Haberler

Havran Altın Madeni’ne Danıştay’dan red kararı

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Turan Gültekin
Danıştay 8. Dairesi, Balıkesir’in Havran İlçesi’nde, Koza Altıncılık tarafından işletilen altın madeni hakkında Balıkesir Körfez Belediyeler Birliği tarafından açılan davayı reddeden Bursa 3. İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu.

Balıkesir Körfez Belediyeler Birliği ile yörede görev yapan belediye başkanları, bazı işadamları ve vatandaşların Balıkesir’in Havran İlçesi’nde altın madeni işletilmesine izin veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ruhsatının iptali için Bursa İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Dosyayı inceleyen Bursa 3. İdare Mahkemesi davayı reddetti. Bunun üzerine davacılar dosyayı temyiz için Danıştay’a gönderdi. Temyiz davasını inceleyen Danıştay 8. Dairesi altın çıkartılacak yörenin Kaz Dağları’na yakınlığını ve Zeytincilik Kanunu’nun gözardı edildiğini ileri sürerek dosyayı yeniden Bursa 3. İdare Mahkemesi’ne gönderdi.

Mahkeme heyetinin kararında madencilik faaliyetlerinde milli park sınırları içinde kalan yerlerde ayrı bir uygulama yapıldığı ifade edilerek, "Kaz Dağları Milli Park olması nedeniyle davaya konu olan ruhsatların bulunduğu taşınmazların milli park alanı içinde kalıp kalmadığının araştırılması, milli park sınırları içerisinde kalıyor ise buna göre inceleme yapması gerekmekte iken, söz konusu araştırma yapılmadan karar verildiği görülmektedir. Öte yandan dava konusu ruhsatların bulunduğu taşınmazlarda Zeytinciliğin ve Yabanmersininin Aşılandırılması Hakkındaki Kanun’un 20. Maddesi’ne aykırı olarak toz, duman emisyonu bulunduğunun yargı kararı ile saptanmış olmasına karşın bu hususun da gözardı edilmesinde hukuki isabet görülmemiştir. Bu nedenlerle Bursa 3. İdare Mahkemesi’nin kararının bozulmasına ve kararın yeniden görüşülmesine oybirliği ile karar verilmiştir" denildi.

Koza Madencilik Havran’daki altın madeni cevherini kamyonlarla Bergama’daki maden işleme tesisine getirip siyanür liçi yöntemiyle işliyor.

Örnek karar
Avukat Senih Özay, Danıştay’ın örnek bir karar verdiğini belirterek, "Havran’daki altın madenine karşı ruhsatları veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığı hakkında davalar açmış idik. Bu davalardan ÇED olumlu raporu veren Çevre ve Orman Bakanlığı’na karşı olan davayı kazanmıştık. Bu kez Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na karşı da davayı kazanmış olduk. Bursa 3. İdare Mahkemesi dosyayı yeniden inceleyecek. Yargı aynı kararı bir kez daha yenilemiştir" dedi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.