Haberler

Kütahya''da tarih yeniden canlanıyor

Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Cemil Türken
Yaklaşık 7 bin yıllık tarihe sahip Kütahya''da belediye, tarihe yeniden sahip çıkıyor. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı mimari örneklerinin sıkça rastlandığı Kütahya''da, tarih ve kültür turizmini geliştirmek için yapılan çalışmalar takdir topluyor.

Kütahya Belediyesi''nin üç senedir üzerinde durduğu Cumhuriyet Caddesi Sevgi Yolu Projesi''nde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken; bu yolun taşıt trafiğine kapatılması nedeniyle ihtiyaç duyulan alternatif yolun da çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor. Şengül Hamamı ve yanında yer alan Birsen Tanrıöver Konağı, kent ekonomisin de önemli bir yeri işgal eden maden kaynaklarının tanıtım ve kullanımına ilişkin görsel bilgilerin alınabileceği, Yer Altı Kaynakları Sergi Salonu olarak değerlendirilecek. 19. yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı tahmin edilen, Sultanbağı Caddesi üzerindeki tarihi Defterdar Konağı''nın kamulaştırılması belediye tarafından yapılarak, restorasyon çalışmalarına başlandı. Kentteki önemli konaklardan biri olan Defterdar Konağı, Kütahya''nın eski ailelerinden Defterdarlar Ailesi tarafından yaptırılarak kullanılan bir konak. Cephe özellikleri ve iç mekân süslemeleri bakımından Kütahya''nın en zengin tarihi yapılarından birisi olma özelliğini taşıyor. Son dönem Osmanlı mimarisi olan konak, bahçeli kerpiç ev vasfına sahip. 7 bin yıllık Kütahya tarihinde çok önemli bir yeri olan Kütahya Kalesi''nin çevre düzenlemesi de, belediyenin önemli projelerinden biri. Kütahya''nın çok sayıda kültürün izlerini taşıdığını hatırlatan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Ulu Cami çevre düzenleme projesi kapsamında hayata geçirilecek olan Ulu Cami İş Merkezi Projesi''nde yıkımların tamamlanarak inşaat çalışmalarına başlandığını söyledi. Kütahya''nın önemli tarihi mekânlarından olan Ulu Cami çevresinde, tarihi dokuya uygun bir meydan çalışması yapılacağını aktaran Başkan İça, "Meydan çalışması kapsamında yapılacak iş merkezi; pastanelerin, kahvaltı salonlarının bulunduğu, Kütahyamıza özgü yöresel ev yemekleri, hamur işleri ve böreklerin ikram edileceği bir mekân olacak. Yeni yapılacak iş merkezinde zemin kattaki yerler tamamen eski mülk sahiplerine verilecek" şeklinde konuştu.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.