Haberler

İmece usulü kazılar ancak iki ay sürdü

Tarih: 22 Eylül 2006 Kaynak: Akşam Yazan: Hatice Özdemir
Bu yıl ilk kez imece usulü yapılan Allianoi kurtarma kazısına Kültür ve Turizm Bakanlığı ödenek ayırmayınca kazılar, Allianoi Girişim Grubu''nun başlattığı kampanya sayesinde 2 ay süreyle yapılabildi. İzmir''de gerçekleşmesi planlanan EXPO toplantısına ev sahipliği yapacak İZTO'' da kampanyaya destek verdi. İzmir, İstanbul, Bursa, Edremit ve Bergama''dan bazı firma ve yerel yönetimler de Allianoi kazısına destek oldu. Bu yılki kazıda 52 işçi çalıştırılabildi. Kazıda; arkeolog, restoratör, mimar ve ünlü fotoğraf ustası Ara Güler ile beraberindekiler gönüllü olarak görev yaptı. Maddi sıkıntılar yüzünden kazı sezonuna geç başlanmasına karşın Allianoi''da çok önemli sonuçlara ulaşıldı. Doğu-batı doğrultulu sütunlu anıtsal caddenin sonu tespit edildi. Bu alanda çok sayıda arkeolojik buluntunun yanı sıra Roma İmparatoru Focas dönemine (MS VII.YY) ait 8 adet altın sikke bulundu. Ilıcanın kuzeybatısındaki büyük mekanın avlusu ve etrafındaki odalar saptandı. Mekanların birinse MS II.YY''a ait Haber ve Ticaret Tanrısı Herme heykelinin başına rastlandı. Ilıcanın kuzeyinde ise Anadolu''da benzer örneği olmayan bir su yapısına rastlandı. Kurtarma kazısını bu yıl çok sayıda sanatçı, bilim adamı, yerli ve yabancı kazı heyetleri ziyaret etti. Turistik tur programları içine alınmaya başlayan Allianoi''yi en çok Ayvalık''tan gelen gruplar ziyaret etti.

Beş yılda biter
Kazı Heyeti Başkanı Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ahmet Yaraş, ödenek sıkıntısı nedeniyle çalışmaları zorlukla sürdürdüklerini ifade ederek bu yılki kazılarda Allianoi''de haberci ve ticaret tanrısı Herme heykelinin başı bulunduğunu açıkladı. Dr. Ahmet Yaraş açıklamasında şu görüşlere yer verdi. ''Kuzey ılıcanın batısındaki avlulu yapıda bulunan Herme başı uzun sakalları ve kemerli burnu nedeniyle kazı işçileri tarafından Bin Ladin''e benzetildi. Son derece iyi korunmuş heykel başı MS II. veya III.yüzyıla ait olduğu anlaşıldı. Allianoi kazısında altın, gümüş, bronz, pişmiş toprak ve mermer eserler saptandı. Bu kazı sezonunda bugüne kadar müze envanterlik değerde toplam 60 eser saptandı. Zaman ve ödenek olduğunda daha çok eser bulabileceğimizi belirtmek isterim'' dedi. Yaraş, Allianoi''a Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından izin ve ödenek aktarıldığı takdirde, 5 yıl içinde ciddi bir çalışma ile tüm tespit işlerin tamamlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Bulunan tarihi eserlerin Bergama Müzesi''ne teslim edildikten sonra kazıların sona ereceği ancak gelecek yıl yine devam edeceği ifade edildi.

Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.