Haberler

Üniversiteli temizlikçiler

Tarih: 6 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye

Temizlik ve Servis Hizmetleri İşadamları Derneği’nin (TESİHAD) uzun zamandır hayata geçirmeyi planladığı “Çevre Temizlik Hizmetleri Programı”, Kocaeli Üniversitesi’nin iş birliği ile Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksek Okulu Teknik Programlar Bölümü’nde faaliyete geçiyor. 2007-2008 eğitim döneminde öğrenci alımına başlayacak olan meslek yüksek okulu, temizlik ve hizmet sektörüne kalifiye eleman yetiştirecek.

Sektöre taze kan
Yoğun çalışmalar sonucu açılan bölümle, sektöre taze kan pompalanacağını söyleyen TESHİAD Başkanı Cevat Turan, “Temizlik hizmetleri sektörüne ara eleman yetiştirilmek üzere kurulan bu programda, öğrenciler temizlikle ilgili kimyasalları öğrenecek, atık kontrolünü yapabilecek, temizlik elemanlarının eğitilmesinde rol alacaklar. Belediyeler artık çöpleri temizlik firmalarına toplatıyor, temizlik işlerini taşeron firmalara yaptırıyor. Bu firmaların da artık iş bilen ya da eğitimli elemanlarca yönetilmesi gerekiyor. Plazalar arttı, büyük iş merkezleri, hastaneler, okulların temizliği taşeron firmalarca yapılıyor. Bunların başında olacak, bunları yönetecek, eğitecek kişiler bu programdan mezun edilecek” dedi.

Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hıdır Akpınar da temizlik işinin Türkiye’de geniş bir hizmet sektörü haline geldiğini, faaliyet gösteren 3 bin şirkette kayıtlı 700 bin personel çalıştığını dile getirdi. Türkiye’de açılan ilk Çevre Temizlik Hizmetleri Programı ile temizlik sektörünün ihtiyaçlarını üniversite mezunu elemanlar ile karşılayacaklarını anlatan Akpınar, “İş garantili bir bölüm. Her yıl 50 öğrenci alacağız ve 50’ye yakın öğrenciyi mezun edeceğiz. TESHİAD ile her yıl 50 öğrencinin istihdam edilmesi yönünde protokol imzaladık.

Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.