Haberler

Haberler

Toplam 199 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Yedi asırdır direniyor (5 Mayıs 2011)1299''da ahşaptan yapılan Eşrefoğlu Camisi''ndeki ağaç bölümlerinin nasıl olup da çürümeden bugüne kadar geldiği hala bilinmiyor.
Draw-Think-Tank: Emerging Territories of Movement 15x360 Manifestos (6 Mayıs 2011)Bu proje, öğrencileri, keşifçileri, yeni çağın filozoflarını, uzmanlarını ve karar merciilerini, geleceğin kentlerini ve halkını düşünmek üzere bir araya getirecek.
Yuvayı Dişi Kuş Yapar (6 Mayıs 2011)Bu hafta yayınlamayı düşündüğüm projeleri incelerken kadınların mimarlık mesleğinde temsili konusunda oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaştım. Hatırladığım projeleri aklımdan geçirmek suretiyle kadın mimarlar tarafından tasarlanmış on yapıyı seçtim. İlk seçtiklerim arasında Zaha Hadid, Kazuyo Sejima ve Gae Aulenti vardı. Bu seçimi yaparken doğal bir şekilde bir liste oluşacağını düşünmüştüm ama farkettim ki karı-koca eşli takımlar haricinde kadınlar tarafından tasarlanmış mimari eserlere ulaşmak oldukça zor. Bulabildiklerimin çoğu da iç mimarlık veya iç mimarlığın ağırlıkta olduğu tasarımlardı.
''Çılgın Proje''ye Hazine Garantisi (4 Mayıs 2011)"Çılgın Proje"nin gereğini ve teknik etkilerini uzmanlarına bırakalım. Biz finansmanına, kamuya yük olup olmayacağına bakalım. Açıklamalar, olayın şimdilik siyasi bir proje olduğunu gösteriyor, iki yıl sürecek bir fizibilite çalışmasından sonra teknik detaylar ortaya çıkacakmış. Ama şimdiden açıklanan bir niyet var: Proje kamuya yük olmayacakmış, finansmanı yap-işlet (Yİ) veya yap-işlet-devret (YİD) modeliyle sağlanacakmış.
Çılgın yandaşlık projeleri (6 Mayıs 2011)''Kanal İstanbul Projesi''nin çılgın bir proje olmadığını, ondan daha önemlilerinin, daha çılgınlarının bile geçtiğimiz son 3-5 yılda bitirilmesi için önemli mesafe kat edildiğini yazdım. Acayip, tuhaf, eleştiri kültüründen nasip almamış mesajlar geldi.
CHP''li belediye, cami külliyesinin ruhsat iznini iptal etti (6 Mayıs 2011)CHP''li Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürlüğü''nce yapılacak olan Diyanet Külliyesi ve Camii''nin ruhsat iznini iptal etti.
Sahil camileri cemaatini bekliyor (6 Mayıs 2011)Kalabalık cemaatle namaz kılmak müthiş huzur verir insana. Bu yüzden selâtin camilerinde her dem gökyüzüne açılan yüzlerce el, avlusuna ayak basan binlerce insan var. Peki ya Boğaziçi''nin en güzel yerlerindeki sahil camileri?
Bu bir tekne! Bu bir ev! Hayır, bu bir yüzen ev! (6 Mayıs 2011)Amsterdam ve Londra''daki kanallarda da kullanılan tekne-ev konsepti, lüks konutlara ilham verdi. Bazıları hareket de edebilen evlerin pek çoğu da enerjisini doğal kaynaklardan elde ediyor.
Menemen''de ‘Belen Köprüsü'' bayramı (6 Mayıs 2011)Menemen''e bağlı 8 köyü merkeze bağlayan yolu 14 kilometre kısaltan Belen Köprüsü ulaşıma açıldı.
Çevresel ve ülkesel çılgınlık(lar)... (6 Mayıs 2011)İstanbul Boğazı''na paralel bir kanal ve iki yakasında yeni kentler inşa etme iradesi, seçim arefesinde kamuoyuna "çılgın proje" olarak açıklandı. TDK Sözlüğü''ne göre çılgın, "aşırı davranışlarda bulunan, deli, mecnun".
7 asırdır direniyor (6 Mayıs 2011)Eşrefoğlu Cami, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmesi için başvuru yaptığı 27 merkezden biri...
Tuhaf icatlar için de başvuruldu! (6 Mayıs 2011)İcatlar tarihi mucitlerin ''tuhaf'' buluşları için patent ofislerinin kapısını aşındırmasına da tanık oldu, işte birkaç örnek.
Odun deposundaki tarihi mezar çalınmış (6 Mayıs 2011)Sakarya''da bir odun deposunda yapılan zemin çalışmalarında geç Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen bir mezar bulundu ve bunun üzerine kurtarma çalışması başlatıldı.
Belki şehre bir kanal gelir, çok fena olur! (6 Mayıs 2011)Balıklar için Boğaz''ı bayram yerine çeviren akıntıların bu insan eli ''kanalı'' tercih edip etmeyeceği konusunda doğayla beraber hareket ediyor ve ''tatmin'' olmuyoruz. Bu sular bizim değil, onların!
Van Gölü''ndeki ''Çernobil'' zararlı mı? (6 Mayıs 2011)Ukrayna''da meydana gelen Çernobil nükleer kazası sonucu atmosfere yayılan radyoaktif serpintinin saptandığı Van Gölü''nde, değerlerin düşük olması nedeniyle insan sağlığı ve ekoloji açısından herhangi bir risk oluşmadığı bildirildi.
8 binayı, davul-zurna eşliğinde yıktılar (6 Mayıs 2011)İstanbul''da, Tuzla Belediyesinin kent içi trafik sıkışıklığını çözmek için hazırladığı "İçmeler Kavşak Rehabilitasyon Projesi" kapsamında 8 bina, davul zurna ile yıkıldı. Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, yıkılan 8 binanın yerine 13 katlı modern bir yapı inşa edileceğini ifade etti.
Gökçek''e ''otopark'' şoku (6 Mayıs 2011)Ankara 1. İdare Mahkemesinin, Büyükşehir Belediyesince geçen yıl başlatılan cadde ve sokaklardaki ücretli otopark uygulaması hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiği bildirildi.
TMSF, müteahhit oldu (6 Mayıs 2011)2017 yılına kadar bitirilmesi planlanan 5 bin 359 konutluk Eston Deniz ve 2 bin 800 konutluk Eston Şehir projesinde inşaat çalışmaları TMSF ile tekrar başladı.
Gülsan, yenilenebilir enerji yatırımına hazırlanıyor (6 Mayıs 2011)Gülsan Holding, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi projelerini değerlendiriyor.
Metro inşaatları devrediliyor (6 Mayıs 2011)Ankara''da yapımı devam eden metro inşaatları, 7 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek törenle Ulaştırma Bakanlığına teslim edilecek
Toplam 199 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.