Haberler

Peribacaları arasında golf turizmi başlıyor

Tarih: 7 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Indigo Turizm, Kapadokya''da doğal ortamda oynanan golf sahası kuruyor. Uçhisar Vadisi''nde haziran sonunda açılması planlanan golf sahasında bir de uluslararası turnuva planlanıyor.

Peribacalarıyla ünlü Kapadokya, golf turizmine açılıyor. Indigo Turizm şirketi, Uçhisar Vadisi''nde yaptırdığı golf sahasını haziran sonunda hizmete açıyor. Burada uluslararası bir golf turnuvasının da düzenlenmesi planlanıyor.

Indigo Turizm ve Museum Butik Oteli''nin sahibi Ömer Tosun, yıllardan beri en büyük hayalinin Kapadokya''da peribacaları arasında golf oynatmak olduğunu belirterek bu bölgede golfün turizme katkı sağlayacağını söyledi.

Bu yıl Cannes''da düzenlenen Luxury (Lüks) Fuarı''nda, Kapadokya''da yapılacak golfün tur operatörleri tarafından ilgiyle karşılandığını ifade eden Ömer Tosun şöyle konuştu:

"Doğal ortamda oynanan cross golfü oynatacağız. Çalışmalara başladık. Geçen hafta Ankara Golf Kulübü yetkilileri Kapadokya''ya geldi. Uçhisar Vadisi''nde oyunlar oynandı. Harita çizildi. Haziran sonunda uluslararası golf kulüplerinin davetli olduğu bir açılış planlıyoruz."

''Kural koyacağız''
Cross golf çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Tosun şunları söyledi:

"Dünyada nerelerde cross golf oynandığını, kurallarının neler olduğunu araştırdık. Kesin kuralları olmadığını, amatörce yapıldığını gördük.

Kapadokya''ya özel 18 delikli cross golf kurallarını belirlemeye karar verdik. Kuralı biz koyacağız ve Kapadokya''ya özel cross golf olacak. Uluslararası cros golf turnuvası düzenlemeyi planlıyoruz."

Tosun, Kapadokya''da, Uçhisar Vadisi gibi golf oynanabilecek 10 bölge bulunduğunu kaydetti.

Ağaoğlu: Zekice bir fikir
Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Kapadokya''da golf oynama fikrinin çok zekice olduğunu söyledi. Ağaoğlu, "Kapadokya''da çok farklı bir doğal yapı var, koruma altında, ondan dolayı cross golf yapılır. Kapadokya, bu anlamda çok iyi bir saha olur. Kıvrak ve ileri bir zekanın ürünü bir proje olmuş" dedi.

Geçen yıllarda Ağrı Dağı''nın eteğinde cross golf oynattıklarını anlatan Ağaoğlu, oradan 16 yaş altı şampiyonluğuna kadar yükselen bir golfçü kazandıklarını kaydetti.

KKTC''de golf ambargoyu deldi
Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, geçen hafta sonu KKTC''nin Esentepe bölgesinde yeni açılan Korineum golf sahasında uluslararası bir turnuva düzenlediklerini bildirdi.

Böylece Kıbrıs''a yönelik ambargonun delindiğini belirten Ağaoğlu şunları söyledi:

"Turnuvaya Güney Kıbrıslı, Türk, İngiliz ve Kuzey Kıbrıslı oyuncular katıldı. Birincilik kupasını Güney Kıbrıslı oyuncu kazandı. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat''ında katıldığı ödül töreninde ambargonun çok ciddi şekilde delindiğini, hatta patladığını söyledim."

Ağaoğlu, Korineum golf sahasının dünyada çok az bulunan bir özelliğe sahip olduğunu ifade ederek, "Sahada bulunan 18 delikten de deniz ve dağ manzarası görülebiliyor. Tesiste ayrıca, ABD''den ithal edilen ''Seashore Paspalum'' tipi genetik yöntemlerle yetiştirilen çok az su gerektiren özel çim kullanılmış. Bu sahada 12 ay golf oynanabiliyor" dedi.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.