Haberler

Çukurova''da sular boşa akıyor

Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Özlem Zorcan
Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından hazırlanan enerji raporunda, bölgenin hidrolik potansiyelinin yalnızca yüzde 38.12''sinin kullanıldığına, güneş ve rüzgar potansiyelinin ise boşa harcandığına dikkat çekildi. Raporda, "Bölge akarsuyu kaynakları potansiyeli olarak 25 bin hekto-metreküp/yıl ile Türkiye genelinde oldukça zengindir ve yıllık elektrik enerjisi üretim kapasitesiyle bölgemizin ve ülkemizin elektrik enerjisi ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayacak düzeydedir" denildi.

20 yıldır özelleştirme gerekçesiyle dağıtım şebekesine yatırım yapılmadığı, iletim şebekesindeki sıkıntılarla birlikte bölgede sık sık elektrik kesintileri yaşandığı belirtilen raporda şunlar kaydedildi:

"Mevcut dağıtım tesislerinin büyük bir bölümü ekonomik ömrünü doldurmuştur. Eski veya kapasitesi düşük tesisler ihtiyacı karşılayamamaktadır. Elektrik kesintilerinin büyük bir bölümü söz konusu sorunlardan kaynaklanmaktadır. Mevcut dağıtım tesisleri yatırım ödenekleri ayrılarak hızla yenilenmeli, personel takviyesi yapılmalıdır. Dağıtım hizmetlerindeki sorunların çözümünde özelleştirme son çare olarak görülmemeli, öncelikle hizmet sektörü olarak yapılanması sağlanmalıdır."

Bölgenin dağıtım şebekesinde çok farklı yüksek gerilim kademeleri bulunduğuna dikkat çekilen raporda, "Bu kadar farklı yüksek gerilim kademeleri, hem işletme açısından sorunlar yaratmakta, hem de enerji kaybı ve gerilim düşümün nedeniyle teknik kayıpların artmasına neden olmaktadır" denildi.

Raporda bölgenin 2004 ve 2005 yıllarına ilişkin elektrik tüketim verilerine ilişkin şu bilgiler yer aldı:

"Türkiye genelinde yıllık artış oranı yüzde 7.18 iken bölgede, yüzde 10.36 oranında bir artış olmuştur. Enerjideki bu yüksek talebin karşılanabilmesi için bölgemiz dağıtım tesislerinin aksatılmadan yapılması gereklidir. 2005 yılı Türkiye geneli kayıp kaçak miktarı yüzde 17.8 iken, bölgedeki oran yüzde 12.5''tir. Söz konusu oran planlı olarak yapılacak yatırım ve kaçakla mücadeleyle yüzde 5-6 oranına düşürülebilir."

Bölgede 12''si hidrolik, 8''i rüzgâr, 8''i termik olmak üzere 28 firmanın enerji üretim santralı yapımı ve işletilmesi için lisans aldığı kaydedilen raporda, lisansların 20 tanesinin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olmasının, gelecek yıllarda enerjide dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltıcı etki yaratacağı belirtildi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.