Haberler

Sinpaş GYO’nun halka arzı tamamlandı

Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Vatan
8.40 YTL fiyattan başlanan talep toplama sürecinde nihai halka arz fiyatı 7.60 YTL olarak belirlendi.

Konut sektöründe 33 yıllık tecrübesi olan Sinpaş’ın 14-15 Haziran’da gerçekleştirdiği halka arz sonuçları belli oldu. Halka arz edilen hisse senetlerinin yüzde 66’sı yabancı, yüzde 34’ü yerli yatırımcılara satıldı.

HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde 19 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından gerçekleştirilen halka arzda yurtdışı ve yurtiçi yatırımcılardan gelen talepler neticesinde, nihai halka arz fiyatı 7.60 YTL olarak belirlendi.

Nihai halka arz fiyatı ve halka arz sonrası pay sayısı dikkate alındığında Sinpaş GYO’nun piyasa değeri 1 milyar 41 milyon YTL (yaklaşık 795 milyon dolar) olarak hesaplanıyor. Böylece, İMKB kotasyon onayının alınması ve hisse senetlerinin işleme başlaması ile birlikte Sinpaş GYO, İMKB’de en yüksek piyasa değeriyle işlem gören GYO unvanını kazanacak. Sinpaş GYO’nun İMKB kotasyon onayını takiben 22 Haziran Cuma günü İMKB’de işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Sinpaş GYO halka arzına, 3 bin 891 yerli yatırımcı ve 50’si yabancı fon olmak üzere toplam 3 bin 941 yatırımcıdan toplam 114 milyon 794 bin 319 lot talep geldi. Böylece yurtdışı talep, yurtdışına ayrılan tahsisat miktarının 2 katının üzerinde, yurtiçi bireysel talebi ise, bedel iadelerinin talebe dönüşmesi ile birlikte tahsisat miktarının 1.1 katı olarak gerçekleşti.

Halka arza katılan 3 bin 941 yerli ve yabancı yatırımcı dikkate alındığında, İMKB’de son dönemlerde gerçekleşen gayrimenkul yatırım ortaklığı halka arzlarına göre talep dağılımında daha geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşıldığı dikkati çekti.

Çelik: Ankara, Adana, İzmir ve Bursa’da yeni projeler olacak
Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik; “33 yıl önce lider olma hayali ile yola çıkmıştık. Bugün Sinpaş Grubu olarak gayrimenkul sektöründeki tecrübemiz ve öncü kimliğimizle geleceğe daha büyük bir güvenle bakıyoruz. Yeni ortaklarımızın sağladığı gücü büyük ölçüde yeni projelerde kullanacağız ve İstanbul ile birlikte Bursa, Ankara, Adana, İzmir gibi diğer gelişmiş şehirlerde de yatırımlar gerçekleştirmeyi istiyoruz. Sinpaş GYO, gerçek bir GYO’ya yakışan şekilde yeni projeler geliştirerek büyüyecek ve her alanda olduğu gibi İMKB’de de sektörünün lider kuruluşlarından biri olmayı hedefleyecek” diye konuştu.

3 proje 2 arsa
Sinpaş GYO başlangıç portföyünde, İstanbul’da toplam 890 bin metrekare alanda konumlanmış olan üç devam eden konut projesi (Çekmeköy-Avangarden, Zekeriyaköy-Rumeli Konakları, Samandıra-Lagün) ve 2 büyük arsa yatırımı (Halkalı Küçükçekmece, Ümraniye-Çakmak) bulunuyor.

Erelçin: ABD faizine rağmen satış olumlu
Halka arz ile ilgili olarak HSBC Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Murahhas Aza’sı Ahmet Erelçin, global ile yerel piyasalarda ekonomik ve politik dalgalanmaların arttığı bir dönemde, büyük montanlı bir halka arzın başarıyla tamamlanmasının önemine değindi.

ABD’de faizin yüzde 5’i geçmesinin ardından İngiltere ve Almanya’da son aşamaya gelmiş bazı halka arzların geri çekildiğine işaret eden Erelçin, “Son günlerde, özellikle ABD uzun vadeli faizlerinin son 5 yılın en yüksek değerine ulaşması ile global hisse senedi piyasalarında yaşanan düşüşler, bu tedirginliğin gelişmekte olan piyasalara yansıması ve yurtiçindeki seçim öncesi gelişmeler dikkate alındığında, halka arza olan yatırımcı talebini çok olumlu karşılıyoruz” dedi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.