Haberler

Özyeğin, dünya jet sosyetesine Bodrum''da otel yapacak

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Referans Yazan: Jale Özgentürk

Evliya Çelebi''nin seyahatnamesinde adı Çeşmi Cihan yani Kainatın Gözü olarak olarak geçen Gaziantep, Roma döneminden bu yana onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent. Son yıllarda dünyanın gündemine giren ve bazı parçaları Fransa''da satılmaktan son anda kurtulan Zeugması, Hititler''in açık hava heykel atölyesi Yesemek''i, kalesi ile bir tarih hazinesi.

Avrupa Birliği (AB) fonlarının da katkısıyla tarihi hızla gün ışığına çıkan Gaziantep, marka kent olma yolunda sadece ticaretin yeterli olmadığını artık fark ediyor. Kültürel açığını da kapatmaya çalışıyor.

İşte bu konuda bir adım daha atıldı. İşadamı Hüsnü Özyeğin, hisselerini Tepe Grubu''ndan aldığı M1 alışveriş merkezinde son teknoloji ile donatılmış 7 sinemayı birden açtı.

İstanbul''dan sanat ve iş dünyasının ünlülerinin özel uçaklarla geldiği Sinepark Nakip Ali Sinemaları''nda 1300 kişi aynı anda film izleyebilecek.

Sinemalara verilen Nakip Ali adı ise Gaziantepliler için özel bir anlam taşıyor. Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu''nun ilk sinemasını kuran Nakip Ali, 1897 yılında Gaziantep''de doğmuş. Antep savunmasının "bombacı Alisi" elektriğin bile olmadığı yıllarda kentte ilk sinemayı kurmuş. 1969 yılında kurduğu 5 sinema, 1994 yılında kentsel gelişime kurban gitmiş.
Peki Nakıp Ali nasıl Özyeğin''in aklına gelmiş? Açılış saati geç olduğu için bu satırları daha önce yazmak zorunda kaldım. Dolayısı ile bu sorunun yanıtı Özyeğin''den değil Fiba Holding Gayrimenkul Yönetim Birimi Başkanı ve Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kazaz''dan aldım.

Aslında doğru adrese de rastlamış oldum. Çünkü Kazaz Gaziantepli. Adana, Konya''da bulunan sinema salonlarının Gaziantep''te de açılmasına karar verilince yıllarca babasından dinlediği kendisinin de sinemalarının son günlerine yetiştiği Nakıp Ali''nin adı geliyor aklına Kazaz''ın. Nakip Ali''nin ailesini buluyor ve onlardan isim hakkını kullanmak istediklerini söylüyor. Aile de hiçbir karşılık beklemeden izin veriyor...

Özyeğin sinemalar için 4 milyon dolar harcamış. Bundan sonra da tüm kendi alışveriş merkezlerinde sinema işletmeciliğini yapmaya karar vermiş. Kazaz, 2009''dan itibaren her yıl sinema kompleksinin hizmete giriş tarihlerine denk gelecek şekilde Sinematek Günleri düzenlemeyi planladıklarını anlatıyor.

Bodrum projesi başlıyor
Bu arada Kazaz''la diğer yatırımları da konuştuk. Gayrimenkul Gima''yı ve Finansbank''ı sattıktan sonra önemli bir nakite sahip olan Özyeğin için cazip sektörlerden biri. Gayrimenkul yatırımlarından sorumlu Kazaz, 2010 yılında yeni bir projeye başlayacaklarını da anlatıyor. Bodrum''da Torba''yı geçtikten sonra alınan arazide Aman Resort Otelleri ile yatırıma ekim ayında başlayacaklarını anlatıyor.

Özyeğin''in ortağı Adrian Zecha... Dünyada üç büyük otel uzmanından biri olarak bilinen Zecha Aman Resort Otelleri''nin kurucusu. Kazaz''ın anlattığına göre proje 30 oda ve 20 villadan oluşuyor. Villalar şimdiden tüm dünyaya pazarlanmaya başlanmış. Özyeğin, otelde yüzde 20 ortak, villalarda ise ortaklık payı daha fazla. Otel odaları bin eurodan başlayacak olan yatırım iki yıl içinde bitecek. Özyeğin''in perakende sektörüne ilgisi ise M1 alışveriş merkezleri ve Marks and Spencer''den sonra GAP ve Banana Republic''i getirerek devam ediyor. Kazaz, alışveriş merkezi sayısının şimdilik 4''le sınırlı kalacağını söylüyor.

İnşaat.com inşaatçıları sanal ortamda buluşturuyor
Alarko''da çalışan iki inşaat mühendisi Cem Kafadar ve Keremhan Eke kurumlarından ayrılarak kurduğu 1inşaat.com, sektörün tüm kesimlerini sanal bir ortamda buluşturmaya başladı. İki yıllık ön çalışma yaparak kurdukları ve kısa sürede 25 bin üyeye ulaştıkları internet sitesinin amacını, "Bir internet sitesinin ötesinde diğer iletişim araçlarına ihtiyaç duymaksızın tüm sektörel iletişimin tek bir adres üzerinden yapılabilmesini sağlayacak bir platformun oluşturulması" olarak açıklayan Kafadar, 1inşaat televizyon projesi ile sektördeki iletişimin daha da güçlendirileceğini söyledi.

Kafadar, internet sitesinin Türkiye''deki ilk sektörel sosyal ağ platformu olmasının yanı sıra güncel inşaat haberleri, bilgi bankası, sektörel iş ilanlarının yayınlandığı, kapsamlı ve güncel bir özgeçmiş arşivi ile kariyer bölümlerinin yer aldığı bir platform olduğunu belirtti.

Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.