Haberler

Ankara Hızlı Tren Terminali

Tarih: 30 Kasım 2006 Derleyen: Başak Bozkurt


İmajlar YouTube internet sitesinden alınmıştır.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen ve Ankara – İstanbul arasını 3 saate indirecek olan hızlı tren projesi devam ediyor. 2007 yılında bitirilmesi hedeflenen projenin ilk etabını gidiş - geliş 412km’den oluşan ve 300km''sinde rayların döşenmesi tamamlanan Ankara – Eskişehir hattı oluşturuyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan bir açıklamada, bu hattın Nisan ayında deneme sürüşlerine açılacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Zaman Gazetesi’nde yayınlanan ve bizim de haberler bölümümüzde yer verdiğimiz bir habere göre, Ankara’da hızlı tren için inşa edilecek olan terminal binasının ön projesi tamamlanmış. TCDD tarafından hazırlanan bu proje, hem Ankara taşıyla kaplanmış Cumhuriyet döneminden kalma tarihi Ankara Garı’nın kullanımına son vereceği hem de uzay istasyonunu andırdığı düşüncesi ile pek çok mimarın tepkisini alıyor.

Çeşitli gazetelerde çıkan haberlere göre ülkemizdeki alışılagelmiş terminal yapılarından oldukça farklı bir mimariye sahip olan projede, terminal kullanımının yanı sıra ticaret merkezi, sinema, seyir terasları, dükkanlar, cafeler, ofisler ve sanat galerisi gibi daha pek çok sosyal mekan yer alacak. Otoparklarla beraber toplam 129.280m²’lik bir inşaat alanına sahip olacağı düşünülen yeni terminal binasının, mevcut gar binası ile Celal Bayar Bulvarı arasında inşa edileceği söyleniyor. Mevcut gar binasında sadece VIP (çok önemli kişi) bölümü bulunurken inşa edilmesi planlanan yeni terminal binasında hem VIP hem de CIP (sık seyahat eden kişi) bölümleri bulunacak. Otoparklar, yerin altında 4 kattan oluşacak ve 500 araca hizmet edebilecek. Binada 6 demiryolu hattı kullanılacak ve ana gar salonu dışında, gelen-giden yolcu salonu, bilet satış gişeleri, mescit, sauna, lüks ve fast-food restaurantlar, ilkyardım birimleri ve çok amaçlı konferans salonları yer alacak.

Çıkan haberlere göre, Çek şirket Sudop Praha AS-SDPAK ortak girişimi tarafından hazırlanan yeni teminal binasının inşası için, kat karşılığı, yap-işlet-devret ve kamu-özel sektör ortaklığı modellerinden biri seçilerek önümüzdeki aylarda ihalaye çıkılacak. Proje maliyetinin en az 50 milyon Dolar olacağı tahmin ediliyor.

Çeşitli kaynaklara göre yeni terminal binasının hizmet vermeye başlamasıyla işlevini yitirecek olan eski gar binasına yeni bir fonksiyon kazandırılması planlanıyor. Ankara’da büyük bir konferans salonu ihtiyacı olduğu için, bu gar binasına otel işlevi kazandırarak aynı zamanda konferans salonu ihtiyacının da giderilebileceği düşünülüyor.

Devlet Demiryolları’nın Ankara Tren Garı’nı hızlı trene hazırlamak için 1 yıl önce çıktığı proje ihalesini 946.155 YTL teklif veren Çek Şirket Sudop Praha AS-SDPAK ortak girişimi kazandığı ve 2005 yılının Ağustos ayında yapılan ihaleyi kazanan şirketin, bir yıldır üzerinde çalıştığı projeyi tamamlayarak bir ay önce TCDD’ye teslim ettiği ve demiryolları yönetiminin, kesin proje üzerine Çek şirketle birlikte yürüttüğü sıkı çalışma tamamlandıktan sonra uygulama projesine geçme kararı aldığı, ayrıca uygulama projesiyle ihaleye çıkılacağı ve bu ihaleyi yap-işlet-devret modeli ile, en az işletme süresini veren şirketin kazanacağı söyleniyor.


Harita TCDD''nin resmi internet sitesinden alınmıştır.

Ankara – İstanbul Hızlı Tren Projesinde Son Durum
TCDD resmi sitesinde yer alan bilgilere göre 5 Aralık 2003 tarihinde başlanan Ankara - İstanbul Hızlı Tren Projesi''nin 1. etabını kapsayan Esenkent - Eskişehir arasının altyapı çalışmaları % 80 oranında tamamlanmış.

Bugüne kadar, 297km üstyapı döşemesi tamamlanan projede, 15km uzunluğundaki Sincan - Esenkent arasındaki çalışmalar ve 30km uzunluğundaki Eskişehir - İnönü arasında kazı çalışmaları devam ediyor.

Projenin 2. etabını ise, Köseköy - Vezirhan ve Vezirhan-İnönü olmak üzere iki kesim oluşturuyor. Ayrıca; 2. etabın proje çalışmaları tamamlanan Köseköy - Gebze arasındaki 56km’lik kesimininin ihale dosyaları hazırlanma aşamasında.

Konuyla İlgili Linkler
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.