Haberler

Kibyra Antik Kenti havadan kesfediliyor

Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam
MS 200’lerde yaşanan deprem felaketi sonucu yıkılan Kibyra Antik Kenti’ndeki kazılar, Burdur Müze Müdürlüğü’nün başkanlığı ve Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Işık ve Havva İşkan Işık’ın bilimsel danışmanlığında devam ediyor. Kazı çalışmalarını sürdüren ekipte bulunan Akdeniz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, yaptığı açıklamada, antik kentin haritasının çıkarılması için balon kullandıklarını bildirdi. Balona bağlı fotoğraf makinesi aracılığıyla antik kenti havadan fotoğrafladıklarını anlatan Özüdoğru, “Balona bağlı makineden çektiğimiz fotoğraflar bize bölge hakkında son derece önemli bulgular veriyor. Çekilen fotoğrafları birleştirerek, çalışacağımız kalıntıların uzantılarını tespit ediyoruz” dedi.

Silahşörleriyle Ünlü
Kibyra’nın tamamının bu şekilde fotoğraflandığını ifade eden Özüdoğru, çekilen fotoğraflarla antik kentin haritasının çıkarıldığını kaydetti. Oldukça iyi korunmuş antik kentlerinden Kibyra’nın sahip olduğu stadyum ve 4 bin kişi kapasiteli odeon, kentin geçmişte sosyal ve kültürel olarak hareketli bir yer olduğunu gösteriyor. Tarihte atları ve silahşörleriyle ün kazanan Kibyra, Antik Frigya, Pisidya, Likya ve Karya arasında bir geçiş bölgesi olan Kibyra, dört antik bölge kültürünün ortak izlerini taşıyor.

Kazıevi Törenle Açıldı
Öte yandan, Kibyra Antik Kenti’nde kazı çalışanlarının ihtiyaçlarının karşılanması için yaptırılan kazıevi törenle açıldı. Burdur Valisi Rasih Özbek, müteahhitlerin inşaata başlamadan önce işçilerin kalacağı şantiyeyi yaptıklarını söyledi. Vali Özbek, “Çalışanlar rahat bir ortamda kalırlarsa daha güzel eserlerin çıkmasına yardımcı olurlar” dedi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün de Burdur’un, Akdeniz Bölgesi’nde antik kentler bakımından önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Gölhisar Kaymakamı Selami Kapankaya da “Kibyra’yı Gölhisar’ın ve Burdur’un geleceği olarak görüyorum” diye konuştu.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.