Haberler

Kaçak kazıda bulunan heykel, çalışmalar için ilham kaynağı oldu

Tarih: 18 Nisan 2005 Kaynak: Zaman Yazan: usuf Pektaş

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesi Yaka Mahallesi’nde ormanlık alanda kaçak bir kazı ile ortaya çıkan tarihi imparator heykelinin çıktığı alanda kurtarma kazısı yapılacak.

Roma dönemine ait olduğu bildirilen heykelin çıktığı alanın eski bir Roma yerleşim yeri olduğunu ifade eden Afyonkarahisar müze müdürlüğü yetkilileri, çıkarılan heykelin değerli bir tarihi eser niteliği taşıdığını ve bölgede uzman bir ekip tarafından kazı çalışmalarının yapılacağını belirtti. Geniş çaplı bir kurtarma kazısı çalışmasının bakanlık izni dahilinde yapabildiğine dikkat çeken yetkililer, heykelin bulunduğu alanın belirli bir kısmında çalışmanın yapılacağını kaydetti. Müze yetkilileri, heykelin bulunduğu yerin Roma dönemindeki kentlerden olan İpsos ve Julia kentlerine ait yerleşim alanlarından olabileceğine değindi. Heykelin maddi değerinden ziyade tarihi değerine dikkat çeken müze yetkilileri, heykelin yaklaşık iki bin yılllık süreçten geçerek günümüze ulaşmasına dikkat çekti. Öte yandan Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü tarafından heykelin bulunduğu bölgede kurtarma kazısı çalışmaları için izin alındığı ve arkeolojik etüt çalışmalarına başlandığı öğrenildi.

Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.