Haberler

Haberler

Toplam 56 haber 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kuşbakışı Görünüş, Genel Görünüşler ve "Ufuk Çizgisi" (19 Kasım 2010)4-6 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2. ESKİ BATI Araştırma Kongresi''nin başlığı ‘Ufuklar üzerine: Sanat ve Siyasi Tahayyül'' idi. ESKİ BATI, güncel sanat ile toplumsal ve politik ilişkiler üzerine ilişki tutarak 1989 sonrası yakın tarihi tekrar yorumlamak ve küresel geleceğe dair düşünnmek üzerine kurulmuş bir güncel sanat, eğitim, yayın ve sergi projesidir.
İstanbul''da ilk kez Rum mimarlar sergisi açılıyor (18 Kasım 2010)İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile Zoğrafyon Lisesi Mezunlar Derneği, tarihte ilk kez Rum mimarların eserlerini bir sergide ve kitapta bir araya getiriyor.
''Size de iyi bayramlar'' (15 Kasım 2010)Düzce''de evinin girişine inşa edilen üst geçit nedeniyle evine giremeyen vatandaş, üst geçidin ayaklarına ''''Bize bayramı zehir ettiniz size iyi bayramlar'''' yazılı pankart astı.
Ottoman Bakırköy''e giriyor (16 Kasım 2010)Sinpaş ve Sağlam GYO''nun Katarlı Barwa ile birlikte kurduğu Ottoman Gayrimenkul, Bakırköy sahilinde Ottomare Suites''i inşa edecek. Deniz fenerini andıran projede fiyatlar 503 bin 500 TL''den başlıyor.
Tarihi Yörük Köyü UNESCO yolunda (17 Kasım 2010)Konaklarıyla ünlü Safranbolu''da, 20 yıl önce bir üniversite öğrencisinin önerisiyle öğretim üyelerinin keşfederek imar koruma planı uygulaması başlattığı ''Yörük Köyü''nün UNESCO''nun Dünya Mirası Listesi''ndeki koruma alanları arasına girmesi için çalışma başlatıldı. Yörük Köyü, Arnavut taşlı sokakları, çamaşırhanesi, camisi ve çeşmeleriyle Osmanlı döneminin tüm özelliklerini yansıtıyor.
Ayasofya ışıl ışıl olacak (18 Kasım 2010)Ayasofya''daki 8 adet hat levhası ile iç mekanı aydınlatan 70 adet kandilliğin restorasyonu tamamlanmak üzere. Müze Başkanı Dr. Haluk Dursun, "Çalışma bittiğinde müze ışıl ışıl olacak" dedi.
Sana bir kuleden baktım aziz İstanbul (15 Kasım 2010)İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü bir ilke imza atarak, Beyazıt''taki merkez yerleşkesi ve tarihi yangın kulesini turizme açıyor. Ziyaretçiler hem kampüsteki tarihi eserleri gezecek hem de Beyazıt Yangın Kulesi''nden İstanbul''u izleyecek.
Trabzon rüyasının altı dolduruluyor (15 Kasım 2010)Trabzon Akyazı Stadı dolgu ihalesini, 37 milyon lira ile Öztaş İnşaat&Sistem İnşaat İş Ortaklığı kazandı. Karadeniz''in doldurulmasıyla Trabzonspor''un 40 bin kişilik yeni stadının da temelleri atılacak.
Kütahya''da 4300 yıllık saray gün ışığına çıktı (19 Kasım 2010)Seyitömer Höyüğü''ndeki kurtarma kazısında 4300 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen saray kalıntıları ile içerisinde bol miktarda seramik, porselen ve metal eserler bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilgen: ''İçinden çıkan buluntular ve mimari özelliklerin detayına bakıldığında, burasının bir saray olduğunu kesinlikle düşündüren ipuçları çıktı'' dedi.
3. Küresel İklim Zirvesi (16 Kasım 2010)ABD''nin San Fransisco şehrinde bugün başlayan ''''3. Küresel İklim Zirvesi'''' kapsamında yarın kısa adı R20 olan ''''Bölgesel İklim Hareketi''''nin resmi olarak kuruluşuna imkan sağlayacak deklarasyona imzalanacak.
Dünya nüfusunun yarısı şehirlerde (16 Kasım 2010)Dünya nüfusunun yarısı şehirlerde yaşıyor. Şehirleşme oranının yüzde 50 olduğu 6,9 milyarlık dünyada, 3 milyar 454,3 milyon kişi şehirlerde ikamet ediyor.
Aliağa-Menderes hattı uzuyor (16 Kasım 2010)Aliağa-Menderes banliyö hattının Torbalı ilçesine kadar uzatılmasını kapsayan protokolün İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında imzalandığı bildirildi.
Denizli''ye termal kasaba (19 Kasım 2010)Denizli''de termal bir kasaba oluşturma düşüncesi yatırımcıları ve yerel yönetimi harekete geçirdi. Denizli Valisi Yavuz Erkmen, "Termal anlamda bir kasaba kurmak istiyoruz. Bunu başardığımız takdirde Denizli, insanların sağlık turizminden gelip yararlanabildiği nitelikli bir yapıya sahip olacak" dedi.
15 katlı inşaat 6 günde bitti! (14 Kasım 2010)6 günde inşa edilen otelin 9 şiddetindeki bir depreme dayanaklı olduğu açıkland. Çin''in Changsha kentinde 15 katlı prefabrik otel 6 günde inşaa edildi. Otelin 9 şiddetindeki bir depreme dayanaklı olduğu açıklandı.
Mimar Sinan''ın aşkının eseri mi? (16 Kasım 2010)Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan''ın tek kızı ve 16. yüzyılda yönetimde büyük rol oynamış bir sultandı. 1539''da 17 yaşındayken Diyarbakır Valisi daha sonra sadrazam olan Rüstem Paşa''yla evlendi.Mihriman Sultan, zamanını, adına yaptırılan iki büyük caminin yapımıyla geçirdi.
Osmanlı Mimarlık Tarihinin İlk Kitabı (18 Kasım 2010)Sultan Abdülaziz, Balkan topraklarında fetih için at koşturan ataları sayılmazsa Avrupa''yı ziyaret eden ilk Osmanlı padişahı. 1873''te Viyana Uluslararası Sergisi''nde Türk sanatkâr ve zanaatkârlarının eserleri ile Osmanlı ülkesinde açılan fabrikaların mamullerinin dünyaya tanıtılması için yapılan çalışmalar da onun emri ile gerçekleştirildi.
İstanbul''a yeni Süleymaniye yapmak neyin göstergesi? (17 Kasım 2010)Başbakan Erdoğan restore edilen bir caminin açılışında İstanbullulara "müjde" verdi. Dedi ki "Anadolu yakasına da bir Süleymaniye yapacağız inşallah, bunun da müjdesini vereyim."
Fotoğrafçıların Gözünden İstanbul''un En Güzel Semtleri (19 Kasım 2010)Ara Güler şiirlerin anlattığı İstanbul''u, Okan Bayülgen Galata ve çevresini, İzzet Keribar Kapalıçarşı''yı, Arif Aşçı Süleymaniye''yi çekmeyi daha çok seviyor. Çünkü onlar İstanbul''u bu mekânlarda yaşıyor. Ünlü fotoğraf sanatçılarına İstanbul''da fotoğraflamayı en çok sevdikleri semtleri sorduk.
Başkent Garı Yap-işlet-devret Modeliyle İhaleye Çıkarılıyor (17 Kasım 2010)TC Devlet Demiryolları, Ankara''ya inşa edilecek "uzay üssü" görünümlü Hızlı Tren Garı için son hazırlıkları yaparken ihale şartnamesinde yer alacak hususlar da netleşmeye başladı.
Çemberlitaş, Yepyeni Yüzüyle Işıldayacak (19 Kasım 2010)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nden alınan bilgiye göre, Anıtlar Kurulu''nca onaylı restorasyon projeleri Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü tarafından yapılan, restorasyon uygulamaları ise Yapı İşleri Müdürlüğü''nce gerçekleştirilen Çemberlitaş Sütunu''nun restorasyonu 8 yıllık çalışmanın sonucunda sona erdi.
Toplam 56 haber 3 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.