Haberler

İstanbul’daki 29 tarihî cami kameralı güvenlikle korunacak

Tarih: 24 Temmuz 2006 Kaynak: Zaman

Çini, halı ya da Kur’an-ı Kerim çalınması gibi vakalarla gündeme gelen tarihi camilerdeki soygunlar, kameralı güvenlik ile engellenecek. Halen bazı camilerde bulunan kameralı sistem, İstanbul’daki 29 camiye daha kurulacak.

Son yıllarda sık sık hırsızlık vakaların yaşandığı tarihi camiler kameralı güvenlik ile korumaya alınıyor. İstanbul’un muhtelif ilçelerinde bulunan toplam 29 adet eski eser camiye, kameralı elektronik güvenlik sistemi kurulması için ihale açıldı. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Eminönü, Fatih, Eyüp ve Zeytinburnu ilçelerindeki 29 camiye, kameralı elektronik güvenlik sistemi kurulması ve çalışır durumda teslim edilmesi işi “açık ihale usulü” ile gerçekleştirilecek. İhale, 17 Ağustos 2006 tarihinde saat 14.00’te İstanbul Beyoğlu’ndaki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde yapılacak.

Sadece yerli firmaların katılabileceği ihalenin teknik şartnamesi, mesai saatleri içinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden bedeli mukabili temin edilebilecek. Teknik şartnameye göre hazırlanacak olan teklif mektupları ise ihale günü, ihale saatine kadar Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne götürü bedel üzerinden verilecek. Buna göre ihale sonucu üzerine ihale yapılan istekli ile toplam bedel üzerinden götürü bedel sözleşmesi imzalanacak. Yer tesliminden itibaren toplam 80 günlük süreyi kapsayacak olan işin ihalesinde firmalar, teklif ettikleri bedelin yüzde 3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecekler.

Hırsızlık, alarm, yangın ihbar ile dijital kamera izleme ve kayıt sistemlerinden oluşacak elektronik güvenlik sistemi çerçevesinde 144 adet dijital renkli kamera, 267 adet harici dijital renkli kamera, 33 adet LCD renkli monitör, 33 adet 16 kanal dijital kayıt cihazı, 28 adet LCD ekran alarm paneli, 231 adet Pır ve MW dedektör, 28 adet harici siren, 28 adet dahili siren, 28 adet alarm panik butonu, 32 adet ilave güç kaynağı, 130 adet manyetik kontak ve 33 adet akü satın alınacak. Söz konusu sistemin kurulacağı camiler ve bulundukları ilçeler söyle: “Osmanağa Cami, Erenköy Zihni Paşa Camii, Tütüncü Mehmet Efendi Camii, Erenköy Galip Paşa Camii, Suadiye Camii (Kadıköy), Yeni Camii, Büyük Selimiye Camii, Atik Valide Camii, Beylerbeyi Hamid-i Evvel Camii, Aziz Mahmud Hüdai Camii, Çinili Camii, Şemsi Paşa Camii (Üsküdar), Ortaköy Büyük Hamidiye Camii, Sinan Paşa Camii, Yıldız Hamidiye Camii (Beşiktaş), Cihangir Camii, Kasımpaşa Merkez Camii, Ağa Camii (Beyoğlu), Teşvikiye Camii (Şişli), Laleli Camii, Zeynep Sultan Camii, Sultanahmet Firuzağa Camii, Sultanahmet Camii (Eminönü), Fatih Camii, Pertevniyal Valide Sultan Camii, Mesih Ali Paşa Camii (Fatih), Zal Mahmut Paşa Camii, Defterdar Mahmut Efendi Camii (Eyüp) ve Merkez Efendi Camii (Zeytinburnu).”

İhalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif, en düşük fiyat esasına göre belirlenecek. Tarihi camilerde kıymetli halı, şamdan, çini ve Kur’an-ı Kerim’lerin yanı sıra Sakal-ı Şerif çalınması gibi hırsızlık vakaları görülünce bazı camilere kameralı güvenlik sistemi kurulmuştu.

Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.