Haberler

Haberler

Toplam 161 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Tüneli (18 Mart 2011)TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Tüneli hakkında basın ve kamuoyuna yönelik bir duyuru yayınladı.
"Çağdaş İstanbul''da Tarihi Mirasın Konumu" Konferansı Pera Müzesi''nde Gerçekleşti (18 Mart 2011)"Çağdaş İstanbul''da Tarihi Mirasın Konumu" konferansı 17 Mart 2011 tarihinde Pera Müzesi Oditoryumu''nda gerçekleşti. Prof.Dr. Doğan Kuban tarafından gerçekleştirilen konferansı öğrencilerden profesyonellere kadar birçok kişi izledi.
2. reaktörden duman çıkıyor (18 Mart 2011)11 Mart''ta Tokyo''da meydana gelen depremin ardından zarar gören Fukushima Daiichi nükleer santralinden duman çıkmaya başladı.
Modernlik, Modernistlik, Kitsch ve Cürüm (18 Mart 2011)Sözlerime soyut bir soru sorarak başlamamı lütfen mazur görün: Mimarlıkta modernlikten ne anlıyoruz? Gayrımenkul pazarlama şirketlerinin ilanlarında yer aldığı gibi "prestijli, seçkin, size özel..." falan gibi bir sıfatı mı? Modern mimarlık dediğimizde yalnızca biçemle ilgili bir sorunsaldan mı söz ediyoruz? Yoksa mimarlık adı verilen sembolik alanın konu aldığı, faaliyet gösterdiği, farkındalık ürettiği profesyonellikle ilişkili bir sorunsaldan mı söz ediyoruz? Modernlikle ilgili tartışmalarda genelllikle bu sorular sıkça yer alır. Benim burada, yazının başında bu soruları sormamın ise özel bir nedeni var.
Yenilenebilir enerji için umut doğdu (18 Mart 2011)Japonya''daki deprem, tsunami ve nükleer patlamalar, dünyada nükleer enerji alanındaki gelişmelerin askıya alınmasına neden olurken, yenilenebilir enerjinin durumdan kârlı çıkabileceği tartışılıyor.
Rant çemberi kırıldı (18 Mart 2011)BirGün''ün 14 Aralık 2009''da ‘İmar Planlarında Yeniden Doğuş'' manşetiyle verdiği özel haberde ortaya çıkarılan rant paslaşması, mahkeme tarafından iptal edildi.
"Nükleeri durdur" (18 Mart 2011)Greenpeace Akdeniz, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında Japonya''da yaşanan nükleer felaketin boyutlarını değerlendirdi ve Hükümet''in her şeye rağmen Türkiye''de nükleer enerji planlarına son hız devam etmesini eleştirdi.
İzmir''in kentsel dönüşüm planları, uluslararası kurultayda ele alındı (18 Mart 2011)Çağdaş kentleşmeyle doğal afetlere hazırlıklı bir Türkiye için düzenlenen "2011 Konut Kurultayı" İstanbul''da yapıldı. Kentsel dönüşüm konusunda otorite kabul edilen dünya çapında isimler ile Amerika, Meksika, Kore, Japonya gibi dünyanın önemli ülkelerinde kentsel dönüşümlere imza atmış yerli ve yabancı mimarlık, mühendislik, şehircilik, jeoloji, çevre ve inşaat uzmanlarının bir araya geldiği Kurultay''da, İzmir Büyükşehir Belediyesi''ni Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Gülerman temsil etti.
Nükleere Alternatif: Artı Enerji Köyü (18 Mart 2011)Japonya''daki Fukuşima nükleer santralinde yaşanan patlama ve radyoaktif sızıntı sonrasında dünya nükleer enerjiyi masaya yatırırken Almanya''daki bir Kıpti köyü ilginç bir alternatif geliştirdi.
ABD nükleer santrallerine güveniyor (18 Mart 2011)Ülkedeki santrallerin her türlü sismik harekete ve tsunamiye dayanacak şekilde tasarlandığı açıklaması geldi.
Şehir içinde doğal yaşam: Karavanlar (18 Mart 2011)İstanbul''da şehir içinde henüz bir karavan kampı alanı olmasa da, yeni teknoloji karavanlar sayesinde, kamp alanına ihtiyaç duymadan konaklama yapmak da mümkün.
Deprem ve nükleer (18 Mart 2011)Prof. Dr. Osman Bektaş, Sinop nükleer santrali için sadece Kuzey Anadolu fayı değil, Karadeniz faylarının da sorgulanması gerektiğini bildirdi.
Muhteşem restorasyon (18 Mart 2011)Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman ile Avrupa''da, Türkiye''de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olan Kanuni''nin eşi Hürrem Sultan''ın Süleymaniye Camisi haziresindeki türbeleri, 1940''lı yıllardan sonra en ciddi restorasyona alındı.
Tartışmalı kanun kabul edildi (18 Mart 2011)Tartışmalı "Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı" TBMM''de yapılan komisyon toplantısıyla, Çevre Komisyonu''nda görüşülerek kabul edildi.
"Japonya halkının yanındayız" (18 Mart 2011)TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Anma-Dayanışma Toplantısı ve Basın Açıklaması için 19 Mart Cumartesi günü saat 19.00''da Taksim Meydanı''na çağırıyor.
Maden ocakları hafriyatla rehabilite edilecek (18 Mart 2011)İstanbul''da madencilik faaliyetleri nedeniyle doğal yapısı bozulan Ömerli ve İmrahor''daki araziler hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıkları ile doldurularak rehabiliteye hazır hale getirilecek.
Ada''nın yükselme yolunda dokuz taş (18 Mart 2011)Türkiye''de turizmin ilk başladığı yer olan Kuşadası''nın yeniden yükselişe geçmesi için acil çözüm bekleyen sorunları, "Analiz raporu"nda toplandı.
Jean-Paul Huchon: "Birlikte çalışmak çok önemli" (18 Mart 2011)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Büyük Metropoller Teşkilatı (Metropolis) ve Ile-de-France Bölge Başkanı Jean-Paul Huchon ile buluştu. Huchon, birlikte çalışmanın son derece önemli olduğunu söyledi.
İzmir''in zemini İstanbul kadar riskli! (18 Mart 2011)İzmir depreme ne kadar hazır? Hangi bölgeler, risk sınırının üzerinde ? Bu soruların yanıtını arayan uzmanlar, İzmir''in ''''deprem röntgeni''''ni çekti. İşte o rapora yansıyanlar...
Ulus’ta Tarih Yeniden Doğuyor… (18 Mart 2011)Büyükşehir Belediyesi, "Ulus, Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı" Çalışmalarını Sürdürüyor.
Toplam 161 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.