Haberler

İstanbul''a yeni sembol

Tarih: 20 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Olcay Büyüktaş Akça
Tamamını peşin ödeyerek aldığı Türkiye''nin en pahalı arsalarından biri sayılan Karayolları arazisine Zorlu Center yapımı için kollar sıvandı. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu , 7 Mart''ta yapılan ihalede 800 milyon dolar vererek Özelleştirme İdaresi''nden aldığı Karayolları arazisine yapacağı " Zorlu Center " için çalışmalara başladı. Yapılacak kompleks için oldukça iddialı konuşan Zorlu, kendi adını verdiği bir şeyin yıllar sonra bile anılacak ve örnek alınacak bir yapı olmasını arzuladıklarını söyledi. 80 bin metrekarelik bir bölümün yeşil ve yaşam alanı olarak projelendirileceğini vurgulayan Zorlu, işadamı olarak söz konusu alanı yalnız ticari bir iş olarak görmediğini, ülke için de bir şeyler yapmaları gerektiğini dile getirdi. Turizm, kongre merkezi, ticaret ve kültürel tesisten oluşacak kompleks için Anıtlar Yüksek Kurulu''na sunulacak 4 projeyi seçmek için, uluslararası bir yarışma açan Zorlu, Zincirlikuyu''ya yapacağı bina için " Dünyanın konuşacağı bir proje olacak " dedi. Burayı sadece bir ticari bina olarak düşünmediğini söyleyen Zorlu, " Yaptık, satacağız, sefahat süreceğiz diye bir düşüncemiz yok " dedi.

2010''a yetişecek
İstanbul''un Avrupa Kültür başkenti olacağı 2010''a yetiştirmeyi planladığı Zorlu Center hakkında, Zorlu Gayrimenkul Geliştirme Genel Müdürü Levent Ergül ve İsviçre''deki Ağa Han Mimarlık Ödülleri''nin genel sekreteri de olan Dr. Süha Özkan ile birlikte bilgi veren Zorlu, " Hedefimiz yıl başında ilk kazmayı vurmak. Kendi adımızı verdik, oraya Zorlu abidesi dikeceğiz" diye konuştu. Verilen bilgiye göre, ilk etapta 12 proje seçilecek. Ağırlıklı olarak Türk mimarların yer almasının istendiği projenin yabancıların da katıldığı bir konsorsiyum tarafından projelendirilmesi arzulanıyor. Anıtlar Kurulu''na 4 proje gönderilecek, söz konusu 4 projeden biri yapılacak. Finale kalan 12 proje 140 bin dolara satın alınacak.

Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım şirketi tarafından geliştirilecek projenin inşaatını yine kendi alanında en iyiler arasında yer alan bir şirket yapacak.

Dünyaca konuşulması arzulanan yapı, modren olmasının yanı sıra son dönemlerde moda olan yapılar yerine İstanbul''un coğrafi ve tarihi dokusuna uygun olacak.

Çıta yükseldi
Araziyi ilk aldığında 400 milyor dolar yatırım yapacağını açıklayan Zorlu, " Tüm tasarlananlar söz konusu miktarla yapılabilecek mi " sorusuna, " Çıtayı biraz yükselttik, sanırım yüzde 30-40 aşacağız " sözleriyle yanıt verdi. Zorlu Center, rezidansları, ticaret merkezi, oteli ve alışveriş merkeziyle çok farklı bir kompleks olacak. Çocuklarının önerisi olan bir müze ve elektronik kütüphanenin yanı sıra mutlaka 5 yıldızlı bir otel zinciri de söz konusu kompleks içinde yer alacak.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.