Haberler

Harvard'da Bir Türk Mimar

Tarih: 14 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Sonat Bahar
Ağahan Vakfı ödüllü mimarımız Han Tümertekin, eylül ayında Amerika'nın en prestijli üniversitelerinden Harvard'ın tasarım bölümünde proje çalışması yapacak.

Mimar Han Tümertekin, üzerinde iki yıldır çalıştığı ve Beyoğlu'na yeni bir yaklaşım getirecek alışveriş merkezi projesini Harvard'lı öğrencilerle paylaşıp fikirlerini soracak. Tümertekin, serbest mimarlık yapan ve projeleri nedeniyle Harvard'a davet edilen ilk Türk mimar. Bu nedenle de Amerikalı öğrencilerle paylaşacağı projeye çok önem veren Tümertekin, Harvard'da ders vermeye giden yolun başlangıcını şöyle anlatıyor: "Geçen yıl Amerika'da Harvard'a bir konferans için davet edilmiştim. Yaptığım konuşmada bazı etkileyici içerikler bulunmuş olmalı ki bir ay sonra konferansta gösterdiğim projelerin bir kısmının kullanılacağı bir kitap önerisi geldi. Harvard'lı yetkililer 'Senin çalışmaların hakkında bir kitap yayınlamak istiyoruz,' dediler."

Çalışmaları Kitap Oldu
Öğrencilere gösterilmek için hazırlanacak özel bir kitap için başlayan ilişki giderek ilerleyince, Harvard'lı akademisyenler Han Tümertekin'i daha yakından tanımak istemiş. Kitap hazırlıkları sürerken de konu Harvard'da ders vermeye kadar gelmiş: "Harvard'daki tasarım bölümü; mimarlık dünyasının hocaları, öğrencileri ve orada proje yöneten mimarları açısından çok elit bir grubunun buluştuğu, yaratıcı bir atmosfer. Zamanla kitabın malzemesini sağlamak için üniversite yönetimiyle ilişkilerimiz gelişti. Kitabın editörlüğünü yapan Haşim Sakis, birkaç kez Türkiye'ye geldi. Kendisiyle farklı ortamlarda buluştuk ve mimari görüş anlamında da benzer eğilimlerimiz olduğunu anladık. Yaklaşık bir yıldır hazırlanan kitap bu ay sonunda yayınlanacak. Bu arada birkaç ay önce İstanbul'da dünyanın en önemli mimarlık ödülü olan Pritzker Mimarlık Ödülü'nün de töreni yapıldı. Ben de o akşam Harvard'ın şimdiki mimarlık bölümünün dekanıyla aynı masadaydım. Beni tanıdığını, binalarımı bildiğini söyledi. Döndükten birkaç gün sonra da Haşim Sakis aradı ve 'Önümüzdeki sonbaharda bir proje stüdyosu yönetmeni istiyoruz, programını ayarlar mısın?' diye sordu. 'Elbette ayarlarım,' dedim." Han Tümertekin, Harvard'da dört ay boyunca 13 tasarım bölümü öğrencisiyle Beyoğlu'nda yapılan alışveriş merkezi projesi üzerine çalışacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.