Haberler

Davetle ihaleye suç duyurusu

Tarih: 22 Eylül 2006 Kaynak: Milliyet
Kamu İhale Kurumu (KİK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) "7 tepe - 7 tünel" sloganıyla başlattığı ve ilana çıkmadan gerçekleştirdiği ihaleyle Kiska ve Mak - Yol konsorsiyumuna verdiği Dolmabahçe - Piyalepaşa - Dolapdere tünel inşaatı işini mevzuata aykırı bularak suç duyurusunda bulundu.

KİK, belediyenin martta pazarlık usulüyle yaptığı tünel ihalesini, "ihalenin ilana çıkılmadan gerçekleştirildiği ve usulsüz işlemler olduğu" iddia edilince incelemeye aldı. Bu çerçevede, 105 milyon dolara Kiska ile Mak - Yol konsorsiyumunun üstlendiği tünel işinin belgeleri istendi. Belediye, ihalelerin bir an önce yapılmasını İstanbul Valiliği''nin talep ettiğini bildirdi ve şöyle savunma yaptı:

''Saydam ve açık olmalı''
"Valilikten belediyemize gelen yazıda bölgenin deprem coğrafyası içerisinde olduğu belirtilerek olası bir depreme karşı yol, köprü, kavşak ve viyadüklerin açık tutulması ile alternatif yol güzergâhlarının sağlanması açısından 15 tünelin ivedilikle yapılması istendi. İş ivedilik gerektirdiği için söz konusu ihale pazarlık usulü gerçekleştirildi."

KİK ise 7 Ağustos 2006''da aldığı kararda durumun Kamu İhale Kanunu''na göre pazarlık usulü ilana çıkmayı gerektirecek durumlar arasında yer almadığını; bu yöntemle ihaleye çıkmak için doğal afet, salgın hastalık, ani ve beklenmeyen olayların ortaya çıkması gerekiğini belirtti. "İdareler ihalenin saydam ve rekabete uygun olmasını sağlamakla yükümlüdür" diyen KİK, şunları kaydetti:

"Dolmabahçe - Piyalepaşa - Dolapdere tünel işi pazarlık usulünün uygulanmasına ilişkin koşulları taşımamaktadır. Türkiye''nin neredeyse tamamı deprem coğrafyası içindedir. 17 Ağustos depreminden sonra, yakın zamanda İstanbul''da olası bir deprem tehlikesini kuvvetlendiren bilgi ve gelişme yoktur. Olası depreme karşı yapılacak hazırlıklar ani ve öngörülemeyen bir hadise değildir."

KİK, usulsüzlüklerin Cumhuriyet Savcılığı''na ve İçişleri Bakanlığı''na bildirilmesini kararlaştırırken, ihalenin iptali gerektiğini kaydetti.

Topbaş: Yargı yolu açık kompleksim, korkum yok
Tünel ihale yöntemini savunun İBB Başkanı Kadir Topbaş, işlerin kaliteli ve zamanında yapılması için adam gibi adamlarla iş yapmak zorunda olduklarını bildirdi. Tünelin ilk ve örnek olduğunu kaydeden Topbaş, şöyle dedi: "Yüzümüzü kızartacak bir iş yapmadık. Kompleksim, korkum yok. Bu işte iyi ve yeterliliği olduğuna inandığımız, bildiğimiz firmaları davet ettik. Bu işin aciliyeti vardı. Çünkü bu yapılar 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olmak zorunda. İstanbul''da yeni yollar açma imkânımız yok."
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.