Haberler

Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi

Tarih: 29 Eylül 2006


Mert Eyiler, Pelin Tan, Hakan T. Şengün’ün yapımcılığını üstlendiği, Şevin Yıldız ve Boğaçhan Dündaralp editörlüğünü yaptığı, Ev: Bir Yerleşme Müzakeresi adlı mimarlık sergisi açıldı. Sergi 20 Ekim 2006 tarihine kadar Beyoğlu Bilsar Binasında ziyaret edilebilir.

Sergi sürecinde belirli günlerde katılımcılar atölyeler düzenleyecek, 30 Eylül 2006 Cumartesi günü 14:00 - 16:30 saatleri arası ise katılımcıların da yer alacağı bir toplantı düzenlenecek.

Serginin Kavramsal Çerçevesi Şöyle Tanımlanmış:
Yer''leşmek düşüncesi ile bağlantılı "ev" kavramı; aynı zamanda bireyin "özel" ve "kamusal" alandaki müzakeresine de işaret eder. Bu müzakere içinde - kent, mahalle ve coğrafya kavramları çerçevesinde - "yer"leşme edimi, yapı"yı şekillendirirken "ev" tüm belirleyici kavram ve öznelerden kopuk bir yerleşme aracı olarak nedir?

Sergide Amaçlananlar ise,
- Evin sosyal ve yapısal olarak yer ile kurduğu ilişkiyi, yapma alışkanlıklarını, teknolojiyi, program gereklerini tartışmak.
- Ev kavramını "yerleşme/inşa etme" deneyimi üzerinden ele alarak mimarlık disiplini içinde kent, modern, geleneksel, yerel bağlamlar açısından analizini yapmak.
- Proje ve yapım arasındaki uçurumun azaltıldığı, sürecin doğru kurulduğu, yapıma ait standartların yükseltildiği yapıları tartışmak.
- Mimarların proje veya tasarım önerilerini farklı konum, argüman ve temsil şekilleri ile bir araya getirerek, mimarlık ortamında yeni ve farklı sorgulamalara dikkat çekmek.
- Belli bir akıma ait olan / olmayan, küresel olan / olmayan, yerel olan / olmayan örnekleri tartışmak.
- Sonuç ürün ile değil, süreçler ve tasarım araçları ile ifade bulan fikirlerle karşılaşmak ve tartışmak şeklinde sıralanmış.
Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.