Haberler

Haberler

Toplam 169 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Verimlilik Artıkça Enerji Tüketimi de Artıyor (28 Mart 2011)Enerji verimliliği standartlarını yükseltmek, küresel ısınmayla mücadelenin en kolay yollarından biri olarak lanse ediliyor. Ama bazı iktisatçılara göre bu süreç daha fazla emisyona neden olabilir. Burada enerji geri tepmesi olarak tanımlanan kavram etkili oluyor. Daha verimli olan arabaların daha az yakıt tükettiği konusunda bir kuşku yok. Ama benzin masrafının az olması araba kullanmaya teşvik ediyor.
Ofisler her telden çalıyor (1 Nisan 2011)Mimarlar dünyaca ünlü şirketlere ilginç ofis binaları tasarlıyor. İngiltere''nin ortasında bir telekom şirketine geleneksel motifli bir ofis yapıyor, Portekiz''de ise üçgen formları kullanarak yaratıcılığın zirvesine çıkıyor.
Patron''un Çek Defteri''nden Başkalarının Parası''na: Halka Arzlar (1 Nisan 2011)ArkiPARC 2011 oturumları arasında yer alan "Gayrimenkul''de Halka Arz" başlıklı oturum zengin içeriği ile dikkat çekti. Mentor Proje Yönetimi ortaklarından İlhami Akkum''un moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturuma Çelen Kurumsal Değerleme ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Çelen ve İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç konuşmacı olarak katıldı.
Konut, Ofis ve Lojistik Yatırımlarına Profesyonel Bakış (1 Nisan 2011)ArkiPARC 2011''de konut, ofis ve lojistik yatırımları da mercek altına alındı. Mimar Melkan Tabanlıoğlu krizin sektör açısından öğretici olduğunu, mimari projelerin kişiye ve kente katkı sağladığı zaman daha çok değer bulduğunu dile getirdi.
2. tüp tünel hattında ''tarihi miras'' önlemi (1 Nisan 2011)Boğaz Karayolu Geçiş Projesi güzergâhı, tarihi kalıntı ihtimaline karşı jeo radarlarla tarandı. 50 metre derinliğe ulaşan radyo dalgaları Yenikapı''da duvar kalıntısı tespit etti.
ArkiPARC''ta Eski Sanayi Alanlarına Yönelik Yeni Fırsatlar Masaya Yatırıldı (1 Nisan 2011)Moderatörlüğünü İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi (İMP) Kentsel Tasarım ve Yarışmalar Departmanı Proje Yürütücüsü Murat Vefkioğlu''nun üstlendiği "Eski Sanayi Alanlarında Yeni Geliştirme Fırsatları" başlıklı panel, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, İMP Planlama Koordinatörü Özdemir Sönmez, Kartal Kentsel Geliştirme Derneği Başkanı Ahmet Piker ve Kağıthane-Ayazağa Vadisi Kentsel Geliştirme Derneği Başkanı Bekir Kılıç''ın katılımı ile gerçekleşti.
Fukuşima gömülüyor (1 Nisan 2011)Tsunamide hasar gören Fukuşima nükleer santralı, son çare olarak 3 aşamalı bir planla kapatılıyor. Zemini, sızıntıya karşı ziftle kaplanacak, reaktörlerin üzeri de özel bir çadırla kapatılacak.
Bergama''yı yabancı tanıyor (1 Nisan 2011)İzmir''de, Akropol, Asklepion gibi ilk çağ medeniyetlerinin en görkemli eserlerine sahip Bergama''ya dünyanın her yerinden turistler gelirken, yerli turistlerin ilgi göstermemesi şaşırtıyor.
Agora''nın önünde tek engel kaldı (1 Nisan 2011)Kazıların sürdüğü İzmir''in tarihi kent merkezi çevresinde bulunan binalar yıkıldı. Agora''nın önünde kalan tek engel ise Mezarlıkbaşı Katlı Otoparkı.
Asya belediye başkanları İstanbul’da küresel krizi konuşuyor (1 Nisan 2011)Küresel Finansal Krizin Asya kentleri üzerindeki etkisinin ele alınacağı II. Asya Belediye Başkanları Forumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın ev sahipliğinde İstanbul''da başladı.
"Arsayı tual olarak düşünebiliriz" (1 Nisan 2011)Bu yıl, "Çizginin Dışındakiler" ana konsepti çerçevesinde, dünya görüşleriyle farklılık yaratmış isimleri ağırlayan Bersay İletişim Enstitüsü (BİE), Kerem Erginoğlu''nu konuk etti.
ArkiPARC 2011''de İstanbul Finans Merkezi Masaya Yatırıldı (1 Nisan 2011)Son yıllarda İstanbul Ataşehir bölgesindeki gelişmenin de en önemli parçası olan İstanbul Finans Merkezi konusu 31 Mart Perşembe günü ArkiPARC 2011''de yine tüm paydaşları bir araya getiren bir oturumla tartışıldı. ULI Türkiye''nin başkanı Haluk Sur moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda IMS İcra Kurulu Başkanı Serdar Güçar, İBB''den İstanbul Finans Merkezi Altyapı Komitesi koordinatör yardımcısı Timuçin Kurt ve bölge için proje geliştiren mimari ekiplerden birisi olan Tabanlıoğlu Mimarlık''ın yöneticilerinden Murat Tabanlıoğlu''ndan oluşan konuşmacılar proje sürecini dinleyicilerle paylaştılar.
ArkiPARC 2011 Gayrimenkul Ödülü Kazananları Belli Oldu (1 Nisan 2011)Arkitera Mimarlık Merkezi''nin, "Kentsel Kalite için Diyalog" teması ile gerçekleştirdiği ArkiPARC 2011 kapsamında 31 Mart akşamı Fulya Fuar Merkezi''nde gerçekleşen Gayrimenkul Ödülü 2011 Belediye Başkanları, gayrimenkul geliştiricileri ve mimarları bir araya getirdi. Fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar onurlandırmayı amaçlarken sektöre örnek teşkil eden başarılı yatırımları öne çıkaran Gayrimenkul Ödülü ilk kez 2008 yılında verilmişti. Konut, Ofis, Otel, Alışveriş Merkezi, Alternatif Yatırımlar ve Karma Kullanım alanlarında geliştirici ve mimarlık ofislerine verilen Gayrimenkul Ödülü Töreni 2011 haberci Özlem Gürses''in sunumu ile renkli görüntülere sahne oldu.
Türkiye''nin "enerji haftası" (1 Nisan 2011)Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası''na Türkiye, 11 - 17 Nisan tarihleri arasında santralistanbul tarafından organize edilen "santralistanbul Enerji Haftası" ile katılıyor...
Enerji nasıl depolanır? (1 Nisan 2011)Çevre dostu yenilenebilir enerjilere geleceğin enerjisi gözüyle bakılıyor, ancak bu enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin depolanması sorunu sürüyor. Yeni yöntem elektrikten metan gazı üreterek enerjiyi depolama.
"Belgrad ormanlarında göz göre göre suç işleniyor" (1 Nisan 2011)Orman Mühendisleri İstanbul şubesi yetkilileri, Belgrad ormanındaki su dolum tesislerinin yasal olmadığını söylüyor. Tesisler ise doluma devam ediyor.
Üçkuyular''da metro tepkisi (1 Nisan 2011)İzmir''in Üçkuyular semti esnafı, Üçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatı nedeniyle İnönü Caddesi''nin yaklaşık 1 yıldır araç trafiğine kapalı kalmasına tepki gösterdi. Dün metro şantiyesi önünde toplanan işyeri sahipleri basın açıklaması yapıp Büyükşehir Belediyesi''ni eleştirdi.
Buca''ya kestirme yol için TSK''dan izin beklenecek (1 Nisan 2011)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca trafiğini rahatlatması için yapılacak "Uçan yol" adıyla bilinen 7.5 kilometrelik ekspres yolun 1350 metrelik kesiminde kamulaştırma çalışmalarını tamamlandı. Yeşildere bağlantısını sağlayacak köprünün geçeceği alan için ise Türk Silahlı Kuvvetleri''nden (TSK) arazi tahsisi istenecek.
"Çevreden de kalkınmadan da taviz yok" (1 Nisan 2011)Başbakan Erdoğan: "Biz ne çevreden, ne de kalkınma mücadelesinden taviz veririz."
Türkiye''nin "iklim" hesapları (1 Nisan 2011)Eroğlu, sera gazlarının atmosferde birikerek küresel iklim değişikliğine neden olduğuna dikkat çekerek, Türkiye''de sera gazlarının yüzde 70''inin enerji üretiminden kaynaklandığını söyledi.
Toplam 169 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.