Haberler

4. Uluslararası Mermer Doğaltaş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı Açıldı

Tarih: 7 Eylül 2007 Kaynak: Dünya
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ahmet Keleş, hedeflerinin 5 milyar dolar ihracat olduğunu dile getirerek, "Vizyonumuzu büyütelim. Yakaladığımız 1 milyar dolarlık ihracat övünme konusu bile olmasın" dedi.

Türk mermer ve doğaltaş sektörünün en önemli fuarlarından olan 4. Uluslararası Mermer, Doğaltaş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı Naturel Stone, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ahmet Keleş, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ve çok sayıda davetlinin katılımıyla kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Fuarın açılışında konuşan Bakan Tüzmen, sektörde 2010 hedefine ulaşmak için sektör temsilcileri ile birlikte uyumlu bir çalışma yürüttüklerini belirterek, "Adeta bir hazinenin üzerinde oturuyoruz" dedi. Bakan Hilmi Güler ise fuarın tüm dünyada sektörün ikinci büyük fuarı olduğunu hatırlatarak, "Türkiye mermer ülkesi. Bu alandaki rakibimiz ise İtalya. 650 çeşit mermerimiz var" diye konuştu. Rezervlerin akılcı kullanımıyla sektördeki gelişmenin artacağına dikkat çeken Güler, "Mermerde tren rayına oturdu" dedi. TİM Başkanı da, sektörün kapasitesinin yüzde 40''ı ile 1 milyar dolarlık ihracat yaptığını hatırlatarak, "Türkiye ekmeğini taştan çıkartabilecek özelliklere sahip. Sektör için radikal değişimler gerekiyor" dedi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ahmet Keleş ise, doğaltaş ve mermer sektörünün 2006 yılında psikolojik sınır olarak belirlediği 1 milyar dolar ihracat hedefini aşarak, Türkiye''nin önemli sektörlerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtladığını belirtti. 2010''de hedeflerinin 2.5 milyar dolar ihracat olduğunu belirten Keleş, maden sektörü olarak ise hedeflerinin yakın gelecekte 5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak olduğunu dile getirdi. Keleş, "Vizyonumuzu büyütelim. Yakaladığımız 1 milyar dolarlık ihracat övünme konusu bile olmasın. Yeni hedefimiz 5 milyar dolarlık seviyeye en kısa zamanda ulaşmak olsun. Sıçramamızın kaldıracı değerler zincirinde yukarıya çıkmaktır" diye konuştu.
465 firma, 290 ürün sergiliyor

Fuara bu yıl Çin, Hindistan, İtalya, Mısır, Lübnan, Avusturya, Ukrayna, Almanya, Fas, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Ukrayna ve Rusya''dan 70 firma katılıyor. Toplam 80 bin metrekare alanda 465 firmanın katılımıyla gerçekleşen fuarda, Afyon, Elazığ, Denizli, Bursa, Balıkesir ve Diyarbakır''ın yanı sıra Türkiye''nin diğer bölgelerindeki ocaklardan gelen 290 farklı ürün de sergileniyor.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.