Haberler

Haberler

Toplam 119 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İstanbul''a ''depreme hazırlıklı ol'' raporu (8 Mart 2011)İngiltere''nin başkenti Londra merkezli olan "Disasters Emergency Committee-DEC" (Felaketler Acil Durum Komitesi) tarafından hazırlanan bir raporda, aralarında İstanbul''un da bulunduğu bazı büyük şehirleri bekleyen deprem tehlikesine dikkat çekildi.
Rüya Proje''de düğmeye basıldı, Kıbrıs''ın can suyu 2014''te Ada''ya ulaşacak (8 Mart 2011)''Besleme krizi''yle çalkalanan KKTC''nin yüreğine su serpildi. Başbakan Erdoğan, yılda 75 milyon metreküp suyu temin edecek ''Rüya proje''yi Ferhat ile Şirin''in hikayesine benzetti. Derviş Eroğlu ise ''Doğum günümde rüya gibi hediye aldım'' dedi.
Ayasofya''nın üç hayatı (8 Mart 2011)İtalya''da aylık yayınlanan Bell''Europa dergisi, Şubat sayısında Ayasofya''ya 15 sayfa yer ayırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği''nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İtalyan yazar Luca Mozzati, dergideki köşesinde Ayasofya''nın tarihi serüvenini, mimari ve kültürel zenginliklerini ''Ayasofya''nın Üç Hayatı'' başlıklı yazısıyla okurlara duyurdu.
İnsanlık Anıtı''nın yıkımı durduruldu (8 Mart 2011)Helkeltıraş Mehmet Aksoy dava açmış, Kars Belediyesi de yıkım için bugün ihaleye çıkmıştı. Mahkeme, ''geri dönüşümü olmayan bir zararın doğmaması için'' dava sonuçlanana dek yıkımla ilgili yürütmeyi durdurdu.
"İstanbul Gibi Bir Kentin Merkezinin, Karaköy''ün Yalnızca Turizmle, İnşaatla Gelişmesi Yeterli Olamaz" (7 Mart 2011)Robb Report Dergisi''nin Korhan Gümüş ile Karaköy''de gerçekleştirilmek istenen dönüşüm projeleri ve Galataport Projesi hakkındaki söyleşisini sizlerle paylaşıyoruz.
Aydan Balamir, Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı''na layık görüldü (7 Mart 2011)ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Aydan Balamir, Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı''na layık görüldü.
Arkitera Seyahat Bursu Gezgini Belli Oldu (7 Mart 2011)Arkitera Mimarlık Merkezi 10. yılında Türkiye''de bir ilki gerçekleştirerek mimarlık alanında bir seyahat bursu vermeye karar verdi. 17 Aralık''tan beri içinde olduğumuz bu heyecanlı süreçte, bursu kazanan gezgin sonunda belli oldu. İki haftadır herkesin nefesini tutup beklediği gün geldi ve adaylar geçtiğimiz haftasonu sunumlarını gerçekleştirdi. 1 ay boyunca belirlediği tema üzerinden Dünya''nın 10 farklı şehrini gezme fırsatı kazanan, "Üretimin Peşinde" temasıyla Yelta Köm oldu. Seyahat Bursu''nu kazanan gezginin tüm masrafları Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından karşılanacak. Ayrıca gezginin seyahati ile ilgili tüm gelişmeler, Arkitera.on sitesinden takip edilebilecek.
Gençler, Sapphire''de dökülen emekçi kanını protesto etti (7 Mart 2011)Avrupa''nın en yükseği olduğu iddia edilen Sapphire Gökdeleninin açılışını önceki gün Başbakan Erdoğan''ın yaptığı sırada, gökdelen inşaatında yaşanan iş cinayeti protesto edildi.
Buzullar "yükseliyor" (7 Mart 2011)En saygın bilim dergilerinden sayılan Science''da yayınlanan araştırmaya göre, Antarktika buzulları sadece üzerlerine yağan karın donmasıyla değil, dipte deniz suyunun donup yeni bir tabaka eklemesiyle de yukarı doğru yükseliyor. Birleşik Devletler Columbia Üniversitesi''nin Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi kurumundan jeofizik uzmanı Robin Bell, Güney Kutbu kıtasının doğusunda A Kubbesi adı verilen buz platolarının yüzde 24 oranında erimiş ve yeniden donmuş buz kütlelerinden oluştuğunu kaydetti.
Köşk''ün tapusu 34 hissedarda (7 Mart 2011)Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan''ın önergesine verdiği yanıtta, kıyı alanına ilişkin Bütünleşik Kıyı Alanı Planlarının yapıldığını, İzmit Körfezi ve İskenderun Körfezi''nde planlama çalışmalarının tamamlandığını söyledi.
En "havalı" fotoğraf kareleri aranıyor (7 Mart 2011)İstanbul''un havasını temizlemek için 25 yıl önce kurulan İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (İGDAŞ), ''En Havalı Kareler'' temalı fotoğraf yarışması düzenliyor. İGDAŞ abonesi olan 18 yaşın üzerindeki tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katılabileceği yarışmanın sonunda İstanbul''u en güzel anlatan fotoğraflar seçilecek. 25 Mayıs 2011 tarihine kadar başvuruları devam edecek olan yarışmada dereceye giren fotoğraflar, Dünya Çevre Günü''nde sergilenecek.
Tarih: 7 Mart 2011 Kaynak: Zaman
"Öğrencilerin oturduğu 15 bin hasarlı konut yeni bir depremde yıkılabilir" (7 Mart 2011)Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Marmara depreminde hasar gören çok katlı eski yapılarda genellikle öğrencilerin oturduğunu belirterek, ''Depremi hasarsız atlattı'' denilen; ancak yeni yönetmeliğe göre çok önemli takviyeler yapılması gereken 2 bin 500 bina var. Bu da 15 bin konuta tekabül ediyor dedi. "15 bin konutluk, depremde yıkılmaya aday bina var." diyen Elmas, "Bu bir varsayım değil, bir geçek. Depremden sonra çıkan iki yönetmeliğe göre bu binaların durumu uygun değil." şeklinde konuştu.
Konut Kurultayı''ndan izlenimler (7 Mart 2011)Rio de Janerio''nun kapalı siteleri ile çevrelerindeki yoksul mahallelerinin yarattığı çelişkili durum 2006''da Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi''nde çarpıcı görselliği ile yer aldı. 2007''deki Rotterdam Mimarlık Bienali''nde de aynen sergilendi. Daha sonra gene bir örnek olarak yer almaya (Rotterdam 2009) devam etti.
İstanbul''un en pahalısı MIPIM 2011 yolcusu (7 Mart 2011)Zorlu Gayrimenkul, Fransa''nın Cannes şehrinde 8-11 Mart tarihleri arasında düzenlenecek gayrimenkul buluşması MIPIM 2011''e katılacak. Fuar kapsamında Zorlu Center ve Zorlu Levent projelerini tanıtacak olan Zorlu Gayrimenkul, MIPIM 2011''in 8 Mart''taki açılış gecesi sponsorluğunu İstanbul''a "Değer" kazandırmayı önceliği olarak gören Zorlu Center projesi ile üstlendi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Niğde coğrafi olarak küçülse de tarihi ve kültürel önemi büyük (7 Mart 2011)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Niğde''nin Anadolu''nun önemli kültür merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Osmanlı Devleti''nden itibaren Niğde''nin önemli bir yerleşim merkezi haline geldiğini anlatan Bakan Günay, ''''Niğde''nin topraklarından 3 tane vilayet çıkmış. Burada 8 arkeolojik kazımız, sokak sağlıklılaştırma projemiz, bize hibe edilmiş ve kültür merkezi yapılan yerlerimiz var." diye konuştu.
Emre Arolat''a Osman Hamdi Bey Sanat Ödülü (7 Mart 2011)Emre Arolat, MSGSÜ''nün bu yıldan itibaren vermeye başladığı Osman Hamdi Bey Sanat Ödülü''nün ilk sahibi oldu. 7 Mart Pazartesi akşamı düzenlenen törenle takdim edilecek olan ödüle paralel olarak Tophane-i Amire''de EAA-Emre Arolat Architects''in güncel üretimlerine yer verilecek bir de sergi düzenleniyor.
"Akıllı Ev" projesi zaman ve ekonomik tasarruf sağlıyor (7 Mart 2011)Isparta Endüstri Meslek Lisesi elektrik bölümü öğrencileri, insan yaşamını kolaylaştırmak için ''Akıllı ve Tasarruflu Teknoloji Evi'' projesi geliştirdi. Proje Danışmanı Tahir Topçu, hedeflerinin insan yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu söyledi.
Geciken otobüs cep telefonuna gelecek (7 Mart 2011)İETT, Entegre Yönetim Sistemi''ne (EYS) hazırlanıyor. İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, "Otobüs geliyor mu?'' sorusuna karşılık, vatandaş mesajla bilgilendirilecek" dedi.
"Uçurtma" elektriği (7 Mart 2011)Deniz altındaki akımlardan elektrik elde etmenin yolu: Uçurtmalar...
İklim meydanı (7 Mart 2011)Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Erdem, iklim değişikliğine karşı tek çarenin yeşili korumak olduğunu söyledi.
Toplam 119 haber 6 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.