Haberler

OMA’nın Arşivine Paha Biçilemiyor

Tarih: 26 Temmuz 2006 Kaynak: Building Design Çeviren: Derya Karadağ
OMA, Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nün (NAI) arşivleri karşılığında önerdiği 900.000 Pound’luk teklifi az buldukları yönünde açıklama yaptı.

Rem Koolhaas ile Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nün yapacağı 900.000 Pound’luk anlaşma kabul edilmeyince, dünyanın en büyük ve dikkat çekici mimarlık arşivinin geleceği konusundaki endişeler arttı.

OMA, geçmişi 1975 yılına dayanan ve 20.000 kutudan oluşan koleksiyonu, anlaşma maddelerinin gelecek işleri de içermesi ve fiyat teklifinin az olması sebepleri ile geri çevirdiklerini açıkladı.

Bir yıla yakın süren görüşmeler sonucu yaşanan bu gelişme, önde gelen mimarların, hayatları boyunca yaptıkları işlerin sermayeye dönüşmesi ve halkın bu bilgilere erişimi konusunda kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Bu sene 31 Mart’ta yer alan bir haberde Building Design, Archigram arşivinin kaderi ile ilgili ciddi şüpheleri olduğunu bildirmişti.

Hollanda Mimarlık Enstitüsü müdür yardımcısı Patrick van Mil, anlaşmanın olmaması ve koleksiyonun parçalara ayrılabileceği düşüncesi ile gelecek kuşaklar adına umutsuzluğa kapıldığını söyledi.

Arşivin büyük bir çoğunluğu, geçen haftalarda İngiltere’deki ilk yapısı Serpentine Pavyonu’nun açılışını yapan Koolhaas’a ait ve 25 yıl önce kağıt peçetlere yazdığı karalamalarını, düşüncelerini ve mimar olmadan önce yazdığı oyun senaryolarını içeriyor.

Van Mil, “Rem Koolhaas, geçtiğimiz yüzyılın en büyük mimar ve düşünürlerinden biri.” dedi. “Bizim için en önemlisi, arşivin bir bütün olarak halk tarafından erişilebilecek bir yerde olması ve parçalanıp müzelere ve özel kişilere satılmaması.”

Teklifin hükümet kaynaklı olduğunu da sözlerine ekleyen van Mil, akla uygun olduğu konusunda da ısrarcı olduklarını söyledi.

Joe Coenen ve Neutelings Riedijk Architects gibi diğer önde gelen Hollandalı mimarlar, arşiv malzemelerini satmaktansa Hollanda Mimarlık Enstitüsü’ne bağışlamayı tercih ettiler.

Bununla birlikte, OMA yönetim müdürü Viktor van der Chijs, iki yıl önce Kanada Mimarlık Merkezi’nin arşiv için daha yüklü bir teklifte bulunduğunu ancak şirketin öncelikleri arasında arşivin satılmasının yer almadığını söyledi.

Van der Chijs, “NAI, talep etmediğimiz bir teklifle geldi ve sonunda bunun bizim için yeterince iyi olmadığına karar verdik.” dedi. “Bize, hemen bir ödeme yapmayı ve bundan sonraki işlerimizin arşiv hakkını da zamanı gelince yapılacak ödemeler karşılığında almayı teklif ettiler. Bu onlar açısından oldukça açık uçlu bir teklif. Arşiv bizim için oldukça değerli ve ancak birileri önemli tutarda para teklif ederse göz önünde bulundurabiliriz.”

Arşiv, OMA’nın yaptığı işlerin %95’lik bir bölümünü içeriyor. Arşivde ayrıca, Prada Moda Evi için tasarlanan mobilyalar ve Japon hükümeti tarafından görevlendirilerek, geleceğin şehirleri konulu çalışma da bulunuyor.

OMA’ya önerilen 900,000 Pound’luk teklif, Mondriaan Vakfı ve Prince Bernhard Kültür Fonu gibi ulusal Hollanda organizasyonları tarafından paylaşılarak karşılanacaktı.

OMA, RIBA Vakfı’nın koleksiyon için herhangi bir teklifte bulunmadığını belirtti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.