Haberler

Haberler

Toplam 129 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mekan Bir Oyun! (26 Kasım 2010)24-26 Kasım tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi''nde gerçekleştirilen Uluslararası Mimarlık Medya Sanat Sempozyumu, mimarlık ve medya ilişkisisnin reklam ve pazarlama sektörü üzerindeki etkileri gözler önüne serdi. Farklı disiplinlerden sempozyumakatılan konuşmacılar, mimarlık ve şehir öğelerinin kitlelere ulaşmak açısından nasıl kullanıldığı ileilgili farklı sunumlar yaptı.
Rotterdam''ın Siyah İncisi (26 Kasım 2010)Rotterdam''da geri kalmış mahallelerin yeniden canlandırılması programının bir parçası olarak bu bina, belirlenen bir tarihe kadar restore edilip bir eve dönüştürülmesi şartıyla özel bir şahsa satıldı.
Samsun Yolu Yeşilbayır Girişine Köprülü Kavşak... (26 Kasım 2010)Samsun Yolu Yeşilbayır Mahallesi girişindeki trafik çeşmekesini ortadan kaldıracak olan köprülü kavşak çalışması 13 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, Samsun Yolu Yeşilbayır Mahallesi girişi köprülü kavşak yapım çalışması nedeniyle trafik akışı, yolun Ankara''ya geliş istikametinde çift yönlü olarak sağlanacak. Sağduğuyu Caddesi''nin, Samsun Yolu''na çıkış noktası trafiğe kapalı olacağından, bu caddeden ulaşım alternatif güzergahlardan sağlanacak.
Yetimhane pazartesi sahibine kavuşuyor (26 Kasım 2010)Rum yetimhanesi pazartesi sahibine teslim edilecek. Uluslararası çevre enstitüsü olacak. Dünyanın en görkemli yapılarından biri olacak. Büyükada''daki Rum yetimhanesi yıllarca süren yargı sürecisinin ardından, pazartesi günü tapudaki ‘malik'' kısmındaki Vakıflar Genel Müdürlüğü ifadesinin silinip yerine ‘Fener Rum Patrikhanesi'' yazılmasıyla resmen Patrikhane''nin olacak.
Dönüşüm… (26 Kasım 2010)Bence Mahfel''in yerine, En az Kent Meydanı kadar... O da yetmez, Doğan Bey Kentsel Dönüşüm Projesi kadar harikulade bir şey kondurulmalı. Mahfel en az o kadar dönüşüp, başkalaşmalı! Yerine yapılacak tesis, olabilecek en beton haliyle arşa kadar yükselmeli örneğin.
Hababam''ın okulu şimdi ilk günkü gibi (26 Kasım 2010)Rıfat Ilgaz''ın unutulmaz eseri Hababam Sınıfı''nın çekildiği Adile Sultan Kasrı restore edildi. 5 yıllık çalışmanın ardından öğretmenevi ve kültür merkezi haline getirilen binanın açılışı, Hababam Sınıfı "öğrencilerinin" katılımıyla renklendi.
Onların Konutları Zenginlerin Mezarı (26 Kasım 2010)Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Filipinlerin başkenti Manila''da gidecek yeri olmayan binlerce insanın, zengin insanların ölen yakınları için yaptırdıkları küçük ev şeklindeki mezar evlerde yaşadığı belirtiliyor.
Yaylalara kaçak kat (26 Kasım 2010)Doğu Karadeniz''de turizmde gelecek vaat eden yaylalarda kaçak yapılaşmanın önüne, bölge illeri valiliklerinin ortak mücadele çalışmaları ve güvenlik güçlerinin sıkı denetimine rağmen bir türlü geçilemiyor.
Zeugma''nın bilinmeyenleri gün yüzüne çıkacak (26 Kasım 2010)İlk kez sergilenecek Zeugma mozaiklerin restorasyonunun yanı sıra sergilenen mozaiklerin de taşınması için çalışmalar yapılıyor.
Mimarlar İran Villası ile Hayallerini Gerçekleştiriyor (26 Kasım 2010)Barsav Konsept&İnşaat firması İran, Kraj''da özel konut projesini bitirdi. Alireza Assadpour''un başını çektiği tasarım grubu civardaki bir alüminyum boru fabrikasından ilham alarak kır evinin planlarını oluşturdu.
İzmir Tarihine Sahip Çıkmamış (26 Kasım 2010)Çektiği İzmir fotoğrafları "Smyrna''dan İzmir''e" adıyla sergilenecek olan Marco Rodolfo Crillissi, "Burası çok kültürlü, müthiş bir kent, tıpkı Barcelona gibi... Ancak İzmir tarihi mirasını koruyamamış" dedi.
2 Bin 500 Yıllık Tarihe İhanet (26 Kasım 2010)Agora ören yerindeki kazılar kapsamında yapılan yıkımlar, Roma dönemine ait bir taş duvarın fayanslarla döşenip, betonla sıvandığını ortaya çıkardı.
Grafiti Sanatında Banksy Efsanesi ve New York’un Gizemli Sanat Yapıtı “Underbelly Projesi” (26 Kasım 2010)II. Dünya Savaşı sonrası 1940''lı yıllarda politik bir başkaldırı olarak başlayan duvar resim sanatı- grafiti- 1970''lere gelindiğinde New York''tan ABD''ye kadar sosyal ve bireysel bir ifade aracı olarak tüm dünyada hızlıca yayılmaya başladı. O dönemde metro istasyonları, şehir duvarları, caddeler gibi kamusal alanlarda çevresel bir kirlilik faktörü yarattığı gerekçesiyle göz yorucu bir çirkinlik olarak yorumlanan grafiti çalışmaları, şimdilerde moda sanat akımı halini almaya başladı. grafitiye zemin oluşturabilecek her tür kentsel dokunun izinsiz boyanması konuyu yasa dışı bir düzleme taşımış ve bu konudaki yasa eksiklikleri sebebiyle uygulayıcılar vandalizmle suçlanmışlardır. Bu sebeple grafiti sanatçıları büyük ölçüde kimliklerini saklamayı tercih etmişlerdir.
Caminin Elektriği Güneşten Gelecek (26 Kasım 2010)Norm Enerji, Mersin Silifke''ye yaklaşık 1 saat mesafedeki Büyükeceli Beldesi Camii''ne güneş enerjisi santrali kurdu. Maliyeti Greenpeace tarafından karşılanan proje, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği tarafından da desteklendi. 2,25 kWh gücündeki sistem, caminin tüm elektrik ihtiyacını karşılıyor. Yılda yaklaşık 3500 kWh elektrik üretme kapasitesine sahip sistem, 1.000 TL tasarruf sağlayacak.
Tarih: 26 Kasım 2010 Kaynak: Zaman
Romanların Tapusu Geçersiz mi? (25 Kasım 2010)İstanbul''da, Gaziosmanpaşa Sarıgöl mahallesinde yaşayan Roman yurttaşlar kentsel dönüşüm adı altında evlerinin yıkılarak mahalle hayatından koparılmalarına itiraz ediyorlar. Roman yurttaşlar uygulanmak istenen dönüşüme itirazlarını önceki gün belediyeye verdikleri dilekçelerle de hukuki boyuta taşıdı. Dilekçelerini Gaziosmanpaşa Belediyesi''ne teslim ettikten sonra neden kentsel dönüşüm istenmediği basın açıklamasıyla belirtildi.
Bayülgen, İntikamını Hamdi Skeciyle Alıyor (25 Kasım 2010)Oturduğu apartmanın önüne bina dikmek isteyen mimar Özdemir''i Anıtlar Kurulu''na şikayet eden ünlü şovmen, olayı programındaki skeçlere de malzeme yaptı.
Bu Tarla''nın ne başı, ne de sonu görünüyor! (25 Kasım 2010)Tarlabaşı Yenileme Projesi, Arap saçına dönmüş durumda. Beyoğlu Belediyesi, Tarlabaşı''nı etap etap yenilemek istiyor. 1''inci etapta yer alan 278 bina, kamulaştırılıp, restore edilecek.
Urbanist Yatırım Gusto Apartmanı''nı yeniledi (25 Kasım 2010)Cihangir Havyar Sokak''ta bulunan "Gusto Apartmanı" tarih dokusu bozulmadan Urbanist Yatırım tarafından tamir edilerek yenilendi.
HES''e karşı kadın direnişi (25 Kasım 2010)Kastamonu''nun Loç Vadisi''nde yaşayan köylü kadınlar, yapımına devam edilen HES inşaatına engel olmak amacıyla iş makinelerini engelledi.
Kuzguncuk''ta metruk evler tehlike yaratıyor (25 Kasım 2010)İstanbul Kuzguncuk İnciçayırlı Sokak''taki iki eski bina tehlike yaratıyor. Bir bölümü yıkılan binaların diğer bölümü de yıkılmak üzere.
Toplam 129 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.