Haberler

Mardin

Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Radikal Yazan: Mahfi Eğilmez
Beni en çok etkileyen şeylerden birisi Türkiye''nin kent ve kasabalarının büyük çoğunluğunun birbirinin kopyası görünümde olması. Kale gibi, meydan gibi, tarihi bir cami gibi ya da benzeri özellikli yerlerini dikkate almazsanız hepsi birbirinin aynı görünümdeki kentler ve kasabalar ülkesi Türkiye. Çoğu yerde nerede olduğunuzu karıştırıyorsunuz. Bir işaret görüp tanımak için çevreye bakınıyorsunuz ama yok. Okullar aynı, hükümet konakları aynı, adliyeler aynı, postaneler aynı, evler, apartmanlar hep aynı. Kentlerin çoğu gri renkli. Yalnızca belirli bazı yerlerde farklılıklar var. Mardin bu kentlerden farklı bir kent. Kentin neresinde olursanız olun başınızı kaldırıp da tepelere doğru baktığınızda göreceğiniz taş yapılar size Mardin''de olduğunuzu hemen anlatıveriyor. Kentin kuruluşu 6 bin 500 yıl öncesine dayanıyor. 5 bin yıl önce Hurri ve Mitanni kültürünün altına girmiş Mardin. Sonraları Akadların ve Babillilerin egemenliklerine giren Mardin yaklaşık 3 bin 400 yıl önce Asur egemenliği altında kalmış. Hititler Asurları yenmesine karşın Asur egemenliği sürmüş Mardin''de. MÖ 800''lerde Urartu egemenliği altına girmiş ve ondan sonra Perslerden Büyük İskender''e, ondan Araplara kadar birçok kez el değiştirmiş. 12. yüzyılda Selçuklular ve Artukoğulları, sonraları Akkoyunlular ve Safeviler, en sonunda da Osmanlılar egemen olmuşlar. Bu kadar farklı kültürlerin egemenliğini yaşaya yaşaya sonuçta Türk''ü, Kürt''ü, Arap''ı, Müslüman''ı, Süryan''isi herkes birbirine dostça bakmayı öğrenmiş. Mardin, geçmişiyle geleceğiyle, farklı kültürlerinin yarattığı hoşgörüyle müthiş bir sentezi sergiliyor.

Abbara''da ya da taşyapıların ortasındaki bir sokakta yürürken köşeden bir yerden yüzlerce yıl öncesinden bir atlı çıkacakmış gibi geliyor insana. Bazen insan kendisini zaman tünelinde gibi hissediyor. Midyat''ta ''Sıla'' dizisinin çekildiği konağı da ziyaret ettik. Orası da dizi sayesinde epeyce yerli turist çekiyor. Tarihi konak aslında çoğunun umurunda bile değil. Onların aradığı ''Sıla'' nerede dolaşıyor, yatağı hangi odada falan filan. Yine de bu bile önemli bir şey, hiç değilse turist geliyor biraz alışveriş yapıp katkıda bulunuyor. Midyat''ta gümüşçülük önemli bir sanat. Telkariler çok güzel, ama herkesin aklı fikri ''Sıla'' tokalarında.

Mardin ile uğraşan kişiler giderek artıyor. Ama asıl önemlisi Mardin''in içindekilerin uğraşıyor olması. Bir kere her şeyden önce Vali ve eşi bu işe kendilerini adamışlar. Ne sorsanız heyecanla başlıyorlar anlatmaya. Valinin Mardin için çalışması zaten normal bir şey ama eşi sanki vali yardımcısıymış gibi bir yandan eğitim sorunlarıyla ilgileniyor, bir yandan kadınlara öncülük ediyor ve onların bir şeyler üreterek hayatın içinde olmalarını sağlamaya çalışıyor. Kentin önde gelenlerinin hepsi kent için bir şeyler yapmaya çabalıyorlar.

Mardin için yapılacak en önemli şey kentin mimarisini korumak ve gerekirse o taş binaların arasına adeta ayıplı mal gibi giren kötü binaları yıkmak. Devlet burada işe girebilir ve yeni kentte bu binaların sahiplerine toplu konut binaları yaparak onları oralardan çıkarıp o binaları yıkabilir. Ne yazık ki tam tersi olmuş şimdiye kadar. Devletin yaptığı bütün binalar o kötü binalara örnek olmuş. Mardin gibi taş ustalığının doruğa çıktığı bir kente devlet Anadolu''nun her yerine yaptığı standart okul binalarını ve diğer kamu binalarını getirip dikmiş o güzelim taş binaların arasına.

Midyat, Mardin''den daha bakımlı ve temiz. Midyat Kaymakamı bazı yeni düzenlemeler yapmak için uğraşıyor. Özellikle ''Sıla'' dizisinin çekildiği o görkemli konağın çevresindeki uyumsuz yapıların temizlenmesi için Midyat''a destek gerekiyor. Bence her türlü destek verilmeli ve Mardin ve Midyat, Anadolu''da birbirinin kopyası görünümündeki kentlere ve kasabalara istisna olmaya devam etmeli.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.