Haberler

Sahip Ata Müzesi İlgi Bekliyor

Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Merhaba Gazetesi
Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Konya’nın en önemli tarihi yapılarından birisi olan Sahip Ata Müzesi’ni restore ederek ziyaretçilerin hizmetine sundu. Ancak tanıtım eksikliği ve müzenin yeri dolayısıyla ziyaretçilerden gerekli ilgiyi görmediği belirtiliyor. Çinileri ve kendine has yapı üslubuyla Sahip Ata Vakıf Müzesi’ne daha çok ilgi gösterilmesi isteniyor.

Sahip Ata Külliyesi’nin bünyesinde bulunan hangahın restorasyon çalışmaları 1998 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılmıştı. Ancak çeşitli nedenlerle kesintiye uğrayan restorasyon çalışmalarında köklü onarım 2005 yılında yapıldı. Yapılan uzun onarım çalışmalarının ardından yıllardır ihmal edilen ve bu yüzden çöplük gibi olan külliyenin hangah camisi, bahçesi, taş kapı ve çeşmesi tarihe kazandırıldı. 2007 yılında ise hamam kısmında restorasyon çalışmaları başlatılarak, bitirildikten sonra da kullanıma açıldı.

Restorasyon ve onarım işlemleri tamamlandıktan sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü, merkez ve ilçelerde bulunan vakıf eserlerindeki kültür varlıklarını, sakal-ı şerif, şamdanlar, yazma eserler, hat levhalar, kilim gibi birçok tarihi eseri burada sergilemeye başladı.

Vakıflar Bölge Müdürü İbrahim Genç, geçtiğimiz yıl tamamı tamamlanarak ziyaretçilere açılan Sahip Ata Vakıf Müzesi’nin Konya’nın en önemli tarihi yapılardan birisi olduğunu hatırlatarak, başta Konyalı vatandaşlar olmak üzere herkesin bu müzeyi görmesi gerektiğini vurguladı. İbrahim Genç, ayrıca il dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin de bu tarihi mekanı gezip görmesi için çalışmalar yapılabileceğine işaret etti.
Takvim
<<Kasım 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.