberler

Haberler

Toplam 147 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Şangay World EXPO Rekorlarla Kapandı (5 Kasım 2010)Kırılan büyüklük, maliyet ve katılım rekorlarıyla Şangay World EXPO kapılarını ziyaretçilerine kapattı.
Jean Nouvel''in Olaylı One New Change Binası Açıldı (5 Kasım 2010)Londra''nın en çok ilgi gören nirengi noktalarından biri ve turist kafilelerinin uğrak noktası olan St. Paul Katedrali yeni komşusunun resmi açılışının gölgesinde kaldı, Jean Nouvel''in One New Change''i. Londra şehir merkezinin tarihi Cheapside bölgesinde yer alan ve karma kullanımların bulunduğu bu devasa tesis, 31.500 m²''lik ofis ve 20.500 m² mağaza ve restoran fonksiyonları sunuyor.
Mimarlar ve Mezarları (5 Kasım 2010)Mimarları diğer meslek temsilcilerinden nasıl ayırt edebiliriz? Bu konuda şimdiye kadar pek çok teori üretildi: düşüncenin yanı sıra, kıyafet rengi veya gözlük şekli bile bir gösterge olabiliyor, ama bundan daha heyecanlı bir soru da sorulabilir: Ölmüş mimarları nasıl ayırt edebiliriz? Örnekler üzerinden mimarlık hayatının mezarları aracılığıyla mimarlara nasıl teşekkür ettiğini incelemek mümkün. Keskin çizgileri olan Viyanalı modernist Loos, tüm yapılarını şekillendirirken ve yazdığı tüm mimari yazılarda akademik mimari yaklaşımını savundu ve 1912''de kendi mimarlık okulunu kurdu, ancak kısa bir süre sonra bu okul kapandı.
Kanunî''nin 4 Asırlık Mirası Terk Edilen Su Sarnıçları (5 Kasım 2010)Kanunî Sultan Süleyman''ın Rodos Seferi öncesinde yaptırdığı su sarnıçları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 490 yıllık sarnıçlar yüzyıllar boyu, dağ başlarında, yol kenarlarında su ihtiyacını karşılamış.
İstanbul''un Kültür Mirası Kayıt Altında (5 Kasım 2010)Sahip olduğu kültürel varlıklar bakımından dünyanın en zengin şehirlerinden biri İstanbul. Binlerce yıllık tarihine şahitlik etmiş izler şehrin her yerinde.
Şehir Tarihi Yazarları Ankara''da (5 Kasım 2010)Kentler üzerine yazılmış en güzel kitap kuşkusuz Tanpınar''ın Beş Şehir''idir. Bu yüzden Tanpınar için şehir tarihçisi demek pek yanlış olmaz. Usta yazar Beş Şehir''de "Ankara, uzun tarihinin şaşırtıcı terkipleriyle doludur" der. Ankara 5-7 Kasım''da Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi''ne ev sahipliği yapacak.
Türkiye''nin ''kentleşme ve imar vizyonu'' oluşturuldu (5 Kasım 2010)Yaya ve bisiklet yolları yaygınlaşıyor, toplu taşıma araçlarında teknolojiye önem veriliyor, bütünleşik tehlike haritaları hazırlanıyor...
Yaşam standardı en iyi ülke Norveç (5 Kasım 2010)UNDP yeni İnsani Gelişme Endeksine (İGE) göre, dünyada yaşanacak en iyi ülke Norveç, Türkiye 169 ülke arasında 83. sırada yer aldı.
Metal Yapı Konut Standı''na Duwalls İmzası (5 Kasım 2010)Mekanlara özel konsept yüzey tasarımlarına yeni bir bakış açısı getiren Duwalls, gayrimenkul alanında Türkiye''nin en büyük firmalarına ev sahipliği yapan 3. A Plus Gayrimenkul ve Finans Hizmetleri Fuarı''nda Metal Yapı Konut stand görsellerinin tasarımına imza attı.
Yalıtım için konferans (5 Kasım 2010)Yalıtım bilinci geliştirecek, yalıtımın ülke ekonomisine katkıları masaya yatırılacak.
Tartışma yaratan medrese müze olacak (5 Kasım 2010)Mardin''deki Kasımiye Medresesi, defile tartışmasıyla gündeme gelmişti. Bir süre önce modacı Cemil İpekçi''nin düzenlediği defileyle gündeme gelen Mardin''deki tarihi Kasımiye Medresesi, bilim müzesi oluyor.
Akenerji''nin en büyük HES''i tamamlandı (5 Kasım 2010)Akenerji''nin, Bursa''nın Nilüfer ilçesi Akçalar mevkisinde 150 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği ve Türkiye''nin tek taraftan açılan en uzun tüneli olma özelliğine sahip Uluabat Tüneli ve Hidroelektrik Santrali''nin ilk ünitesi ticari üretime başladı.
Süleyman Boz Aleyhine Açılan Ceza Davası Reddedildi (4 Kasım 2010)Mimar Süleyman Boz''un Deha20 Gazetesinde, Arşın Köşesinde Nisan 2009''da yazdığı "Hükümet Konağı Çevresinde Dönen Konular Üzerine" başlıklı yazısı ile, Denizli Gazetesindeki "Bektaş Terminatör Gibi" manşetli haberinde verilen beyanatından ve Ulusal Mimarlık Portalı www.arkitera.com internet sitesinde yayınlanan "Denizli Hükümet Konağı ve Mimar Cengiz Bektaş Hakkında" başlıklı haberden dolayı mimar Cengiz Bektaş Süleyman Boz aleyhine ceza davası açmıştı. Ayrıca Süleyman Boz, Denizli Gazetesi ve Arkitera İnternet sitesi aleyhine de 100 bin TL''lik tazminat davası açmıştı.
Zaha Hadid Londra''daki Yeni Serpentine Galerisi''ni Tasarlıyor (4 Kasım 2010)Kensington Gardens''daki yeniden geliştirilen mevcut bina, olimpiyatlar zamanında yeni kültürel mekan olacak.
Edirne''deki Sinagog Restore Edilecek (4 Kasım 2010)Edirne''de II. Abdülhamid''in fermanıyla yapılan ve şu anda harabe durumunda olan sinagog restore edilecek.
Bursa, Nostaljik Tramvaya Mart Ayında Kavuşacak (4 Kasım 2010)Bursa Büyükşehir Belediyesi, merkez Osmangazi ilçesi Cumhuriyet Caddesi''nde uygulanacak nostaljik tramvay projesinin yer teslimini yaptı. İhaleyi kazanan firma yetkilileriyle sözleşme imzalayan Büşükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kurban Bayramı''ndan sonra inşaatına başlanacak olan projeyi mart ayında bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Yeni SİT Alanlarımız; HES''ler (4 Kasım 2010)Türkiye''nin gelmiş geçmiş en köklü kapitalist dönüşümünü gerçekleştiren iktidar, referandum sonrası küresel sermayeye kaynak aktarımının önüne hala engel çıkartılmasına fena halde öfkelendi.
''Tasarımın Doğası''nda buluşma (4 Kasım 2010)addresistanbul beşinci yaşını daha önce görülmemiş bir sergiyle kutluyor, 30 tasarımcı ve 20 marka ''Tasarımın Doğası''nda buluşuyor.
''Projeyi 4 yılda bitirmek rekordur'' (4 Kasım 2010)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Polatlı-Konya Pınarbaşı Yüksek Hızlı Tren hattının son panel serimini gerçekleştirerek birleştirdi.
Türk Telekom Arena''da ''yan yol'' sıkıntısı (4 Kasım 2010)Ocak ayında kapılarını futbolseverlere açacak olan Türk Telekom Arena''da yeni bir Olimpiyat Stadı faciası yaşanır mı? Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Polat, "52 bin kişilik stat ile ilgili çalışmalar biter ancak yan yolların tamamlanması birkaç ay gecikebilir" dedi.
Toplam 147 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.