Haberler

Kemeraltı''nın Tarihi Dokusu Yenilenecek

Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Kemeraltı Anafartalar Caddesi cephe düzenleme projesiyle ünlü Kemeraltı Çarşısı eski hareketli günlerine dönecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir zamanlar Ege Bölgesi''nde alışverişin kalbi olan Kemeraltı Çarşısı''nı eski canlı günlerine döndürmek amacıyla "Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi" hazırladı. Proje, 1 Ağustos 2007 tarihinde ihaleye çıkıyor. İzmir için büyük önem taşıyan tarihî Kemaraltı''nı yok oluş sürecinden kurtarmak istediklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, proje sayesinde gelecekte Kemeraltı''nın her şeyiyle bugünkünden çok daha farklı olacağını belirtti. Kemeraltı''nı eski tarihi dokusuna kavuşturmayı amaçlayan Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi''yle Konak girişinden itibaren 215 metrelik mesafede bulunan toplam 49 parsel ve 72 işletmenin Anafartalar Caddesi''ne bakan cepheleriyle köşe parselleri restore edilerek yenilenecek. İhale kapsamında yine cephe düzenlemelerinin yanısıra klimaların düzenlenmesi, reklam tabelalarının kaldırılması, binaların boyanması ve bu sayede Kemeraltı''nın eski dokusuna kavuşturulması hedefleniyor. Başkan Kocaoğlu, Kemeraltı''nın eski canlılığına kavuşacağını belirterek, "Günün her saatinde yaşayan, canlı bir Kemeraltı oluşacak. Tarihi, mimari ve kültürel özelliği olan yapıları düzenleyip ortaya çıkarmak, belli yerlerde alışveriş yapılan işyerleri, restoranlar, eğlence mekanları, turistik eşya satılan işyerleri, butik otelleriyle 24 saat yaşayan bir Kemeraltı oluşturmak istiyoruz." dedi.
Proje, Kemeraltı''nın Konak Meydanı girişinden Hüseyin Efendi Kahvecisi ile 852 Sokak köşesindeki simitçiye kadar uzanan 215 metrelik mesafede bulunan 49 tarihî parselin ön cephelerinin restorasyonuyla başlayacak.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.