Haberler

Yeni yedi harika belirlendi

Tarih: 9 Temmuz 2007 Kaynak: CNN Türk
Dünyanın yeni yedi harikası, Portekiz''in başkenti Lizbon''daki Benfica Stadı''nda yapılan törenle ilan edildi. Ayasofya Müzesi ve Mısır piramitleri, yeni ''harikalar listesi''nde yer almadı.

Bu harikalar, Ürdün''deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya''daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru''daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika''daki Chichen Itza Piramidi, İtalya''nın Roma kentindeki Colosseum ve Hindistan''daki Taç Mahal anıt mezarı olarak açıklandı.

Dünyanın yedi harikasının açıklandığı törene ABD''li sinema sanatçısı Hillary Swank, Hintli sinema sanatçısı Bipasha, Basu ve İngiliz sinema sanatçısı Ben Kingsley katılırken, ünlü ABD''li şarkıcı Jennifer Lopez ve ünlü opera sanatçısı Jose Carreras, seslendirdikleri parçalarla törene renk kattı.

Dünyanın yedi harikası, başkanlığını İsviçreli Bernard Weber''in yaptığı merkezi İsviçre''de bulunan New7Wonders Vakfı tarafından, 100 milyondan fazla kişinin internetten veya cep telefonu mesajlarıyla altı yıl içinde www.new7wonders.com internet sitesine verdikleri oylarla belirlendi.

Merkezi Paris''te bulunan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), dünyanın yeni yedi harikasını belirlemek amacıyla yapılan oylamayı, yalnızca oylamaya katılanların düşüncesini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini açıklarken, New7Wonders Vakfı Başkanı Weber, oylama sonucu elde ettikleri gelirin yüzde 50''sinin tüm dünyadaki eserlerin restorasyonu amacıyla harcanacağını belirtti.

Restorasyonu yapılacak eserler arasında, Afganistan''da 2000 yılında Taliban tarafından havaya uçurulan dev Bamiyan Buda heykeli de bulunuyor.

Bundan 2 bin yıl önce belirlenen dünyanın yedi harikası listesi güncellenmesi için 21 adayın yer aldığı listede Türkiye''den Ayasofya Müzesi de bulunuyordu.

Adaylar belirlerken, "2000 yılından önce inşa edilmiş olmak, insan eliyle yapılmış olmak ve belirli bir düzeyde muhafaza edilmiş olmak" koşulları gözetilmişti.

Mısır''daki Gize piramitleri, hem eski listede, hem de yeni aday listede yer alan tek yapı oldu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.