Haberler

Kayseri tramvayı bisikletle buluşturuyor

Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kayseri''de hizmete girecek olan raylı sistemde tramvay istasyonlarına bisiklet parkı yapılacak. 15 istasyonda belediye tarafından konulacak 300 bisiklet te vatandaşlara hizmet verecek.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yapımı süren hafif raylı sistemdeki tramvay istasyonlarına ulaşımda bisikletlerin de kullanılacağını söyledi.

Özhaseki, Türkiye''de ilk kez tramvay istasyonlarına gidiş ve gelişte bisiklet kullanımının başlatılacağını, istasyon düzenlemesi ve bisiklet alımı için yakında ihale düzenleyeceklerini belirterek şu bilgileri verdi:"Tramvay istasyonları reklam karşılığı ihale ile yaptırılacak. İhaleyikazanan firma istasyonlara 300 bisiklet ve bisikletler için takip ve kilitleme sistemi kuracak. Hazırlanan projeye göre, istasyonda tramvaydan inen bir kişi, bilet olarak kullandığı manyetik kartı, bilgisayar kontrollü bisiklet park merkezinde de kullanıp kilitli haldeki bir bisikleti alacak. Manyetik karttaki bilgiler bilgisayar ortamında değerlendirildiği için bisikletin kilidini kimin açtığı ve bisikleti kimin aldığı kayda alınmış olacak. Bisikleti alan kişi, evine en yakın noktadaki toplama merkezine bisikletini yine kartını kullanıpteslim edince, elektronik kayıtlardan bu anlaşılacak. Sistem elektronikolarak bisikletin kayıt girdi-çıktısını yapacak. Böylece bisikletlerinkayıp olması önlenecek. Bisiklet kullanıcıları ek bir ücret ödemeyecek."

15 istasyonda bisiklet parkı olacak
Özhaseki, istasyonlara ulaşımın bisikletle yapılmasında ilk anda 300 bisikletin kullanılacağını da ifade ederek "bisikletle ulaşımın, düz bir ova üzerinde bulunan Kayseri''de büyük ilgi görmesini bekliyoruz. İlk planda 15 istasyonda ve kent merkezinde 5 ayrı noktada elektronikkontrollü bisiklet parkları bulunacak. Bisikletin sağlık açısından dayararlı olduğunu biliyoruz. Tramvay güzergahına evleri yakın olan bir çok kimse artık otomobilini satacak. Çünkü artık ulaşım için otomobil kullanılmasına gerek kalmayacak" diye konuştu. Özhaseki, Kayseri Organize Sanayi ve Mimarsinan Kavşağı arasındaki 2 şeritli tramvay hattının çevresinin yeşillendirileceğini de kaydederek" tramvay hattının çevresine büyük boyutlu ağaçlar dikilecek. Tramvay,ağaçların arasından gidecek. Beş altı yıl içerisinde hat kenarınadikilen ağaçların dalları üstte birleşince vagonlar tamamen ağaçlarınarasından gidecek" dedi. Kayseri''de yapımı süren 17 kilometre uzunluğundaki raylı sistemde, Organize Sanayi Bölgesi''nden Mimarsinan Kavşağı''na kadar ilk etapta 22vagon hizmet verecek.
Takvim
<<Temmuz 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.