Haberler

Onlar niye ölmüyor?

Tarih: 2 Mart 2007 Kaynak: Vatan
Dünyada şantiye standartları var... Yayaları süngerli bariyerler koruyor. Rögara düşen yok denecek kadar az. Tazminat cezaları ise caydırıyor.

Avrupa ve Amerika’da, bizde sıklıkla yaşanan rögar kazalarının eşi, benzeri yok denecek kadar az... Dünyada, bu sorunun yaşanmaması için caydırıcı tazminat cezaları ve sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor. Bu tür kazaların önüne geçilebilmesi amacıyla, bölgede çalışma yapacak personelin öncelikle bu konularda eğitimli olmasına dikkat ediliyor. Böylece hem işçiler, hem de yaya ve araç sahipleri için de riskler minimuma indirilmiş oluyor. Ayrıca rögar kapakları, çalınamaması ya da sel gibi durumlarda kendi kendine açılmaması için mümkün olduğunca ağır malzemelerden üretililiyor.

Halk ihbarı çok önemli
Yine İngiltere ve ABD’de yerel yönetimler, çeşitli hizmetleriyle ilgili halk şikayetlerini dinleyebilecekleri ihbar hatları oluşturmuş durumda. Birçok belediyenin internet sitesinde, “Kapaksız ya da tehlike yaratabilecek rögarlar gözünüze çarptığında ihbar bırakın” şeklinde çağrılar yer alıyor.

10 metreden sigara yasağı
ABD’de kentsel altyapı sistemleri üzerine faaliyet gösteren Kuzey California merkezli U-Teck şirketinin internet sitesinde, açık bir rögarın içinde veya 10 metre etrafında alınması gereken önlemler arasında şunlar da yer alıyor:

* Kıvılcım yaratabilecek kibrit, çakmak ve diğer cihazları asla taşımayın.
* Yanmakta olan sigarayla yaklaşmayın.
* Isıtıcı cihazlar kullanmayın.

Omzu zedelenene 390 bin $ tazminat
* ABD’nin New Jersey eyaletinde açık rögar kazasında omzundan yaralanan William Rigsby, belediyeden 390 bin dolar tazminat kazandı (1999).
* Galler bölgesinde ise geçen yıl sonuçlanan bir davada, kapağı açık bırakılmış 5.5 metrelik bir rögarın içine düşen ve sol tarafı felç olan 73 yaşındaki Patrick Paul O’Regan’a tamirattan sonra kapağı açık bırakan altyapı şirketi 32 bin dolar ödedi.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.