Haberler

Başkanın Metro Teftişi

Tarih: 3 Temmuz 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, inşaatı devam eden Üçyol-Üçkuyular metro hattında inceleme gezisi yaptı. Başkan, “Hedefimiz, 2008’i 2009’a bağlayan yılbaşı akşamı Bornova Meydan’dan metroya binip Üçkuyular’da inerek, yılbaşı kutlamasını İnciraltı Meydanı’nda gerçekleştirmek” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, inşaatı devam eden Üçyol-Üçkuyular metro hattında incelemelerde bulundu. Yerin yaklaşık 25 metre altına inerek, inşaatı basın mensuplarıyla birlikte gezen Başkan Kocaoğlu, “2008’i 2009’a bağlayan yılbaşı akşamı Bornova Meydan’dan metroya binip Üçkuyular’da inip, yılbaşı kutlamasını İnciraltı Meydanı’nda gerçekleştirirsek hedefimize ulaşmış olacağız” dedi.

Üçyol’dan sonra Üçkuyular’a doğru ilk istasyon olan İzmirspor istasyonundan yerin altına inerek çalışmaları yerinde denetleyen Başkan, inşaatı üstlenen daha önceki yüklenici firmadan kaynaklanan sorunlar nedeniyle oluşan gecikmeyi telafi etmek için hızla çalışıldığını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Üçyol’dan başlayıp ilk istasyon olan İzmirspor’a kadar olan kazı tamamlandı. Şu ana kadar daha önceden kazılan 180 metreyle birlikte toplam 683 metre kazı gerçekleştirildi. İstasyon imalatı bittiğinde metro doğal olarak buraya kadar uzayacaktır. Kademe kademe ele aldığımız istasyonların eğer olanaklar elverirse bir kaçını birden işletmeye alacağız. Yani, metro istasyon istasyon büyüyecek. Toplam 6 istasyonu tamamlayabilmek için şu anda İzmirspor, 100. Sokak, Özdemir Sabancı Parkı, Güzelyalı Tansaş ve Gözlüklü Martı Parkı şaftları olmak üzere beş noktada kazılar sürüyor. Bunlara ek olarak Hatay, Göztepe, Poligon şaftları da en kısa zamanda açılacak. Yer tespiti yapılacak bir şaftla daha birlikte toplam 9 şaftta çalışılarak, metro hızla tamamlanacak. Metroyu planlanandan önce bitirmeye çalışıyoruz” dedi.

“Kaynak sorunumuz yok”
Başkan Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro hattıyla ilgili hiçbir kaynak sorunu yaşamadıklarını belirterek, “Biz göreve geldiğimizden beri, Büyükşehir Belediyesi en ufak bir kaynak sorunu yaşamamıştır. Metro bugün bitse, yarın parasını ödeyebilecek konumdayız” diye konuştu.

Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım, Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanı Mehmet Gülay da, zeminin zorlu olmasından dolayı günde yaklaşık 2.5-3 metre kazı yapıldığını söyleyerek, bütün şaftların açılmasından sonra günde 10 metre 20 cm ilerlemeyi hedeflediklerini belirtti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.