Haberler

Haberler

Toplam 199 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Osmanlı''nın çılgın projeleri (2 Mayıs 2011)Başbakan Erdoğan''ın açıkladığı "çılgın proje" kanal İstanbul için gelen tepkilerden birisi, "Bu projenin ilk olarak Sultan Süleyman tarafından gündeme getirildiği" oldu. Sultan Süleyman''ın projesinin "Boğaz''ın doğusunda olduğu" notu da düşüldü. Sultan Süleyman''ın Sakarya Nehri ile Sapanca Gölü''nü Marmara ile Karadeniz''e bağlama projesi, Osmanlı dönemindeki tek kanal projesi değildi.
Doğa, kültür, kent talanına karşı Anadolu Yürüyüşü (2 Mayıs 2011)Buralara kapitalizmin vahşisi şimdi geliyor esas. Kuralsızlaştırma (deregulation) ile yürüyen, kararları birkaç adamın aldığı rant, tüketim ve israf ekonomisinden söz ediyoruz. Çılgın Proje bunun mükemmel örneği. Topyekûn saldırı karşısında içeride ve dışarıda toplumsal tepki, farkındalık ve bilinç her gün artıyor.
Çılgın projeye dünya da karşı çıkacaktır (2 Mayıs 2011)Sevgili okurlar; Başbakan Erdoğan nihayet geçen hafta "çılgın projesini" açıkladı. Daha önceden de tahmin edildiği gibi bu proje Karadeniz''le Marmara''yı birleştiren ve İstanbul''un bir bölümünü "ada" haline getiren bir kanal projesi. Açıklanmasıyla birlikte bu proje özellikle medyada en çok tartışılan konu haline geldi. Halkın o kadar da heyecanlanmadığı izlenimi edindim. Yapılabilir mi?
Çılgın proje için dört güzergâh var (2 Mayıs 2011)Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kanal güzergâhı için dört ayrı seçeneğin bulunduğunu belirterek "spekülasyona gelmeyin" dedi.
İzmir Körfezi''ne cankurtaran simidi (2 Mayıs 2011)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi''nde denize girilmesini amaçlayan ''Büyük Körfez Pojesi''ni başlattıklarını bildirdi. Kocaoğlu, "Liman güzergahının derinleştirilmesi, dere ağızlarının temizlenmesi, kuzeyde sirkülasyon kanalı açılması, dolayısıyla körfezde balık üretiminin artmasını ve insanlarımızın denize girmesini amaçlıyoruz" dedi.
Dünya mirasına 4 aday daha (2 Mayıs 2011)Kültür ve Turizm Bakanlığı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi''ne 4 aday için başvuru yaptı. Bergama, St. Pierre, Eşrefoğlu Camii ve Göbeklitepe için yapılan başvurunun sonucu Haziran ayında sonuçlanacak.
Kanalİstanbul yükselen Türkiye''nin resmidir (2 Mayıs 2011)İktisatçı Doç. Dr. Dündar Murat Demiröz, Kanalİstanbul projesinin Türkiye''nin son yıllardaki yükselişine uygun olduğunu söyledi. Demiröz, "Sadece günlük gelişmelere bağlı kalan ve büyük hedefler gütmeyen siyasetler tarihe mal olmazlar. Bu açıdan Başbakan''ın açıkladığı proje açıkçası bana çok çılgın gelmiyor. Bilakis yapılması neredeyse zorunlu bir proje gibi geliyor" dedi.
Türkiye nükleer enerjiye karşı (2 Mayıs 2011)Nükleer enerjiye geçiş için hazırlık yapan hükümet, referandumu göze almış durumda. Ancak yapılan araştırmaya göre referandumun sonucu nükleer aleyhine çıkabilir.
Doğaya bir darbe daha (2 Mayıs 2011)ÇED Yönetmeliği''nde yapılan değişikliğe doğa korumacılardan tepki geldi...
Bayrampaşa''ya süper proje: Şanzelize Caddesi (2 Mayıs 2011)Bayrampaşa Belediyesi''nin yeni başkanı Atilla Aydıner bir dolu projeyle görevine merhaba dedi. Bayrampaşa''nın bir meydan eksikliği olduğunu söyleyen Aydıner''in ilk çılgın projesi ise ilçesine Fransızların ünlü caddesi Şanzelize''nin benzerini kurmak.
Gerçekleşen bir masal: Miniaturk (2 Mayıs 2011)Miniaturk de bir anda Selimiye Camii''nden Sümela Manastırı''na gideceksiniz. Üstelik Atatürk''ün doğduğu evle Mescid-i Aksa''yı da yan yana görebilirsiniz.
''Mona Lisa'' radarla aranıyor (2 Mayıs 2011)Mona Lisa tablosuna modellik eden Lisa Gherardini''nin mezarını arama çalışmalarında özel bir radar aygıtı kullanılıyor.
Kanalın üstesinden 7 padişah gelemedi (2 Mayıs 2011)İstanbul''a kanal açma projesi ilk defa Kanuni Sultan Süleyman devrinde tasarlanmış ve bu proje için de Mimar Sinan görevlendirilmişti Karadeniz-Marmara''ya kanal açma projesine Kanuni''den başlayarak 7 padişah teşebbüste bulunmuş lakin her defasında sorun çıkmış ve proje hayata geçirilememişti...
Tunceli, yatırımla ''duvarları eritti'' (2 Mayıs 2011)Tunceli''nin Karadeniz''e bağlanması için önemli bir adım olan Pertek Köprüsü nihayet yıllar sonra hayata geçiyor.
Eyüp''teki 50 yıllık sorun tek tek çözülüyor (2 Mayıs 2011)Eyüp''te 50 yıllık tapu sorunu çözülen son bölge Karadolap Mahallesi oldu. Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin belirlediği rayiç bedellerini açıkladı.
Bisiklet şehri Konya, rekora pedal basıyor (2 Mayıs 2011)Düz arazi yapısı ve çoğu kişinin ulaşım için bisikleti tercih etmesi nedeniyle Konya''da bisiklet kullanımı rekor denebilecek düzeye ulaştı.
''Ucube''nin faydaları (2 Mayıs 2011)Kars''tayız. Sarıkamış Şehitleri''ni anma programı çerçevesinde bir davet var. Hava, bizim İstanbul''daki havalara göre zehir gibi soğuk. Birkaç arkadaşla kaleyi dolaşıyoruz. Arkadaşlardan biri Anadolu Ajansı''nın İstanbul Bölge Müdürü Ömer Erim Baştimar. Ömer''in memleketi Kars.
Yeraltı şehirlerinin gizemi kaldırılacak (2 Mayıs 2011)Aksaray Müze Müdürü Yüksek Sanat Tarihçisi Yusuf Altın, Türkiye''de ilk kez yeraltı şehirlerinin haritasını çıkarmak için Kapadokya bölgesindeki 4 kasabada arkeometre jeofizik radar taraması yaptıklarını söyledi. Altın, "Şehirlerin sit alanı ilan edilmesi ve turizme kazandırılması için çalışmalara başlayacağız" dedi.
Mardin artık dünya markası (2 Mayıs 2011)Son 5 yılda yapılan yatırımlarla Mardin, güvercinleri gibi havalandı; 30''dan fazla fabrika açıldı, 80''den fazla şirket büyük tesis yapabilmek için başvurdu. Mardin büyük bir hızla dünya markası olma yolunda ilerliyor. Özellikle son 4- 5 yıl içinde yapılan yatırımlarla bu kadim kent, Mardin güvercinleri gibi havalandı.
Kumdan sanat (2 Mayıs 2011)Tayvan''ın başkenti Taipei''de düzenlenen geleneksel kum heykel festivalinin dördüncüsü başladı. 41 ülkeden 8 sanatçının katıldığı festivalde "kutuplarda yaşam", "Amerikan yerlileri" ve "Roma kuşatması" gibi temalara yer verildi.
Toplam 199 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.